Защо е толкова трудно да се преборим с мазнините на корема?
Добави към моето меню
Най-големите грешки в борбата с мазнините по корема
Затлъстелият корем е изключително упорит за преборване. И дори понякога да е наричан с шеговити имена като “бирено коремче” при мъжете, то при жените може да се стигне до кнфузни ситуации, като да й правят място като на бременна в градския транспорт. И ако при мъжете някак може да се размине висящия корем над колана, то при жените това означава и промени в облеклото за да не се вижда (някои модели рокли подчертават много добре корема!) По-важното е, че натрупването на мазнини в коремната област е опасно за здравето.
Защо ни е толкова трудно да се преборим с мазнините в областта на корема? Отговорът на британски специалисти, цитиран от в. “Дейли стар” предаде БТА е, че вероятно допускаме някои съществени грешки. Според д-р Люк Джеймс от Бупа Великобритания, най-честите грешки в борбата срещу опасното и упорито затлъстяло шкембенце са:
– Прекалена консумация на захар
Плодовете и зеленчуците без съмнение са полезни за здравето, но понякога могат да доведат до натрупване на излишно тегло заради високото съдържание на естествени захари в тях.
Освен това често в нискомаслените продукти се съдържат повишени количества добавена захар, така че е препоръчително да четем внимателно етикетите на храните.
“Уверете се, че не включвате в менюто си изобилие от добавена захар и че съблюдавате размерите на порциите“, съветва д-р Джеймс.
– Прекомерен стрес
Когато човек е под напрежение, се отделя стресовият хормон кортизол, който може да доведе до натрупването на повече мазнини в коремната област. Поради тази причина експертите препоръчват да отделяме време за разпускане през деня, например 10 минути йога или медитация.
– Недоспиване
Недоспиването не само се отразява зле на здравето, но също така променя характера ни
Липсата на достатъчно сън – между седем и девет часа през нощта, може да повлияе негативно върху отслабването. Причината е, че в резултат на недоспиване се повишават нивата на хормоните на глада и намаляват тези на хормоните, които ни карат да се чувстваме сити.
– Недостатъчна консумация на протеини
Протеините осигуряват по-продължително усещане за ситост и са отлични съюзници в борбата срещу излишното тегло. Те допринасят за изграждането на мускулни тъкани. Известно е, че колкото повече мускули имаме, толкова по-лесно изгаряме мазнините.
– Неправилни тренировки
Фокусирането само върху коремната област няма да ни осигури осанката на мечтите. Експертите препоръчват на желаещите да отслабнат да насочат вниманието си към цялото тяло.
– Прекомерни тренировки
Прекаляването с тренировките може повече да навреди, отколкото да помогне за отслабване.
“Човешкото тяло се нуждае от здравословен баланс между тренировка и почивка. Прекаляването с упражнения пречи на тялото да се отърве от излишните мазнини. Тренировките без почивка оказват влияние върху стресовия хормон кортизол и съответно до натрупване на повече мазнини в коремната област“, обяснява д-р Джеймс.
– Ударна диета
Здравословното хранене и промените в начина на живот са препоръчителни за хората, които искат да отслабнат. Ударните диети обаче не са най-добрият съюзник.
“Приемът на твърде малко калории по-скоро вреди, отколкото помага. Ако ограничим драстично калорийния прием, тялото влиза в режим на гладуване. В резултат на това се забавя метаболизмът и отслабването става по-трудно“, допълва експертът.