Традиции и рецепти за посрещане на Китайската Нова година
Добави към моето меню
На 22 януари 2023 г. ще настъпи Новолуние, което ще ни даде възможност да погледнем по нов начин върху живота и да си намислим желания, които да се изпълнят.
В източните страни по това време ще празнуват настъпването на новата година, която ще мине под знака на водния заек. Той е много умно, симпатично и миролюбиво животно. В китайската митология има заек, който живее на Луната с една фея. Той винаги напомня на хората за романтично пълнолуние и се вярва, че неговата година ще донесе повече щастие, спокойствие и хармония.
Ако искате да приготвите нещо вкусно за Заека може да приготвите вкусна салата или морковена торта.
История на Китайската Нова Година и защо се нарича Празник на Пролетта
Китайската нова година се нарича Чун цзе, посрещане на пролетта, още и пролетен фестивал. В нощта срещу Празника на пролетта – навечерието на Новата година според лунния календар, е времето, когато семействата се събират заедно на обилен обяд, следван от вечер на приятни разговори и игри. На следващата сутрин хората посещават домовете на своите роднини и приятели, за да им честитят Новата година и да си разменят благопожелания. По време на Празника на пролетта, хората украсяват домовете си с новогодишни картини и стихове, които носят късмет, а в много части на Китай се организират различни традиционни мероприятия, известни са танците на лъвове, танците с драконови фенери, гребане с лодки и ходене на кокили.
Трапеза за посрещане на Китайската Нова година
Какво ще се сложи на празничната трапеза зависи преди всичко от региона, но задължителни за всички области са семената от лотос и гинко и черните морски водорасли. В никакъв случай не се поднася соево сирене тофу, заради белия му цвят – цвета на смъртта и несполуката – традиционно в Далечния Изток.
Рецепти от китайкста кухня
На масата се слагат пелмени, които преди това е правило цялото семейство. Поднасят се и ориз и кръгли плодове – ябълки, портокали и мандарини, които символизират любовта, семейството. Кифличките от лепкав ориз с изненада (с парченца плод, ядки) също се сервират по традиция.
На трапезата се слагат 12 ястия, колкото са и месеците в годината. Задължително трябва да има много пиле, приготвено по най-различни начини. Може да бъде със сладко-кисел вкус, пържено или запечено. На масата има и много зеленчуци и задължително риба. В новогодишната нощ не се яде ориз, а пелмени, също приготвени по различни начини.
Домакинята тайно слага паричка (някога са слагали парче сребро, злато или скъпоценен камък) в една от тях и този, на когото се падне паричката, ще е късметлията през годината (не ви ли напомня нашата питка за Бъдни вечер?). Спагетите символизират дълъг и щастлив живот; този, на когото се паднат най-дългите, съответно ще има по-дълъг и успешен живот.
Колкото по-богата е трапезата, толкова по-плодородна ще бъде следващата година.
Китайски бисквитки с късметче
рецепта как сами да направим Fortune Cookie с тях можете да изненадате приятелите си
Пролетни ролца
Световни класики: spring rolls
Пиле в сладко-кисел сос с ананас
Пилешко филе с Нудълс и зеленчуци
Пиле в сладко-кисел сос “Пекин”
Една наистина лесна и бърза рецепта за пилешко в сладко-кисел сос