Гроздето може да предотврати старческата слепота
Добави към моето меню
Гроздето може да забави и дори да предотврати развитието на възрастна макулна дегенерация, едно заболяване, което засяга милиони възрастни хора по целия свят. Най-често се проявява с нарушение в централното зрение (зрението, благодарение на което виждаме предметите разположени пред нас), а периферното остава запазено. В резултат на това се затруднява четенето, ясното фокусиране на предмети, разпознаването на лица. Постепенно се появява замъгляване и размазване на зрението, което силно затруднява ежедневието на човек и влошава качеството му на живот. Възрастово-зависимата макулна дегенерация е водеща причина за слепота при хората над 55 години. Резултатите от изследванията са потвърдили, че възрастните хора губят зрението си в следствие от окислителни увреждания.
Ново изследване на учени от университета Фордхем (Fordham University, САЩ) показва, че гроздето може да предотврати този процес.
Грозде срещу макулната дегенерация
Тайната се крие в антиоксидантинтните свойства на гроздето.
Установено е, че гроздето защитава нашето зрение, даже, ако е консумирано през младостта. Ръководителят на изследването Силви Файнеман, споделя, че опити проведени с мишки са показали, че гроздето предоставя значителна защита срещу окслителните увреждания на ретината и предотвратява слепотата. Експертите са наблюдавали влиянието на храна богата на антиоксиданти върху очите на мишки. На гризачите са били разделени в три групи и са получавали различни менюта. На първите им давали грозде, на вторите храна с лутеин, природен пигмент, а на третите обикновена храна.
Лутеинът е също така ефективен, но гроздето се е оказало много по-добро за случая.
Ако загубата на зрение с възрастта е свързана с кумулативни окислителни процеси и антиоксидантите в гроздето са очевиден и приятен начин да запазим способностите на своите очи и в дълбока старост – това е още една причина да включваме в нашето меню повече грозде. Във всяка българска градина има поне няколко лози и асма, които дават грозде от август до края на есента.