Какви храни да изберем в горещите дни
Добави към моето меню
Като се замисли затова как са се хранили нашите баби и дядовци ще разберем, че те са се хранели сезонно. През зимата има месо, пити и баници, рецепти с бобови, кисело зеле, туршия и много кореноплодни. През пролетта се хващат за зелено, а през лятото – храната става по-малко, без месо, без тесто, а с повече студени супи и свежи плодове и зеленчуци от градината.
Когато сме в големия град и храната достига до нас през много реклами, изобилие в магазините от храна и заведения за хранене – връзката с природата се губи. Преставаме да се храним сезонно с местни продукти.
Затова и публикации като Най-добрите храни и витамини срещу потенето в жегите е полезна в началото на август, когато през 2018 г. се отчита един от най-горещите месеци юли откакто се водят метеорологични справки, а новините са жертви на горещината и пожари.
Храната, често е най-достъпния и ефективен начин да окажем влияние на това как се чувстваме.
В горещото време изключително важно е организмът да остане добре хидратиран, без да се наруши баланс на минерали и соли.
Как с храни да намалим потенето в горещите дни
Диетологът Рик Хей препоръчва витамин B в жегите за намаляване на стреса. Стресът предизвиква допълнително потене. Таблетките с магнезий компенсират изгубените с потта електролити.
Богатите на магнезий храни са тъмнозелените зеленчуци, ядките и семената, а на витамин B – яйчният жълтък и маята.
В жегите е добре да намалим месото. Ако приготвяме месо, то трябва да е добре съхранявано и термично обработено. За усвояването на протеините е необходима повече енергия и това загрява допълнително тялото. Така се увеличава и потенето.
В горещините е добре да намалим алкохола и кофеина и да наблегнем на плодове и зеленчуци, които съдържат много вода като пъпеши и дини, краставици и домати, които се усвояват по-лесно.
В горещите дни е по-добре плодове и зеленчуци да се консумират сурови, във вид на салата. В жегата охлаждат тялото, защото за смилането им не са необходими много усилия. Високото съдържание на вода и електролити в тях компенсират загубеното с потта.
Въглехидратите увеличават телесната температура, защото излишната глюкоза трябва да бъде изгорена. Това освобождава енергия и топлина. Затова и в горещите дни не се препоръчва консумация на хляб и тестени закуски.
Лютите и пикантни храни засилват потенето, защото стимулират метаболизма, а това загрява тялото.
В горещите дни пийте по-малко кафе. Кофеинът трябва да бъде намален в горещините, защото е стимулант и въздейства върху централната нервна система. В малки количества обаче не се отразява върху потенето.
Полезна срещу горещите вълни при жените в менопауза е билката шизандра, наричана също китайски лимонник. Тя помага срещу нощно изпотяване. Активната съставка в плодчетата й има защитен ефект дори срещу невродегенеративни болести като Алцхаймер.