Какво сирене купуваме
Добави към моето меню
Драстични нарушения при качеството на сирената в търговската мрежа От “Активни потребители” поискаха регулярни тестове за качеството на млечните продукти
Сирене, бяло краве саламурено сирене, е традиционен продукт в нашата кухня. Храна, която присъства всеки ден на трапезата ни. Продукт, който най-трудно се отказва от хора спрели млечни продукти в храненето си или по време на пост.
Има стандарт по който да се произвежда сирене у нас. Стандарт по БДС от 2010 г. за сиренето
Фактите май 2016 г.: Асоциация “Активни потребители” установи нерегламентирано влагане на растителни мазнини в 6 от 36 изследвани марки краве сирене. И шестте продукта са насипни. Четири от тях се реализират във веригата “Кауфланд” – “Дъга” (доставчик “Ипекс груп”), “Здравец” (доставчик “Сибила 2000”), “Старопланинско” (производител “Сирма Приста”) и “Тракия” (дистрибутор “Лъки 2003”). С необявени растителни мазнини е и собствената марка на “СВА Коме” – сирене СВА. Шестата установена злоупотреба е в проба от Женския пазар, но доставчикът и производителят на продукта са неидентифицирани, съобщи Богомил Николов, изпълнителен директор на “Активни потребители”.
домашно приготвено сирене
Как се прави домашно сирене
Драстични нарушения при качеството на сирената в търговската мрежа
“Сирената са взети от търговската мрежа през април и са изследвани в акредитирана лаборатория. И в шестте проби наличието на немлечни мазнини не е обявено. Имаме запазени резервни проби, така че, ако някой оспорва резултатите от теста, може да ги изпратим за повторно изследване в чужбина”, уточни Николов.
36 марки краве сирене, предварително опаковани или насипни, предлагани в търговската мрежа през април, са изпитани по критериите
– водно съдържание,;
– съдържание на протеини и степен на зрялост;
– сол и калций;
– съдържание на мазнини;
– съдържание на немлечни мазнини.
Тестът показва, че при повече от половината продукти липсва напълно или част от задължителната хранителна информация, а при насипните сирена това е масово.
Най-големият проблем е влагането на немлечни мазнини, най-често растителни. Това е установено при 6 марки.
26 марки са били с недостатъчна степен на зрялост.
Мазнините са 44% от сухото вещество по БДС. Под 39,6% мазнини от сухото вещества имат 4 марки. При три марки се наблюдава над 60% съдържание на мазнини от сухото вещество. И при трите са добавяни немлечни мазнини.
При протеин под 12% има съмнение за фалшификации – 5 марки, от които 4 са с влагане на немлечни заместители, посочи Богомил Николов от асоциация “Активни потребители”.
Няма марки, в които количеството на солта да е надхвърлено. Няма и намерени антибиотици, сочат резултатите.
Тревожно е, че 9 от 36 марки са подправяни, заяви Сергей Иванов – управител на Центъра по биология на храните:
Има още други три марки, за които ние сме почти сигурни, че са направени от сухо мляко. Те се характеризират с високо водно съдържание и с ниска масленост. От останалите 27 марки имаме подозрение, че се прилагат някои нови подходи за измама, единият с добавянето на ензим, който, образно казано, уврежда казеина в продукта и по този начин го втърдява. Целта е с по-малко мляко да се направи нещо приличащо на сирене. За съжаление, на този етап има метод, неприложим в България все още, за откриването и влагането на този ензим. Това, което можем да кажем е, че имаме поне десетина марки, сред които има доста повишено, над 60% водно съдържание и леко понижение на общия протеин и мазнини, които не подозираме, че това са точно такива марки.
Проблеми с качеството на сиренето са констатирани при продукти с цена под 8 лева, но високата цена на сиренето не е гаранция за качество.
сирене в магазина. Високаката цена не е достатъчна гаранция, че купуваме “истинско” сирене
БАБХ трябва да започне да провежда регулярни тестове с участието на заинтересованите страни. Това означава тестовете, които са предложени от производители, а защо не и представители на потребители или на медии, които да бъдат свидетели на провеждането на тези проверки и да посочват кои продукти, смятайки ги за съмнителни, да бъдат, съответно, закупени и изпитани. От търговската мрежа, а не от производствените предприятия. Много често контролът се осъществява в производствените предприятия и не установява нищо, а след това ние отиваме в магазина и в продуктите се намират други неща.
Резулатите от проверката ще бъдат представени в Комисията за защита на конкуренцията. Негативните публикациите в чуждестранната преса, освен че вредят на производителите, ще направят името на страната ни нарицателно за ниско качество.