Празник на киселото мляко в Трън
Добави към моето меню
Какво: Традиционен Празник на киселото мляко
Къде: Трън
Кога: 29 юни 2019
Трън в очакване на традиционния Празник на киселото мляко
На Празника на киселото мляко представят и български рецепти за сирена и кашкавали. Фестивалът се отличава със своята автентичност. Фокус са екологично чистите, домашно приготвените храни.
През 2019 г. за посетителите ще има шатра на науката, където ще под микроскоп ще може да се види как изглежда Lactobacillus Bulgaricus. Ще има и шатра на занаятите, в която ще се покаже традиционната на този край керамика.
Празникът е съпътстван с конкурси, дегустации, фолклорни ритми, трънски хумор. Музеите в общината са отворени през целия ден, като посещенията в тях са безплатни.
Гостите могат да разгледат и Музея на киселото мляко, който се намира в село Студен Извор в близост до родната къща на откривателя на лактобацилус булгарикус доктор Стамен Григоров.
За повече информация: https://www.facebook.com/events/2087587487963550/
Мястото за празника е избрано неслучайно. Родом от трънския край, от село Студен Извор, е прославилият България по света д-р Стамен Григоров. Той е човекът, първи изолирал млечнокиселата пръчица, която е в основата на ферментацията на традиционното българско кисело мляко. Кръщава новооткритата бактерия на България – Lactobacillus Bulgaricus.
Организатори на събитието са „Ел Би Булгарикум“ ЕАД и Фондация „Д-р Стамен Григоров“.
В предишни години участваха много от големите млекопреработватели. Те представяха тяхната продукция, като показваха и нови неща, по-малко известни на пазара. Наред с тях излизаха местни фермери. Така се правеше съпоставка между промишлено и домашно приготвените млека, сирена и кашкавал. През 2018 г., с изключение на традиционния ни партньор в организирането на празника „Ел Би Булгарикум“, не са поканени други млекопреработватели. Така се дава възможност на местните фермери и хора с малки стопанства да покажат своите продукти. В региона има много добра паша и млякото е с много високо качество. Така повече гости на града ще могат да опитат местните продукти.
Има планове за организираме в Трън на два пъти месечно фермерски пазари. Те ще представляват интерес и за туристите, които посещават региона – ждрелото на Ерма, Музея на киселото мляко и Музея на бусинската керамика.
Покрай различните видове кисели млека – краве, овче и козе, на празника ще бъдат представени и местните занаяти – керамика, дърворезба, домашно предена прежда, плетива от селския бит. Ще се проведе и конкурс за майстори на домашната кухня. Така че тези, които обичат да си похапват вкусно, ще могат да опитат сочни и хрупкави баници и други тестени изделия, приготвени с кисело мляко.
Каква е разликата между българското традиционно кисело мляко и популярния на Запад йогурт?
Основно здравословна. Българското кисело мляко е малко по-различно от млякото, известно като йогурт, което е подсладено и има допълнителни съставки, за да стане по-приемливо за европейския вкус. Но киселинността на българското кисело мляко, с която са свикнали българите, е обусловена от присъствието на Lactobacillus Bulgaricus.
В последно време то е все по-търсено и от европейците, и от японците, – обяснява Юлия Григорова и уточнява: Японците по традиция присъстват на Празника на киселото мляко в Трън. Тази година има заявен интерес и от корейци. А догодина, тъй като сме включили празника в една норвежка програма, ще имаме присъствие и от няколко европейски страни по тази линия, сред тях Румъния, Австрия, Хърватия.
Не случайно българското кисело мляко е толкова известно по света. Българската пръчица се включва в толкова популярните през последните десетилетия по цял свят пробиотици, българското кисело мляко подобрява стомашно-чревната микрофлора, включително при лечение с антибиотици, благоприятно е при ракови заболявания, увреждания на стомаха, черния дроб и при имунна недостатъчност. Понякога обаче търговците предлагат като кисело мляко продукти, които по своите показатели са далеч от традиционното.
Как можем да определим в нелабораторни условия качеството на киселото мляко?
Без химически да се изследва – това е мляко, което има по-възкисел вкус и не е много гъсто. Гъстите млека са със стабилизатори и други добавки, които ги правят по-трайни за търговската мрежа. Най-чисто е домашно подквасеното мляко. Имаме изключително добри закваски. Много български фирми даже изнасят от тях в чужбина. Който има възможност да се снабдява с домашно прясно мляко, най-добре е да си го кваси сам.
Музей на киселото мляко
Намира се в с. Студен извор, близо до родната къща на д-р Стамен Григоров – откривателят на “лактобацилус булгарикус”. Музеят е открит на 29 юни 2007 г. и освен историята на киселото мляко разказва и за откритието на д-р Стамен Григоров – бактерията, която предизвиква квасенето на млякото и специфичния му вкус.
Експозицията включва предмети, използвани за приготвянето и съхранението на кисело мляко и млечни продукти в домашни условия. Сред тях са “рукатка” – гърне от глина с дръжка, което е служело за пренасяне на ръка. Друг интересен съд е “бучката”, в която се е биело масло. Част от експозицията на първия етаж са и женски носии от района на Трън, а също и предмети от бита, характерни за ХІХ в.
Празник на киселото мляко се провежда в Родопите, село Момчиловци и в Разград.
Използван архив на БНР