Последни Рецепти
Последни Статии

Майсторският козунак се къса на конци

Добавено в Готварски техники

Добави към моето меню

Да се направи козунак е свещенодействие и ритуал
Брашното се замесва рано сутринта в събота. Яденето може да започне чак в неделя, след Възкресение

kozunak
Майсторският козунак е бухнал като хубава жена, казват познавачите и в двете области:) Днес миризмата на козунаци ефирно се носи навсякъде. Тя се проточва от селски къщи, баничарски цехове, градски апартаменти и дори виенски сладкарници. Идва Великден и този благороден продукт се превръща в постоянно присъствие във всеки ден. Народът забравя диети и наднормено тегло, за да хапне поне едно парче от божествения сладкиш. За здраве и добър живот.

Да се прави козунак не е просто занимание, а свещенодействие и ритуал. Това не е работа за всеки, твърдят познавачите на теорията и технологията. А и в днешно време малцина се хващат, показва практиката. Магазинът е най-доброто място, откъдето може да се осигури продуктът. Вярно, струва пари, но не се лее пот. Защото правенето на истински козунак е тежък физически труд, трябват време и познание.

Козунак по виенски

Необходими продукти за козунака са:
1 кг бяло брашно,
1 ч.л. сол
50 г мая
250 г захар
80 г масло
80 мл олио
5 яйца
250 мл прясно мляко
ванилия и лимон

Маята се разбива предварително с малко брашно и прясно мляко. Най-добре е да изчакате около 20 минути, за да набухне.
Всички други продукти се затоплят предварително и се смесват с маята. Сместта се меси продължително време до момента, в който тестото започне да се отлепва от съда. Тестото втасва за 60 минути и нито секунда повече. После се оформя като козунаци в предпочитаната форма и се пече в предварително загрята фурна на 220 градуса за около 20-30 минути.

По желание можете да добавите ядки, кандирани плодове, локум, стафиди, парченца шоколад

Класическа рецепта за козунак
Тестото се бие 100 пъти в земята

Това е рецептата за козунак, на една баба, така както го е правила през годините и никога не я променя.

Необходими продукти за козунака са:
На килограм брашно
5 яйца
200 г мазнина по избор
300 г захар
200 г прясно мляко
ванилия
и разбира се, мая.

Започва месенето, което е дълго и трудно като родната икономическа реформа. Както реформата бие народа, така се бие и тестото. На пода се слага найлон и замесеното брашно се удря с всичка сила в земята най-малко сто пъти. Без жал и угризения. Иначе нищо няма да стане. На село маята е кът, казва бабата, а тя е най-важното нещо. Обърка ли се, не чакай хубави козунаци. Плакала съм като дете, когато съм провалила козунака, спомня си баба . Дали един козунак е хубав, може да се прецени по бухването. Той трябва да се къса на конци. Става ли на трохи, щом се реже, значи, че сте прекалили със захарта. Дори и да сте спазили всички препоръки дотук и да сте омесили идеалното козуначно тесто, всичко може да рухне при печенето.

Правило номер едно е тавата да се слага в слаба фурна. Да се пече бавно – поне четиридесет минути. Най-добре се разбира дали козунакът е добре опечен, като се мушне в него клечка за зъби. Ако тя излезе суха, значи козунакът ви ще е страхотен и всички ще си оближат пръстите.

Цуреки е гръцкият хляб за празника
Традиционният великденски хляб в Гърция се нарича цуреки. Той се приготвя винаги на Велики петък. В средата на хляба се поставя червено яйце, което символизира кръвта на Христос.
За приготвянето на хляба са необходими: 2,5 кг брашно, 1 с. л. сол, 4 пак. мая, разтворени в топла вода, 10 яйца, разбити със захар, 2 пак. масло, разтопени в мляко, 1 ч. л. бахар, 1 ч. л. анасон, 3 жълтъка, 1/3 ч. ч. сусам, 5 твърдо сварени червени яйца. Бахарът и анасонът се варят във вода. Брашното и солта се поставят в голяма купа, като в средата се прави кладенче. Там се изсипват жълтъците и останалите яйца, разбити предварително със захар и мляко. Прибавя се разтопеното масло, бахарът и анасонът и тогава всичко се размесва с ръце. Тестото се меси, докато стане меко. Готовото тесто се поставя в тава и отгоре се намазва с масло. Оставя се да втаса на топло. Преди да се изпече, от тестото се правят малки кръгли хлебчета, като в средата се поставят боядисаните яйца. Отгоре се намазват с жълтък и се поръсват със сусам. Хлябът се пече около 45 минути при температура 350 градуса.

Панетоне – коледният козунак на италианците. И не само за Коледа, а и за Великден

Доскоро този типично италиански тестен продукт беше символ на традиционната коледна трапеза в Италия. Днес сладкишът прави истинска “международна кариера”, желан е навсякъде по света – от Холивуд до снобски купони във всяка точка на земното кълбо и в нашето Метро го има.
Съответно и самото панетоне се променя – многото стафиди и захаросани плодове, представляващи истинска калорична бомба, днес се предлагат в най-различен вид, включително в “авторски”, така да се каже “бутикови” варианти…

Козунака, който се приготвя в Италия за Великден се нарича Colomba pasquale, Colomba pasquale classica… Панетоне се прави за Коледа и има кръгла, висока форма.Коломбата е великденски козунак и има форма на гълъб, думата означава това

Италианското панетоне е послужило и на науката… В научните теории наТомпсън се твърди, че в атомния модел електроните са пръснати в положителната материя във вътрешността на една сфера подобно на стафидите в едно панетоне :)) като физик, мога да ви кажа, че това не го пише в учбниците, но сравнението е толкова точно и апетитно:)

От векове обаче си остава неразгадан произхода на самата дума “панетоне” именно с нея са свързани и легендите. Според едни думата е ломбардска и средновековна, а според други – ренесансова. Някой защитават тезата , че “панетоне” е произлязъл от дума означаващ “малък хляб”. Други твърдят, че означава “Хлябът на Тони”, точно като се разказва в легендите за раждането на вкусния сладкиш.
А най-разпространените легенди по този повод са две: според първата благородник и аристократ на име Антонио се влюбил в дъщерята на обикновен пекар. За да спечели сърцето й, се представил за хлебар, който иска да опече във фурната им омесения от него сладък хляб. И така влюбеният аристократ, вдъхновен от Амур. съблазнил любимата си с уникалния сладкиш, наричан оттогава “хляба на Тони”. Романтична история, тъкмо като за италианци…
Другата легенда е по-прозаична: разказва за терзанията на готвачите в двора на миланския владетел Лодовико Моро. В кухнята работело и едно момче на име Тони, което миело чиниите. Когато за тържествено пиршество главният готвач се провалил с омесването на хляба, Тони спасил положението: замесил наново тестото, като прибавил три шепи стафиди -просто, но гениално решение. И дворът бил във възторг от новия хляб – “хляба на Тони”.

С развитието на пазара през XVIII в. тръстиковата захар е заменена със захар от цвекло – много по-добра за производството на сладкиши. Професионалните сладкари са във вихъра си, панетонето – в пълен разцвет.

А ето какво се съдържа в 100 г от вкусния козунак: общо 334 калории. Сметката включва още 6,4 г протеини, 10,7 г липиди, 149 мг калций, 130 мг фосфор и още много вещества, които подреждат панетонето в колонката на пълноценните храни.

Масло, яйца и разбира се, съставката X – “маята майка”, която придава специфичния аромат и кара сладкиша да “бухне” (понякога след втасването тестото увеличава обема си повече от 4 пъти).

Хубавото тесто след изпичането се познава по това, че е “на конци”, твърдят майсторите.
“Между производителите на панетоне съществува негласен пакт на солидарност – ако случайно, не дай боже, някой има лошия късмет цикълът на втасване на маята да не се получи, конкурентите му дават от своята, за да не се прекъсне веригата” – разказва Орио Бандзати, директор на фирмата “Трите Марии”. Между другото тази фирма е много стара, свързана е с благотворителната дейност на четири (макар че се нарича “Трите Марии”) Марии – през XVIII в. те печели хляб за бедните, които го получавали срещу жетони. Затова тази фурна и до днес е свято място за миланците, затова и наследниците на фирмата са запазили всичко в автентичния му вид, единствената промяна е, че са превърнали пекарната в уютна сладкарница.

Иначе производството на панетоне сега е напълно механизирано, въпреки че се изпълнява все същата стара рецепта. Фантазията на сладкарите днес е прибавила към традиционния “хляб на Тони” още и захаросани плодове, цели бадеми и захарна или шоколадова глазура.

Има и различни по грамаж козунаци – от малка опаковка за една порция минипанетоне до гигантски размери – 10-килограмово панетоне.

april 18 2005

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории

75 Comments

  1. 1
    Biliana Stankova // April 6th, 2011 at 6:19 pm

    mnogo iako e tozi kozynak.

  2. 2
    Stefka Chaernogorova // April 7th, 2011 at 8:44 am

    ще пробвам рецептата на баба

  3. 3
    Tonka Dineva // April 7th, 2011 at 2:40 pm

    6te go probvam

  4. 4
    Анжела Благоева // April 7th, 2011 at 2:49 pm

    Само едно ме притеснява, никъде не става ясно, трябва ли да се остави да почине тестото, трябва ли да втасва? В първата рецепта, ясно, ама в бабината?

  5. 5
    Tcvetan Marinov // April 7th, 2011 at 6:18 pm

    ve4e go probvahme…mmm…strahoten e!

  6. 6
    Anka Georgieva // April 8th, 2011 at 8:59 am

    6te probvam recepta

  7. 7
    Rosica Radeva // April 8th, 2011 at 12:49 pm

    a mojeli da se pe4e v pekarna za hlqb

  8. 8
    Pepa Caneva // April 10th, 2011 at 2:43 pm

    6te probvam

  9. 9
    Iliya Petrov Metodiev // April 12th, 2011 at 11:36 am

    МОЖЕ ЛИ НЙАКОИ ДА МИ КАЖЕ ДАЛИ КОЗУНАКА ПО ВИЕНСКИ СЕ КЪСА НА КОНЦИ ПОНЕЖЕ ВТОРАТА РЕЦЕПТА НИАМА ИНСТРУКЦИИ ЗА ЗАБЪРКВАНЕТО НА ТЕСТОТО

  10. 10
    Vesi Nakeva // April 14th, 2011 at 5:16 am

    изглежда вкусно

  11. 11
    Сияна Борисова // April 14th, 2011 at 5:47 am

    Всяка година си замесвам…..няма нищо по хубаво от домашно приготвения козунак..и отгоре задължително обелени бадемови ядки и малко захар….страхотно е!

  12. 12
    Ivanka Krasteva // April 14th, 2011 at 6:00 am

    бих искала да го опитам

  13. 13
    Lozi Vlaikova // April 14th, 2011 at 6:47 am

    bravo sian4e,i az sam na tova mnenie ,pozdravi na bobi i veseli praznitsi:))))))

  14. 14
    Елена Георгиева // April 14th, 2011 at 7:57 am

    да не забравиш и стафидииии,Мамоооо!!! :о)

  15. 15
    галина гъркова // April 14th, 2011 at 4:47 pm

    тази година и аз ще направя макар че са голяма играчко но пък си заслужава.

  16. 16
    Katia Todorova // April 14th, 2011 at 7:43 pm

    bravo,da pratish po edno par4e i na nas :)))

  17. 17
    галина гъркова // April 14th, 2011 at 8:41 pm

    ами един цял ще ви пратя с две яйчица………. хи – хи

  18. 18
    Ivo Vasilev // April 15th, 2011 at 5:34 pm

    ste go probvame.

  19. 19
    Милена Милева // April 16th, 2011 at 3:35 pm

    the I as sam na tova mnenie no nie obi4ame pove4e polata s mnogo 6okolad.

  20. 20
    Виолина Йорданова // April 17th, 2011 at 1:00 pm

    мн вкусно

  21. 21
    Димитрина Тачева // April 18th, 2011 at 3:39 pm

    Мисля да пробвам, пък да видим какво ще излезе!

  22. 22
    Stanoeva Aleksandra // April 21st, 2011 at 8:28 am

    от толкова шумотевица за великден се запалих и ас да меса козунаци.почвам и после ще ви почерпя!

  23. 23
    Stanoeva Aleksandra // April 21st, 2011 at 8:28 am

    от толкова шумотевица за великден се запалих и ас да меса козунаци.почвам и после ще ви почерпя!

  24. 24
    Swetla Ivanova // April 22nd, 2011 at 5:19 am

    благодаря ще го пробвам.

  25. 25
    Eli Ivanova // April 22nd, 2011 at 6:12 am

    zdravei/az sa6to si pravia dom. vsiaka godina.No sega 6te opitam tazi recepta.Izglejda vkysen I lesen…

  26. 26
    Катерина Атанасова // April 22nd, 2011 at 3:10 pm

    мисля да пробам какво ще стане ще видим.

  27. 27
    Tatqna Hristova // April 22nd, 2011 at 3:12 pm

    и аз мисля да го пробвам, като го направиш

  28. 28
    Liliana Kocharkova // April 22nd, 2011 at 6:30 pm

    6e se probvam I az, dano uspeq……

  29. 29
    Liliana Kocharkova // April 22nd, 2011 at 6:30 pm

    6e se probvam I az, dano uspeq……

  30. 30
    Vania Bojanova // April 22nd, 2011 at 6:35 pm

    6te probvam

  31. 31
    Vania Bojanova // April 22nd, 2011 at 6:35 pm

    6te probvam

  32. 32
    Vania Djateva // April 22nd, 2011 at 6:37 pm

    пробвай се, скъпа-със сигурност ще успееш! и да не ни забравиш за дегустацията….:)))

  33. 33
    Vania Djateva // April 22nd, 2011 at 6:37 pm

    пробвай се, скъпа-със сигурност ще успееш! и да не ни забравиш за дегустацията….:)))

  34. 34
    Bogdana Mincheva // April 23rd, 2011 at 3:55 pm

    и аз бих опитала от козунака.

  35. 35
    Митко Любославов // April 23rd, 2011 at 4:22 pm

    много хубави рецепти.

  36. 36
    Митко Любославов // April 23rd, 2011 at 4:22 pm

    много хубави рецепти.

  37. 37
    димитричка петрова // April 23rd, 2011 at 5:12 pm

    кой ще даде най вярната рецепта за козунак?

  38. 38
    димитричка петрова // April 23rd, 2011 at 5:12 pm

    кой ще даде най вярната рецепта за козунак?

  39. 39
    Rusalia Ivanova // April 23rd, 2011 at 11:03 pm

    ти:))))

  40. 40
    Ludmila Georgieva // May 5th, 2011 at 11:49 am

    az opitax po tazi recepta the napravia kozynak I moga the kaja 4e stana prevasxoden receptata e syper :)