Молците и храните у дома
Добави към моето меню
Как да се справим с хранителните молци
Всяка домакиня в кухнята си има продукти като ориз, леща, жито, мюсли, различни брашна, грис, различни ядки и семена, домашна юфка… Правилното им съхранение е важно, защото освен нас, те са вкусна храна и за различни вредители, които проникват в дома ни. Особено внимание трябва да се обръща на био и на органичните храни (такива, които отглеждаме в градината или сме закупили), защото за разлика от храните, които се предлагат не са обработени срещу вредители и за по-дълго съхранение.
Молците и зърнените храни
Добре известният, т.нар. дрешен молец, в днешно време повече напада зърнени храни, ядки, мюсли… Как да разпознаваме заразените храни и да провеждаме профилактика.
Дрешните молци нападат и храните. Най-често купуваме заразени храните от биомагазина. Колкото е по-био един продукт толкова е по-сигурно, че в храната има някакъв вредител (и те не са глупави и избират по-читавите храни)
Сигурен знак, че в дома ви има молци е, ако вечер виждате нединтефицирани летящи обекти. Това е сигурен знак, че имате молци у дома си. Това означава да прегледате дрехите в гардеробите и да използвате нафталин и други съвременни средства.
Но ако са в кухнята това са хранителни молци и тук не бива да използваме отрова, защото ще я сложим в храната си. Първата мярка е да изхвърлите всички зърнени храни и ядки, които са заразени. Да почистите шкафовете.
Как да разберем дали има молци? Като вдигнем плика и видим дали има паяжинки, като се обърне плика може да се видят и паяжинки и лаври.
Какво да направим? Първата ни реакция е да хвърлим храната. Ако не искаме да хвърлим храната може да почистим паяжинките и да сложим продукта в микровълновата фурна за 1 минута на 100 градуса.
Важно е как съхраняваме продуктите. Повечето опаковки не са предназначени за съхранение у дома, често в био магазина ни насипват исканото количество продукт от чувал (виждала съм как чувалите в такива магазини в София ги допълват от найлонови торби) в найлонови торбички.
Когато се приберем у дома може профилактично да сложим продукта в микровълновата фурна за 1 минута на 100 градуса.
След това в стъклен буркан с винтова капачка – така може да съхраняваме различно видове ядки, семена, елда, жито, ръж, овесени ядки… Бурканите избираме с различни размери. В магазините има различни предложения за буркани с капачки. Но дори да използваме буркан от консерва с винтова капачка или буркана от нес кафе много важно е да има етикет.
Да напишем какъв е продукта. Кога е купен (вероятността да знаем кога е произведен е малка). Да преглеждаме периодично бурканите и да виждаме какво се случва с тях. Така и по-рядко ще се задържат продуктите. И може да се храним една идея по-разнообразно.