Последни Рецепти
Последни Статии

Горчица

Добавено в Основни хранителни продукти, Подправки

Добави към моето меню

Горчица

не съществува само заради това за да потапяме в нея наденичките. С нея могат да се проготвят още толкова вкусни рецепти, тя е подправка, която ще придаде допълнително аромат
– можем да добавяме горчица към сосове
– да добавяме към различни рецепти с месо, може да приготвите вкусно печено пилешко като го намажете с горчица
– да добавим зърниста горчица към картофено пюре
– рецепта за много бърз и ефектен сос с горчица – сметана, бяло вино и дижонска горчица – подходящ за печено поле или приготвено на грил

mustard

Горчицата е била известна в древен Китай преди три хиляди години, а древните гърци и римляни са я използвали като лекарство. Аристотел съветвал преди консумация храната да се намазва с горчица. През средновековието става един от продуктите приготвян във френските манастири.

Основните съставки в горчицаста са семената на растението “синап”. За направата на горчицата семената се стриват на прах и се добавят оцет, сол, вода и олио. Цветът и варира от жълт до кафяв. Горчицата по принцип е лютива и може да предизвика алергична реакция.

Във френската кухня съществува понятието “дижонез”, който се използва за наименованието на ястия, които съдържат дижонска горчица или се сервират със сос от дижонска горчица, тя е и най-известния вид горчица в целия свят. През 1634 година в Дижон е утвърден и “Устав на производителя на горчица”. За приготвянето й е необходим прах от изчистени семена на черна горчица. Той се смесва не с вода или с оцет, а с вержус – кисел сок от неузряло грозде или с бяло вино.

Жълтата горчица (известна още като обикновена горчица) е най-често използваната горчица и идва от САЩ. Тя е много лека горчица със светло жълт цвят, който се дължи на използването на куркума. Тя е въведена през 1904 г. от Джордж Френч, който е считал, че американците биха предпочели по-лека горчица от тази, която е била налична в момента на пазара.

Медената горчица е съчетание от горчица и мед, което се използва при направата на сандвичи, заливки, маринати и за овкусяване на салати. Съществуват още мексиканска и азиатска горчица, но те са изключително пикантни.

Рецепта за домашно приготвена горчица
5 с.л. горчица на прах (синапено брашно)
1 с.л. захар
1/2 ч.л. винен оцет
1 с.л. олио
сол на вкус
Синапеното брашно се залива с тънка струйка кипяща вода при непрекъснато разбъркване, докато се получи гъста кашичка. Добавят се останалите съставки.
Съдът (обикновено буркан) се покрива с капак и се оставя на топло за една нощ. На сутринта горчицата е готова, но е толкова люта, че ще ви се насълзят очите, само като отворите бурканчето.
След това могат да се добавят още продукти – настърган хрян, пюре от ябълки, бяло вино, подправки, лук и др.

Сос с майонеза и горчица

6 с.л. майонеза
1 с.л. горчица
1 с.л. лимово сок
щипка сол
Продуктите се смесват и се разбиват с блендер. Ако е необходимо се добавя малко кисело мляко или бяло вино до желаната гъстота.

Основна заливка за салата с горчица
100 мл зехтин
100 мл ябълков оцет
20 г горчица
20 г мед
смлян черен пипер
сол на вкус
Продуктите се смесват в блендер и се разбиват. Може да се съхрянява в буркан в хладилника

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории