Полезни ли са пробиотиците?
Добави към моето меню
Здравословното хранене се оказва динамична област в която, ако днес нещо е модерно, то утре може и да се отрича. След публикациите затова полезно ли е или не кокосовото масло, дойде ред и на пробиотиците.
Ако има нещо, което да са ни повтаряли не веднъж е “Яжте кисело мляко, защото съдържа пробиотици. Яжте кисело зеле, яжте ферментирали храни…”
Какво са пробиотиците?
Терминът пробиотик е сравнително нов и датира от средата на миналия век. Произлиза от старогръцки и означава “за живота.” През 2002 г. Световната здравна организация дава официално определение за пробиотиците: “Живи микроорганизми, които приети в съответните количества, оказват здравословен ефект върху организма”. Тоест това са полезни микроби. И преди да се стреснем, нека си спомним, че стотици микробни видове живеят в съжителство с хората и животните – по кожата, в устната кухина, стомаха, червата, в пикочно-половите пътища и т.н. Например в гастроинтестиналния тракт на човека (ГИТ) са установени повече от 500 бактериални вида. Чревната микрофлора представлява 95% от общия клетъчен брой в човешкото тяло и е отговорна за коректния имунен отговор и защита срещу микробни патогени.
Изчислява се, че бактерийните популации достигат до 100 000 000 000 000 в човешкото тяло – число, превишаващо 10 пъти броя на всички човешки клетки. Доминантни сред тях са т.нар. полезни бактерии или пробиотиците – казва Светла Данова, ръководител на лаборатория “Млечнокисели бактерии и пробиотици” към Института по микробиология при БАН.
Какво трябва да знаем за пробиотиците
Израелски учени твърдят, че храните, съдържащи полезни бактерии, наречени пробиотици, са “почти безполезни”.
Публикацията е в journal Cell by scientists at the Weizmann Institute of Science in Tel Aviv – https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(18)31108-5 на 5 септември 2018 г.
Изследването на учените от института “Вайцман” проследява най-подробно какво се случва, след като погълнем пробиотици. Те се славят като полезни за здравето и храносмилателната система, но резултатите показаха, че нямат почти никакъв ефект в тялото.
Пробиотиците на бъдещето трябва да са съобразени с нуждите на всеки човек индивидуално, заявиха учените.
Израелските учени са проверили със здрави доброволци дали 11 полезни бактерии, сред които лактобацилус и Бифидобактерия създават успешно колонии в храносмилателната система и дали водят до някакви промени в активността й. Резултатите показват, че половината от тях направо се изхвърлят, а ако останат, се задържат за кратко и останалите съществуващи микроби ги изместват.
Изследването за действието на пробиотиците след курс антибиотици също дало стряскащ резултат. Оказа се, че пробиотиците не само не помагат, но и забавят възстановяването на полезните бактерии.
Темата ще бъде допълнена
Източници: https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(18)31108-5
https://www.forbes.com/sites/victoriaforster/2018/09/06/do-you-buy-probiotics-new-study-says-they-may-not-work-for-you/#f705a9874fb2
https://www.bbc.com/serbian/cyr/svet-45448797