За какво помага Интервалното гладуване?
Добави към моето меню
Помага ли интервалното гладуване?Интервалното гладуване помага. Но за какво?
Днес човек може да бъде с наднормено тегло или да се разболее, защото се храни неправилно, живее натоварено, често в стрес, не спазва природните закони и не следва вътрешния си биологичен часовник. Затова и болестите на съвремието са затлъстяване, сърдечно съдови, ракови…
Два основни фактора са:
– лесно достъпна храна 24/7
– малко движение и физическа активност
– да добавим и замърсяването – екологично, новинарско, емоционално … постоянното ниво на стрес
И се получава омагьосан кръг от който трудно се излиза.
За да постигнем душевен и физически здравословен баланс трябва да се движим активно, да се храним балансирано и да мислим положително. И да се научим да почиваме, включително да даваме почивка на тялото си от приеме на храна.
Лична история: В нашето семейство сме запалени планинари, с много изкачени върхове, планинско бягане и велопреходи. Е, преди години не успях да се изкача Вихрен. Обяснението: бях изяла две банички в Банско, които ми тежаха. О тогава ходя в планината “гладна”.
Дали това е Intermittent fasting (Периодично гладуване)? Има дни на подготовка за преходи, тогава изкачването на Черни връх се прави като тренинг за време. Заставаш долу на Алеко и за по-малко от 60 мин трябва да си горе. Сутринта започва с много билков чай и купичка мюсли. Има салата, малко месо, нахут и плодове. След това на Витоша. А следващото хранене е закуската е на другия ден.
Когато преди време една позната, известна със своя кулинарен блог, ме попита какво да направи за да изкачат Мусала след два дена, убедено й казах, че не трябва да закусват. Явно съм била убедителна, защото са го направили – закусвали са на слизане от върха на заслона. В планината храната си я носим и я планираме за няколко дена. И знаете ли, оказва се, че ни е нужно малко като количество храна – странно или не, но при увеличаване на физическата активност чувството за глад намалява (от личен опит мога да говоря за периоди до 7 – 10 дена) Получава се като с дигиталния детокс, в планината се постига по-лесно, защото планираш ресурсите и липсва достъпността (като няма Интернет и си на батерии, а храната е това, което носиш)
От друга страна още от 2011 г. всяка седмица един ден е разтоварващ – на вода, билков чай и някой плод.
Самата дума гладуване на мен не ми харесва. говори за ограничение, за лишаване, принуда. Вярвам, че балансирано хранене със свежа, сезонна, местна храна (“от градината на баба”) помага. А това за количеството са го казали още древните, че то отличава лекарството от отровата. Dosis sola facit venenum!
И след отговора на въпроса Какво? и Колко? остава отговора на Кога?
Какво е Интервално (периодично) гладуване?
Това е гладуване в интервали от 20 до 36 часа през определени периоди, които се редуват с нормално хранене. В резултат на този вид „диета” се постига намаляване на калорийния прием, но крайният ефект се оказва много по-значим от намаляване на теглото.
Нобеловата награда за медицина през 2016 г. е присъдена на японския учен Йошинори Ошисуми (Yoshinori Ohsumi), който разкрива един уникален клетъчен механизъм, наречен автофагия – процесът на жизненоважното рециклиране, унищожаване и пречистване на клетъчни компоненти. След инфекция например този механизъм елиминира нашествениците в клетката – вируси и бактерии. Той има важна роля също за елиминирането на остарели, повредени или опасни клетъчни компоненти. Нарушенията в този механизъм на пречистване ускоряват процесите на стареене и стоят зад редица болести – Паркинсон, диабет, рак и др.
За да се случи процесът на автофагия в клетките обаче, трябва да им бъде дадена възможност за това. Защото се оказва, че при претоварване на клетката с храна, при често хранене именно автофагията страда най-много. И обратното – кратките периодични състояния на глад подпомагат самопречистването на клетката.
Интервално гладуване за отслабване
Ако искате да поддържате теглото си или да отслабнете може веднъж седмично да пропуснете вечерята – последното им хранене за деня да бъде на обяд, като не закусвате на следващия ден. По този начин си осигурявате 24-часов интервал на пълен глад. В този момент клетката включва процеса на автофагия. Този вид гладуване се понася доста по-леко от друг вид диети и за разлика от повечето режими на ограничаване, ползите от него са многобройни и за здравето, и за добрата форма
Гладуването като извор на вечна младост?
Любителите на диетите често ни изненадват с нови, сензационни рецепти. Германски учени стигнаха неотдавна до извода, че т. нар. интервално гладуване наистина може да бъде полезно.
Интервалното гладуване не е източник на вечна младост
Първо лошата новина: ние стареем и не можем да го променим, независимо какво правим или не правим. От остаряването никой не може да избяга. Така най-простичко могат да се обобщят резултатите от експериментите с мишки, които проведоха Германският център за неврогенеративни заболявания и Центърът “Хелмхолц”. Те стигат до извода, че все по-популярното напоследък “интервално гладуване” не може да бъде извор на вечна младост.
Добрата новина обаче гласи: интервалното гладуване може да повлияе благоприятно върху развитието на злокачествени тумори.
Още лична история: Позната, която е завършила математическа гимназия, профил биология, а сега работи в Лондон като програмист се разболя от рак. От рак на гърдата. Вместо да започне кампания за събиране на пари, които да бъдат дарени на някой шарлатанин, както се случва в родния уеб. Тя повярва в гладолечението. 40 дни. Разбира се под медицинско наблюдение. Не знам дали сте опитвали да спазвате диета или да гладувате и един ден, но за да го направите се иска много вяра и много желание за живот. Аз самата имам по един ден на вода и билков чай, спазвала съм и три дни само на вода. Но 40 дни за мен е много време, което изисква истинска мотивация. Днес моята позната се чувства добре и дори може да пробяга 5 км. Както казва тя, направих го заради детето си, то има нужда от здрава майка.
Рак на гърдата се оказа по-честа диагноза отколкото мога да си представя, защото още една моя позната се разболя. След операцията храненето бе най-достъпната терапия. Тя живее в Барселона и там може да се купува храна от малки фермери, а и Каталуня е щедра земя. Тя изключи месото от храненето, храни се основно с варива, зеленчуци и плодове. И в определени часове
Храната е най-достъпната профилактика. Да се научим да правим информирани избори.
Какво е интервално гладуване?
Но какво всъщност представлява това прочуто интервално гладуване? В крайна сметка става дума за това да се удължават интервалите между храненията и когато си в режим “постене”, да се храниш, примерно, веднъж на два дни. През останалото време – вода. В рамките на експериментите мишките били хранени доста по-рядко от нормалното – и това дало неочаквани резултати. Животът на “постещите мишки” се удължил с близо 15% в сравнение с останалите.
Но нима това означава, че гладуването забавя процесите на стареене?
С напредването на остаряването определени физиологически функции постепенно отслабват: зрението ни се влошава, чуваме все по-лошо, движенията ни се затрудняват и забавят. Променя се и кръвната ни картина. Учените са изследвали повече от 200 различни параметри на стареенето. В експеримента с мишките те установили, че гладуването са отразява благоприятно върху продължителността на живота, но не оказва влияние върху самия процес на стареене.
Автофагия – фундаментален процес за разграждане и рециклиране на клетките
За тялото гладуването не е проблем. Напротив. Когато човек не поема храна в продължение на 12 часа, тогава започва процесът, известен като “автофагия“. Думата автофагия произлиза от гръцки и означава „самоизяждане“. Понятието се появява през 60-те години на миналия век, когато изследователи наблюдават за първи път, че клетките са в състояние да унищожават собственото си съдържание, заграждайки го в мембрани и формирайки „сакчета“, които се транспортират в отделение за рециклиране, известно като лизозома, където се разграждат. Тоест, това е способността на организма да се самопрочиства от вредни, стари или болни клетки. По този начин гладуването стимулира възникването на нови клетки и може да ни предпази от ракови заболявания.
Врагът, наречен тумор
В двете експериментални групи мишки били установени еднакъв процент ракови заболявания. С една шокираща разлика обаче: при гладуващите мишки раковите образувания нараствали доста по-бавно. В резултат от това се удължавала и продължителността на живота им – средно с около 12-15%. Ако си представим, че същото може да важи за един човешки живот, това означава удължаване с около 12-13 години. Засега обаче няма никакви изследвания как интервалното гладуване дългосрочно би се отразило върху човешкия организъм.
Под черта: гладуването може да удължава живота, защото забавя развитието на ракови образувания. Но с гладуване човек не може да забави процесите на стареене. Един ден всички се сбръчкваме, а за влошения слух и влошеното зрение просто няма какво да говорим… Или както казва един мой познат “Има две сигурни неща – данъците и смъртта” Ако не си платите сметките на време, трябва да платите и лихвите.