Последни Рецепти
Последни Статии

Колко е важна зимнината, приготвена от баба

Добавено в Любопитно

Добави към моето меню

Някои от нас има възможността да имат градина Хубава е земята ни и ражда плодове и зеленчуци от които може да се приготвят много вкусни рецепти. И в трудното време в което живеем от една страна това е възножност за по-добра храна, финансова стабилност, а градинарството е една полезна форма на движение, която ни награждава с изобилие през лятото и есента. С които може да приготвим различни домашни консерви и да заредим фризера
– през лятото различни компоти, сокове, сладка
– през август и септември е време за консерви, лютеници
– октомври домашни туршии и кисело зеле
И всичко това е по-вкусно и по-полезно от това, което може да се купи от магазина.

Всичко това е хубаво. Но едно предаване по Нова ТВ на 24 септември показа резултатите от проучване, проведено в областните градове, че:
Една пета от българите разчитат на зимнина, приготвена от баба, за да се изхранват
Семействата с по едно дете най-много разчитат на хранителните продукти от село. След тях се нареждат тези с две деца.

konservi pix

От една страна възрастните хора по селата подпомагат бюджетите си, като отглеждат през лятото плодове и зеленчуци, които консервират за зимата. От друга страна хората помагат и на своите близки, които живеят в по-големите градове.

Бедността води до нездравословно хранене и наднормено тегло

Сигурно знаете как изглежда една градина в края на септември. Онова златно време, когато се събират орехите, бере се гроздето и ябълките, в градината вече всичко е към своя край. Картофите са извадени. И да има домати и чушки, ако са оцелели през лятото, защото някоя мъна може да съсипи труда и да се налага да хвърляте растенията. Има още зелени домати, чушки върхари, малки динки на бостана – с тези продукти стават най-вкусните домашни туршии, с последните есенни зеленчуци в градината, може да напълните още някой буркан за зимата.

Според направеното проучване в почти всички областни градове хората си признават, че разчитат от село да си вземат месо, яйца, зеленчуци, осигурени от възрастните им роднини.

Проучването сочи още, че мъжете готвят все повече у дома, а процентът им вече е над 40.

Сигурно на много от вас спомените са като моите. На село бабите гледаха всичко. Голяма градина, кладенец, чернозем… Купуваха само (или почти само) – ориз, захар и сол. Брашно и олио идваха от кооперацията. Всичко останало от градината, от техните ръце. Когато тръгвахме за града багажника се оказваше пълен до горе с домашни яйца, домашно пиле, някой буркан с месо, мед, касети с домати, чушки, патладжан, плодове и зелени подправки загънати във вестник. И цветя в буркан с малко вода за да не увехнат.

Да се окаже, че всеки пети българин разчита на такава храна е като спасяване по единично. Това означава, че властта е далече от народа и от проблемите на хората.

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории