Последни Рецепти
Последни Статии

Алопеция или косопад

Добавено в Здраве

Добави към моето меню

Алопеция или косопад
Представете си как ставате сутрин, поглеждате се в огледалото и виждате, че косата ви по слепоочията е оредяла; след няколко дни оредява още повече и скоро започва да пада на кичури; след три седмици вече нямате коса.

Звучи кошмарно, нали? Точно това се случва е тридесет и една годишната Даун Бенсън, която е една от хилядите жени във Великобритания, страдащи от алопеция, т.е. косопад.
Когато Даун отива на лекар, разбира, че страда от alopecia areata – косопад, при който косата опада на петна. Лекарят й казва, че “в повечето случаи косата израства наново”. Според Даун болестта й е причинена от стрес. Малко преди да се появят първите симптоми тя скъсва с приятеля си след деветгодишна връзка. Предписано й е хормонално лечение, но то помага само временно. След периоди на растеж, косата й пада отново.

Елизабет Стийл, бивша телевизионна водеща, загубва цялата си коса на тридесет години и като последица от това основава организация за подпомагане на жени страдащи от косопад. Според Стийл, близо една трета от жените страдат от различни форми на косопад; ако ви падат повече от 140 косъма на ден, значи имате проблем.

Познати са четири основни типа косопад:

1. alopecia androgenica (алопеция андрогеника) или оплешивяване от мъжки тип, което при жените се изразява с общо оредяване на косата;
2. alopecia areata (алопеция ареата) започва с плешиво кръгло петно на темето и постепенно обхваща и други участъци от главата;
3. alopecia totalis (алопеция тоталис) причинява пълното опадане на косата;
4. alopecia universalis (алопеция универсалис) опада цялото окосмяване по тялото.

Податливостта на жените към болестта се мени през различните периоди от живота им. След раждане например, почти половината от жените претърпяват обновяване на окосмяването си, а след менопаузата хормоналният дисбаланс причинява изтъняване на косъма.

Психичните травми също могат да причинят подобно обновяване на косъма. Въпреки че засега алопецията още не е добре про-учена, специалистите твърдят, че тя може да бъде причинена от редица други заболявания, като проблеми с щитовидната жлеза, некачествени ваксини, стрес, анемия, нездравословни диети и др.
Най-често срещаната причина се оказва загубата на тегло, а ако спазвате вегетарианска диета, рисковете да страдате от недостиг на протеини и желязо се увеличават, което може да доведе до косопад.

Средствата за борба с косопада включват лосиони за втриване и лечение с хормони и стероиди. При продължителното лечение със стероиди, обаче, се наблюдават редица странични ефекти, като повишен апетит, качване на килограми, повишено кръвно налягане и отслабване на костите.
Напоследък учените експериментират с добиването на вещество, което се втрива в кожата , на главата, за да причини алергична реакция от страна на пациента. Така атаката на имунната система се пренасочва от корените на косъма към потушаването на възникналата алергия. Обнадеждаващ е фактът, че при алопецията фоликулите на косъма не се унищожават напълно; след време в повечето случаи те се възстановяват и косата израства наново.

Три години след като Даун Бенсън прекратява хормоналното си лечение, косата й “пониква” и растежът се стабилизира.

***********
Поглезете косата си с мед и лимон
През пролетта гривата има нужда от специални грижи, за да не капе

Вниманието към косата винаги е било голямо и от страна на жените, а и от страна на мъжете, макар че често те не си признават. Това внимание обаче не е предизвикано само от суета. По състоянието на косъма може да се съди за наличието на някои физически или психически промени в общото състояние на организма. Признак на добро здраве е косата с плътен, здрав и лъскав косъм, която расте средно с по 1-1,5 см на месец. Когато човек е в стрес, организмът е лишен от витамини и минерални соли, което проличава във вида на косата. Безсънието и заседналият живот също влияят отрицателно на състоянието й.
Животът на косъма
при жените е средно 4 години – това зависи от възрастта, общото здравословно състояние и наследствеността. Нормално е на ден да падат стотина косъма. Когато количеството им обаче е по-голямо, се говори за косопад, който може да е сезонен или хроничен. Сезонният косопад се получава обикновено през есента и в малко по-лека форма – през пролетта. Той отшумява за около месец. По-сериозен обаче е хроничният косопад. Една от причините за него може да е силният стрес. В такова състояние организмът произвежда повече хормони, които влияят върху живота на космите. Някои лекарства (противосъсирващи, противоревматични или антихистаминни препарати) също създават дисбаланс в храненето на косата. Липсата на някои минерални соли (калций, магнезий, цинк, желязо) и на определени витамини, предимно от групата В, причинява силен косопад. По време на бременността, особено в последните пет месеца, организмът произвежда повече естрогени и прогестерони (женски хормони), което предизвиква увеличен растеж на косми, а след раждането растежът се нормализира и тогава се наблюдава силен косопад. Климактериумът също предизвиква хормонален дисбаланс и тогава също може да се получи силен косопад. Най-добър съвет за справяне с този неприятен проблем, който влияе много зле на самочувствието на всеки човек, може да даде лекар дерматолог. Има обаче и доста изпитани рецепти.
Маски
Много добра маска за косопад особено през пролетта е смес от равни части зехтин, бадемово масло и ампула витамин А. Маската се нанася по цялата коса, като се втрива добре и в корените. Завива се с найлон и топла кърпа. Престоява се така поне 2 часа. Ефектът се забелязва почти веднага. Ако не разполагате с достатъчно време, можете половин час преди да измиете косата, да я намажете само със зехтин. Той е много полезен за заздравяване на корените.
Мед
Медът е много полезно средство срещу косопад. Той може да се смеси със суров сусам и пектин и да се яде по лъжичка преди всяко хранене. Подходящ е и за маски на изтощени коси. Лъжица мед можете да смесите с рициново масло, жълтък, лъжичка ром, комбиниран витамин А и Д, може да се прибави и газ, ако не се притеснявате от миризмата. Маската се нанася обилно в корените и по продължение на косъма. Поставя се найлон и топла кърпа. Стои се 2 часа, след което се измива обилно с вода. Отмиването е малко по-трудно, затова може да се наложи да насапунисате косата два пъти. Това обаче не е препоръчително в останалите случаи, тъй като обикновено шампоаните съдържат доста агресивни съставки, които могат допълнително да увредят косъма.
Шампоан
Всяка коса и особено тази, която е по-предразположена към косопад, се нуждае от специфичен тип сапун или шампоан. За предпочитане е да се ползва шампоан. Катраненият сапун също е добър, но се използва по-скоро с лечебна цел. При избора на шампоан трябва да прецените първо дали косата ви е суха, мазна или нормална. Използвайте малки количества, а след измиване изплаквайте обилно. Добре е след това да нанесете и подходящ балсам, който може да е със или без изплакване. Ако трябва да се отмие, използвайте много вода, защото балсамите обикновено падат по-трудно от шампоана. Ако искате косата да блести, за последно я изплаквайте със студена вода или с вода, в която е прибавена 1 лъжичка оцет или разтворена лимонена киселина. Втриването на лимонов сок също е полезно.
Падането на косата
За да се преборим с косопада, освен маските трябва да променим и менюто си. В храната трябва да има въглехидрати, които дават енергия, витамини, особено РР и В-комплекс, които активизират кръвообращението, и минерални соли – калий, калций, желязо, магнезий. Предпочитайте яйцата, млякото, сиренето, рибата, черния дроб, суровите зеленчуци, сушените плодове, житните храни. Ограничете газираните напитки, чая и кафето, храните с рафинирана захар. Избягвайте да се решите много енергично с четка и да се сушите с прекалено горещ сешоар. Не товарете косата с много препарати за къдрене и боядисване.
Сешоар
Силната горещина разрушава косъма, затова дръжте сешоара на около 20 см от косата и го движете, за да я сушите равномерно. Предпочитайте по-ниската степен на сушене. Когато имате възможност, сушете косата на чист въздух, без да ползвате сешоар или да се излагате директно на слънцето.

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории