Цветница, Връбница
Добави към моето меню
На Цветница (неделята след Лазаровден) за здраве се окичва с върбов клонки портите и се сплита венче от осветената в църквата върба.
Цветница, Цветна неделя, Вая, Куклинден – неделята преди Великден е празник на цветята и на този ден завършва цикълът на моминските пролетни игри. Привечер на Връбница на мегдана моми и ергени за полседен път играят лазарското хоро, като за първи път след Великденските пости хорото е сключено.
На този ден християнската църква припомня тържественото влизане на Исус Христос в Еруселим в дните преди еврейската Пасха. Според еангелистите Матей, Марко, Лука, Йоан и Христос влизат в Еруселим на магаре. Вярващите го посрещат като разстилат пред него дрехите си и клонки от маслина и го възславят като Месиански цар. Най-рано празникът е честван в Еруселим през IV век. В цялата страна Цветница се почита и като голям църковен празник. Сутринта на Цветница църкожнослужителите осветяват в църквата върбови клончета. Всички отиват на тържествена служба, вземат от върбовите клонки и ги отнасят в домовете си. Вярва се, че тази осветена върба има предпазна и продуцираща сила.
На Връбница участвалите в Лазаруването моми отиват на реката (на чешма или кладенец) и пускат по течението на водата приготвените венчета от върба. В Северозападна България и на отделни места в Тракия всяка мома пригитвя специален обреден хляб-кукла, със залък от който се кумичи (използва се за белег при избор на кумицата). В някои села на Карнобатско кумиченето става с ладийки от царевични листа. Чието венче, залък, ладийка или друг белег излезе най-напред по течението на водата, тази мома става кумица, кръстница. Тя повежда към своята къща моминското хоро. В дома на кумицата се слага обща трапеза. След гостуването момите говеят на кумицата до Великден, а на този ден всяка лазарка отива у тях с боядисани яйца и специален обреден хляб. Тук комицата ги освобождава от говеенето. Всички моменти от обичая Кумичене се придружават от съответните обредни песни, в които преобладават мотивите за качествата на моми и ергени, за любовта между тях, за предстояща женитба. Според народното поверие, девойка, която е лазарувала и се е кумичила, не може да бъде похитена от змей. Тя вече има право да се моми, да очаква сватове и да се ожени.
Честит празник на всички именници, които носят хубавите имена на цветя!
април 21 2005
super
haresva mi kakvo pi6e. mohe da se nau4at mnogo vahni ne6ta za niakoi praznitzi
wow
Браво! Информацията е много полезна.
Informaciqta e mnogo polezna i pulna.mogat da se nau4at novi i interesni ne6ta za bulgarskiq praznik!
Найстина информацията е много полезна и можеш да научиш интересни неща за някои празници!:):):)
Наистина ми харесва информацията,която е написана тук за булгарския празник.Може да научиш нещо ново за празника,което досега не си чувал.
super e tova mnogo mi pomogna za doklada mi.
emi strahotno e ,za6toto mojej6 da si nameri6 vsi4ko neobhodimo za tozi praznik
emi to e super qko,mno me kahi i 6te vzema da si go kopiram.Mersi vse pak za tova
Tova mnogo mi pomogna za goma6noto po literatura.
Super tva mnogo mi pomogna po domashnoto po literatura
Наистина това е много информация и много ми помогна за доклада който трябваше да подготвя по литература
tova e mn xubavo moje da se nau4i mn ot nego :):):):)
много ми харесва това което е написано.помогна ми доста за домашното което имах за цветница.