Здравословно детско хранене
Добави към моето меню
Здравословното хранене се формира още през детските години
Здравословната храна осигурява на детето необходимите вещества, които са необходими за правилното развитие и осигуряването на адекватното хранене на всички органи и системи.
Колкото се може по-рано у детето трябва да се създават навиците за здравословно хранене, защото в последствие те много по-трудно се променят.
Изследователите смятат, че съвременните деца предпочитат бял хляб, бисквити, сладки закуски, картофи, чипс, шоколад и газирани напитки (всички тези храни се предлагат както до училището в което учат децата ни, предлагат се и в самото училище)
а употребяват в недостатъчно количество
плодове и зеленчуци, риба и прясно месо (такава храна не получават децата и по правителствената програма за закуска в училище – в нея се предлага основно закуска от тесто и някаква напитка).
Подобна диета, съчетана с ниската физическа активност, е в основата на
детското затлъстяване.
Децата приемат ограничено количество цинк, желязо, калций и магнезий и лошо балансираната диета в съчетание с ниски нива на активност може да предизвика в бъдеще остеопороза или сърдечно-съдови заболявания. На по-ранен етап се проявяват първите негативни признаци: недостиг на енергия, бърза умора, нарушение на концентрацията на вниманието, понижен имунитет и повишено ниво на холестерола.
Ако искаме нашите деца да бъдат добри ученици, да бъдат здрави, наша отговорност и задължение е да ги научим да се хранят здравословно.
Промяната в храненето (дори само няколко продукти) може да подобри състоянието.
Закуската
Зърнените закуски с мляко са добър избор,
може да удовлетвори хранителните потребности на човека на всякаква възраст.
Приготвяйте на детето втора закуска за училище:
сандвичи с богата плънка, плодове, ядки или стафиди и зеленчуци, ябълката е задължителна
като не забравите да добавите и бутилка минерална вода (раниците за училище имат джоб в който да се поставят бутилките с вода). Така помагате на детето си да не похарчи джобните си за чипс и други подобни такива.
Основното хранене
трябва да включва продукти, богати на целулоза: бобови култури, грах, плодова салата, кисело мляко, десерт с мляко.
Отделяйте особено внимание на храненето на децата, защото именно в тази възраст се появяват много от разстройствата в хранителното поведение. Това е особено важно за момичетата, защото изграждането на нормалните функции на половата система се извършва именно на тази възраст и изисква много питателни вещества и енергия.
95% от формирането на скелета се извършва в късна юношеска възраст. Хранителните навици тогава се променят, все по-често се наблюдава “хапването в движение”, а да не забравяме, че именно в този момент се формира стереотипът и самооценката за собственото тяло, допълват диетолозите.
Любовта към сладкото може да се контролира.
Помнете, че децата се раждат с “любов към сладкото”, но те трябва да се научат да ядат и всички други полезни продукти. Когато членовете на семейство се хранят заедно позволява да се формира и следва здравословно хранително поведение.
Вечеряйте или закусвайте колкото се може по-често цялото семейство, заедно, без да е включен телевизора в добро настроение. Това е едно от основните задължения на майката. не само да приготви храната, а и да я поднесе и да осигури спокойна и ведра атмосфера по време на хранене.
Бъдете пример за своите деца, защото и вашият модел на хранене се наследява от тях на подсъзнателно ниво. Избирайте полезната, лека и приятна храна и се старайте да избягвате всякакви поощрения , наказания или оказване на натиск в процеса на хранене на децата.
В учебника по педагогика пише, човек се обуславя 50% наследствени фактори и 50% от социалната среда. Като майка на две деца, знам колко е зависимо здравето и успеваемостта на децата ни от храната, от отношенията в дома и мотивацията им.
една статия за здравословно хране по идея на International Journal of Obesity