Преминаване към астрономическо време
Добави към моето меню
Тази неделя, 28 октомври 2018 г., отново ще преместим стрелките на часовника и ще преминем към зимното часово време.
Връщането към астрономическото часово време ще стане в 04:00:00 ч. местно време на 28 октомври 2018 г.
От 1999 г. лятното време започва в 3 часа на последната неделя на март и продължава до 4 часа на последната неделя на октомври, когато часовникът се връща с 1 час назад – т.е. до 3 часа астрономическо време.
През 2018 г. в ЕС има обсъждане за отпадане на смяна на времето, но за момента продължава да е в сила смяната.
Липсата на слънце и ранното смрачаване е най-големия проблем с който да се справим при адаптирането към смяната на часа.
Като резултат от преместването ще започне да се съмва по-рано, но и ще се стъмва по-рано.
В момента слънцето изгрява около 7,30-7,40 ч., а след неделя то ще се появява в 6,30-6,40 ч. Същото важи и за залеза –той ще е към 17,30 ч – започва времето на ранното стъмняване, на дългите вечери и очакването на Коледното осветление и украса на улиците.
Смяната неминуемо влияе и върху психиката ни. Получава се разминаване между биологичния и механичния часовник. Степента на това влияние е различна при различната хора. Индивидуален е и необходимият период за адаптация, но се смята, че е необходима минимум една седмица.
Психолозите са на мнение, че рязката промяна в температурата и смрачаването в определено време от деня влияе повече върху психиката, отколкото разликата от един час в астрономическото време. Всички тези негативни фактори най-често оставят своя отпечатък върху здравия сън, а най-добрите методи за противодействието им са разходките сред природата и повече спорт.
Негативният ефект идва и от промяната, от отнемането на съня, затова искаме да няма смяна на времето. Така и от смяната на сезоните – късната есен е един унил период, в който депресивните състояния се увеличават. Най-вече заради липсата на слънчева светлина и по-малко движение. Слънцето е важен критерий за настроението ни, за щастието ни.
Най-рисковата група по отношение на смяната на времето са децата и хронично болните възрастни. Затова е важно точно тези хора да отделят достатъчно време за здрав сън и дори да спят по час-два следобед.
Какво да направим за да се адаптираме към смяната на времето?
– Най-вече запазете доброто си настроение.
– Храната, вкусна, цветна и разнообразна също помага.
– Разговорите, времето с любимите хора. И най-вече физическа активност.
Защото, както и да преместим стрелките на часовника, светлата част на деня си е все толкова, денят си е все толкова дълъг. Как ще сменим часовника и по кое часово време ще живеем, това не променя светлата част на деня. Нашата организация на деня, нашето управление на времето ни много повече ни помага да постигнем успех в живота, отколкото въртенето на стрелките на часовника.
Астрономическото време е изцяло свързано с денонощното въртене на Земята около оста си и около Слънцето. Зимното време е т.нар. „стандартно време“, което е прието да се използва почти от цял свят.
Пожелаваме да запазите чудесно настроение, да свикнете по-бързо с вечерния мрак и най-вече бъдете здрави.
Допълнение:
Европейската комисия предлага държавите в Европейския съюз да съобщят дали искат да останат за постоянно в зимното или лятното часово време до април догодина. Това означава, че в края на март отново ще преминем към лятното часово време. Ако Съветът на Европейския съюз и Европейският парламент подкрепят предложението да не се сменя времето, през октомври 2019 г. часовниците в Общността ще бъдат сверени за последен път.
У нас по темата се проведе допитване. Своите предпочитания изразиха над 17 хиляди българи. Предпочитанията са за лятно часово време. (до колко е обосновано е отделна тема)
Това, което не трябва да се допуска е да имаме 2 часа часова разлика със съседна на нас държава. (в Испания например часовото време е такова, че да съвпада с това в Германия, т.е. големите икономики да са „в един час“)
Най-важното, не губете доброто си настроение 😉
Наръчник при смяна на часовото време:
– Смартфон и компютър: часът се сменя самичък, това е някаква магия.
– Слънчев часовник: преместете си къщата с 43,4 градуса на изток.
– Радио будилник: Натискайте всички копчета едновременно и стискайте палци да стане.
– Фурна: Извикайте инженер от НАСА или просто чакайте следващата смяна на времето.