Последни Рецепти
Последни Статии

Череши

Добавено в Плодове

Добави към моето меню

Череши

Познати са от преди около 300 години пр.н.е. През вековете черешовите дървета са били възхвалявани както заради техния вкусен и сочен плод, така и заради красотата им. Има два основни типа череши: сладки и кисели (вишни).

cherry

Най-известни сортове череши са:
Бинг: Най-широко разпространеният сорт череши. Когато са напълно узрели, са почти черни. Големи, кръгли, сочни и сладки.
Ламбер: Плодът е тъмно червен, с форма на сърце и малко по-малък от Бинг. Има богат, сладък вкус.
Рение: Цветът им е светло кремав до златист, на места розов или червеникав. Месото им е сладко и деликатно, а сокът – безцветен.

Как да избираме череши
Избирайте кръгли плодове, с ярък цвят. Избягвайте меки или сбръчкани череши.

Как да съхряняваме череши?
Дръжте ги в хладилник, в найлонов плик с въздух, но не повече от 3 дни. Череши без дръжки и костилки могат да се замразяват и да се съхраняват няколко месеца.

Как да използваме череши?
* За да приготвите някоя рецепта с череши, първо им махнете костилките (досадно е, но иначе рискуваме неприятен момент когато хапваме вкусно парче сладкиш с череши или сме сложили сладко от череши в мелбата или палачинката си)
* Използвайте ги за приготвяне на сладкиши, сладка или като топинг (заливка) на сладолед, вафли или палачинки.
* Отвара от изушени дръжки на черешите има силно диуретично действие.

Хранителна информация
* Черешите са с ниско съдържание на мазнини
* Без наситени мазнини, натрий и холестерол
* Добър източник на растителни влакна
* Плодовете на черешата са нетрайни и срокът на използването им е кратък. В състава им присъстват витамините С, РР и каротин и др.

Сезонът на черешите
Черешов пай, конфитюр от череши, вишновка- стотици са рецептите, в които има череши или вишни.

Дивите череши са съществували векове наред в местата с умерен климат в Азия, Европа и Северна Америка. В днешни дни съществуват стотици видове селекции на тези плодове, различни по цвят и сладост.
Много малко хора знаят, че черешите и вишните са чудесно лекарство срещу някои болести.
При подагра, например, е добре да се приемат поне по 15 череши на ден. Плодът може да се замени със сироп или чай от черешови дръжки.

Чай от черешови дръжки се приготвя по следния начин: шепа добре измити черешови дръжки се заливат с литър вряла вода и се оставят на къкрят на котлона в продължение на 7 минути. След това течността трябва да преседи поне 20 минути. Ежедневно се приемат по 2 чаши от течността.

Не само плодовете на черешата са полезни. Кората на дивата череша е широко използвана при приготвянето на сироп против кашлица.
Домашен сироп против кашлица можете да направите като сложите да заврят 750 мл. вода, смесени със 150 грама уиски и 150 грама меласа.
След като сместа заври, котлонът се намалява на едно и се прибавя 1 чаена чаша нарязана кора от дива череша (продава се в аптеките, ако стрита дозировката е 1 супена лъжица). Разбърква се добре с дървена лъжица и се оставя да къкри в продължение на 25 минути, докато сместа леко се сгъсти. След това се сваля от котлона, оставя се да преседи още 15 минути, прецежда се и се бутилира. Съхранявате на хладно и сухо място. Приемат се по 2-3 суп.лъж. от сиропа няколко пъти на ден.
Сиропът облекчава кашлица, дължаща се на бронхиална астма, бронхит, емфизем, тютюнопушене или грип.

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории