Най-древната пивоварна
Добави към моето меню
Като започнеш да събираш откритията на археолозите кои са най-старите глинени съдове, най-стария хлян, сирене… става интересно.
Учени смятат, че са открили най-старата пивоварна – на 13 000 години
Археолози обявиха, че са открили най-старата инсталация за производство на алкохол в света, където преди около 13 000 години правили приличаща на бира напитка, предаде АФП. Тя се намира в пещерата Ракефет, южно от Хайфа, в днешния Северен Израел, която служела и като гробница на натуфийците.
„Ако сме прави, това е най-древният обект в света за производство на какъвто и да е алкохол“, заяви пред АФП Дани Надел – преподавател по археология в Университета на Хайфа и един от авторите на научната статия, публикувана в „Джърнъл ъф аркеолоджикъл сайънс: Рипортс“
Ями в пещерата Рафакет в Северен Израел, където учени смятат, че натуфийците правели приличаща на бира алкохолна напитка.Снимка: Дани Надел, Университет на Хайф
„Знаем, че натуфийците са били в тази пещера. Те са погребвали в нея някои от своите мъртви на платформа от цветя и растения, и очевидно са правели приличаща на супа течност – алкохолно питие“, добави той.
Според Надел напитката е била „различна от днешната бира“, вероятно по-слаба, „но ферментирала“.
Археолозите открили три малки ями с дълбочина 40-60 см, издълбани в камъка на пещерата. Две от тях били за зърно, а третата – за счукване и варене на зърното преди ферментацията.
Местоположението на ямите в погребалната пещера предполага, че питието „изглежда е свързано с церемонии или някакво социално събитие“, каза Надел.
Според научната статия, публикувана с изследователи от Станфордския университет в САЩ, овладяването на методи за правене на бира „са предшествали култивирането на зърнени растения с няколко хилядолетия в Близкия изток“.
Натуфийците са били ловци събирачи, живели в региона на Източното Средиземноморие преди 15-11,5 хиляди години, като започнали уседнал начин на живот, вместо да се местят непрестанно.
Усилията, влагани в производството на алкохолната напитка, показват колко е била важна тя за натуфийската култура, отбеляза Надел.
Източник: bnr.bg