Естроген
Добави към моето меню
За една жена е важно да стане майка. За да бъде здрава репродуктивната система трябва да обърнем внимание на някои храни да присъстват редовно в менюто ни, на продукти, които поддържат изработването на женския полов хормон естроген.
Достатъчното количество естроген помага на жените не само да забременеят и да износят здраво дете, но и поддържа нормалната работа на всички други органи и системи. Те са особено ценни за жени над 35, когато нивата на естроген намаляват. Важен е и в периода на менопауза за да не изпаднем в депресия.
Най-полезните продукти за женското здраве са:
– Мазни видове риба и авокадо – съдържат голямо количество мастни ненаситени киселини Омега-3 и Омега-6.
– Соя, пшеница, овес, ябълки, моркови – растителни продукти, които съдържат в състава си фитоестрогени – растителен аналог на женския полов хормон.
Фитоестрогени
или какво да съдържа “Меню за красота”
Естрогенът е женски полов хормон, който е причина за характерните женски форми – гърди, талия, разпределение на подкожната мазнина. Важно е участието на естрогеа в стимулирането на хормона на растежа и в производството на инсулин.
Хормоналният баланс е много важен
+ Дефицитът на естроген в тялото е една от основните причини за емоционални разстройства. Затова в периодите на понижено отделяне на естроген – след раждане и при менопауза – жените са склонни към изпадане в депресивни състояния.
– Много по-често се срещат състояния на излишък на естроген в тялот – естрогенно доминиранео. Причина за това е, че освен естествения хормон, синтезиран от тялото ни, сме изложени на приема на външни естрогени от храната, която консумираме, и средата, в която живеем.
Разпространени прояви на естрогенна доминантност при жените са състояния на ПМС, ендометриоза, кисти на яйчниците и гърдите, тежък и болезнен цикъл, хормонално акне, хипофункция на щитовидната жлеза и т. н. Излишъкът на естроген блокира синтеза на тироиден хормон и потиска дейността на щитовидната жлеза.
Естрогенното доминиране може да засегне жени от всички възрасти, а факторите, които оказват влияние, са стрес, богата на мазнини и бедна на фибри храна, претоварване на черния дроб с лекарства, алкохол, токсини и др.
Естествен естроген
в женското тяло се синтезира още от ранна детска възраст и през пубертета. Органите, отговорни за производството на естроген, са яйчниците, мастната тъкан и надбъбречните жлези. През менопаузата и при оперативно премахване на яйчниците имено надбъбречните жлези стават основен източник на естроген. Друг важен орган, контролиращ хормоналния баланс, е черният дроб.
Храната и естрогените
Някои храни съдържат голямо количество естествен растителен естроген – фитоестрогени. Тяхното стимулиращо въздействие върху хормоните е сравнително слабо и може да се неутрализира почти напълно, ако се консумират в комбинация с храни от групата на естрогенните блокери – кръстоцветни зеленчуци: зеле, броколи, карфиол, брюкселско зеле, както и подправки: куркума, сминдух.
Разпространени фитоестрогени:
– Бобови култури – Соя, соев протеин, тофу, бял боб, сушен грах
– Семена – Слънчоглед, сусам, ленено семе
– Зеленчуци – Моркови, чушки, сладки картофи, патладжан
– Плодове – Сини сливи, фурми, домати, череши
– Зърнени храни – Пшеница, ечемик, ориз
– Напитки – Бира
Околната среда и естрохени (ксеноестрогените)
Доста по-опасни от фитоестрогените са идващите от околната среда ксеноестрогени. Те представляват синтетични съединения, които променят нормалната функция на хормоните, и са известни с наименованието ендокринни нарушители.
Много от т.н. модерни продукти може да съдържат ксеноестрогени – всички пластмаси, масова козметика, продукти за химическо чистене и домакински почистващи препарати, индустриално произведените млечни продукти и всички пестициди, с които се третира продукцията в индустриалното земеделие.
Човешкото тяло не е способно да разгради ксеноестрогените и започва да ги натрупва в мастната тъкан.Това мже да довде до болестни състояния от рак на гърдите и простата, наднормено тегло, неспособност за зачеване и спонтанни аборти, ендометриоза, ранен пубертет и диабет.
Решението
е в оптималното функциониране на черния дроб, надбъбречните жлези и щитовидната жлеза.
– За да го постигнете се хранете балансирано с чисти продукти, като изключите промишлено обработени храни.
– Включвайте в храненето си повече кръстоцветни – зеле, карфиол, броколи и зеленолистни зеленчуци- спанак, рукола, магданоз, маруля, лапад, коприва, протеини и полезни мазнини.
– Хранете се с повече храни, които са в свежо състояние, а не са полуфабрикати, консерви, пакетирани храни съдържащи много Е-та и консерванти.
– Опитайте да използвате колкото се може по-малко пластмаси в битието си и масова козметика.
– Прекарвайте повече време сред природата в активно движение