Фитоестрогени
Добави към моето меню
Фитоестрогени
или какво да съдържа “Меню за красота”
Всяка жена мечтае да бъде и да изглежда колкото се може по-млада и по-дълго. Затова са необходими комплексни мерки, които започват още като навършим 20 години, да се води здравословен начин на живот, да се движи активно, да се грижи за себе си, отказа от някои вредни навици, цигарите доказано състаряват. Особено важна роля играе храненето.
Това е подборка на продукти, с които може да приготвяте различни рецепти и напитки. И които могат да ви помогнат да запазите по-дълго време младостта.
За поддържане на женската красота помагат фитоестрогените – вещества от растителн произход, сходни с женските хормони естрогени, изработването на които се забавя след 30 годишна възраст. Недостатъка на тези хормони води до увяхване на женската красота. Затова трябва да включваме в менюто си продукти на повече фитоестрогени – соя, грах, боб, гъби, зеле, авокадо, арония, боровинки.
Фитоестрогени се съдържат също в градинския чай (салвия или шалфей, лат. Sālvia officinālis) и детелина (Trifólium), в офика (още калина, на руски е рябина, лат. Sorbus aucuparia).
„Менюто за красота“ може да се допълни с напитки от тези билки и ако се добави мед ефектът се усилва. Ако имате възможност в края на есента да съберете плодове от офика направете го, добавяйте ги в чая си, може да се изсушат или да се замразят.
Фитоестрогените са вещества от растителен произход, представляващи аналог на женските полови хормони. Попадайки в организма на жената, фитоестрогените са способни да регулират синтеза и да компенсират липсата на естрогени до нивото, от което зависи външния вид и здравето на жената. Те нямат хранителни свойства, защото липсата на прием не води до дефицит.
Фитоестрегените (Phytoestrogens ) може да се разделят на две групи Изофлавони и лигани
Изофлавоните оказват благоприятно действие, като:
– естрогени (намаляват оплакванията, свързани с менопаузата и най-вече горещите вълни) и антиестрогени;
– вещества, предпазващи от рак;
– антиоксиданти (антиоксидантното им действие се потенцира при едновременната им употреба с витамин С, а също така зависи от броя и разположението на хидроксилните групи);
– вещества, укрепващи имунната система.
Вследствие на съвкупността от тези действия може да се счита, че изофлавоните играят роля в профилактиката на сърдечно – съдовите заболявания (изофлавоните оказват протективен ефект срещу цитотоксичния ефект на LDL), на симптомите на климакса и менопаузата, на остеопорозата и раковите заболявания.
Богати на изофлавони са: пшеница, ръж, царевица, боб, леща, а особено богати са соевите продукти. Затова включвайте в менюто си тофу, соево мляко, темпе и мисо.
Богати на лигани са житните растения и маслените семена – ленено, конопено семе, ядки и др.
Предлагат се хранителни добавки, които съдържат фитоестрогени, които имат за цел да облекчат симптомите на менопаузата при жените. Растителните хормони намират приложение и в козметиката. Много кремове, рекламирани като подпомагащи стягането, уплътняването, а дори и увеличаването на бюста, съдържат фитоестрогени.
Внимание – фитоестрогени защитават от рак на гърдата, когато нивото на естрогените е висок, но спомагат ръста на раковите клетки, когато нивото им е ниско. Затова е необходима консултация с лекар, ако имате раково заболване.
Желаем ви да бъдете винаги млади и красиви!