Да готвим здравословно
Добави към моето меню
Да готвим здравословно
Здравословното готвене не е скъпо, не е трудно, но е свързано с преосмисляне и промяна на кулинарните навици.
Началото е може би в това, че трябва да се започне с планиране, поне един ден напред, а не когато вечер свършвате работа да бързате да отидете в магазина за да купите нещо за вечеря.
Друга промяна е да се научите да приготвяте храната с колкото се може по-малко мазнина и да използвате готварски техники, които запазват хранителните свойства на продуктите.
Подготовка на продуктите за здравословно готвене
* Когато купувате храна за по-дълго време, четете етикетите и проверявайте датата на производство и срока на годност.
* Използвайте пресните червени меса 3 до 5 дни след като сте ги купили или веднага ги замразете, като ги разпределите в пакети за едно готвене.
* Прясно птиче месо, риба и кайма използвайте до 2 дни след покупката или ги замразете веднага.
* Не купувайте храни в консерви или буркани с нащърбени или изкривени капачки, както и пакетирана храна с нарушена опкаовка.
* Размразявайте месото и рибата в хладилника или използвайте функция за размразяване на микровълнова фурна, а не върху кухненския плот, за да го предпазите от микробите.
* Замразени зеленчуци се поставят в гореща вода без да се размразяват предварително. Някои като замразен грах или царевица може да сложите в купичка вода в микровълнова фурна докато водата заври.
* Отстранявайте всички видими тлъстини от месото преди да го сготвите, при пилетата отстранявайте мазнината, а ако сте на диета и кожата.
След като сме подготвили продуктите да видим кои са
Методи за здравословно готвене
Трябва да изберем топлинна обработка на ястията, които приготвяме, които максимално запазват полезните им съставки, както и техники. които намаляват или напълно изключват употребата на мазнини в приготвянето на храните като:
– печене,
– печене на скара и грил, печене на жар, може да използвате грил тиган
– задушаване (храната леко се задушава с малко мазнина и се оставя да къкри в покрит с капак тиган с малко течност),
– варене,
– варене на пара, при варене на пара хранителните вещества се запазват в най-голяма степен.
– използване на уреди за бавно готвене като Crock Pot
Много е важно какви съдове използваме. Последните тенденции са да използваме при възможност съдове с керамично покритие.
Съвети за здравословно готвене
* При варене зеленчуците трябва да се поставят в кипяща, леко подсолена вода, а съдът да е с капак, за да се намали разрушаването на витамините. При варенето повечето от витамините преминават във водата, затова гответе зеленчуците в минимално количество вода за възможно най-кратко време.
* Използвайте съдове с незалепващо покритие, за да използвате по-малко мазнина. Избирайте рецепти, които се приготвят с по-малко мазнина – вместо пържени картофи или тиквички – може да ги запечете на грил тиган
* Термичната обработка на месо, птици, риба, яйца трябва да е достатъчно продължителна при температура над 70 градуса, за да се унищожат микроорганизмите във вътрешността на продуктите.
* Използвайте богатството от вкусове, които могат да ви дадат билките и подправките – босилек, дафинов лист, черен (розов и бял) пипер, червен пипер, паприка (лют червен пипер), джинджифил, майоран, мащерка, чубрица, кориандър, салвия
* Приготвяйте различни маринати и сосове – домашно приготвени
* Прегарянето на храните при печене на грил, скара (барбекю) или във фурна, продължителното пържене при високи температури, опушването на месата и рибите води до образуване на вредни за здравето вещества, затова бъдете внимателни
* Много важно е как се съхранява приготвеното ястие. Не всяка домакиня има възможност да готви за всяко хранене затова ако сте приготвили повече храна (и за следващо хранене) сложете в хладилника след като е изстинало веднага или приберете във фризера.
Вася Гакова, Една идея за здравословен обяд