Домашна гранола за закуска
Добави към моето меню
Със сигурност знаете за много от ползите от овесените ядки. Дори се появиха на такива на които казват, че са без глутен.
Знаете какво е мюсли. А какво е гранола? Има ли разлика?
Често може да се чуе хрупкава гранола. Ако приемем, че мюсли е европейския вариант, то гранола е американския. И още една разлика има – основната, защото продуктите са едни и съши гранолата е печена. Ако сте виждали в магазините мюсли, които изглеждат като слепени на малки бучици – това е. Също така популярни са и гранола блокчетата, или мюсли барчета, на англ се наричат flapjack – оформени и пресовани като блокчета. Така са по-удобни за хапване като бърза закуска. Когато децата бяха малки ги наричахме – храната на елфите, защото ги носехме с нас в планината.
И овесени бисквити, разбира се.
Оставяме цялото разнообразие от мюсли, гранола, пакетирани овесени блокчета в магазина. По-интересно и вкусно е, ако си ги приготвим сами. Необходими са ни:
– Пресовани овесени ядки, като може да комбинираме с жито и ръж
– Различни видове сушени плодове – стафиди, боровинки, кокосови стърготини, папая, сушени кайсии, сушени череши, черници, сушен банан…
– Различни видове ядки – орехи, лешници, бадеми
– Различни видове семена – тиквени, сусам, ленено семе
– Подсладител – мед, кленов сироп, плодов петмез, кафява захар
– Мазнина – може да е кокосово масло, олио без изразен аромат като от гроздови семки, олио, краве масло
– Може да добавите още – сварена тиква, пюре от банани, шоколад, кокосови стърготини…
От тези продукти може да подберете ваша любима комбинация. Общото в приготвянето е, че овесените ядки се запичат на фурна като се смесят с още ядки и семена, мед, се запичат до хрупкаво, а след това се добавят и сушени плодове.
Може да се съхранява в стъклен буркан и повече от седмица. Така ще имате вкусна, хрупкава, домашно приготвена закуска.
Много добре се комбинира с кисело мляко, с ядково кисело мляко, с прясно мляко или с още свежи плодове.
Ако мюсли се приготвя най-често като се залее с гореща вода и се похлупи за няколко минути с чинийка за да се смесят вкусовете, то гранолата много добре се съчетава с кисело мляко, за да се запази тази хрупкавост.
Гранола с много ядки и сушени плодове
500 грама овесени ядки (1 пакет)
50 грама суров лешник
50 грама суров бадем
3 с.л. ленено семе
75 грама стафиди
75 грама сушени червени боровинки
50 грама кокосови стърготини
6 с.л. мед или кленов сироп по ваш избор
3 с.л. кокосово масло
3 с.л. чаша вода
Начин на приготвяне:
* Включете фурната на 190 градуса. Докато загрява, нарежете на едро лешниците и бадемите и смесете всички сухи съставки без сушените плодове и кокосовите стърготини.
* Отделно загрейте леко меда и към него добавете кокосовото масло и водата. Разбъркайте до получаването на хомогенна смес.
* В купата със сухите съставки изсипете течността и разбъркайте добре така, че да полепне от сладката течност по всички съставки.
* Върху тава (голяма, тази на фурната), покрита с хартия за печене разпределете сместа равномерно и сложете във вече загрятата фурна.
* Печете около 20 минути като на всеки 4-5 минути сместа се разбърква. Извадете тавата при готовност и оставете настрана докато изстине.
* След като сместа изстине добавете кокосовите стърготини, стафидите и боровинките.
* Съхранявайте в стъклен буркан с капак
Ако искате шоколадова гранола след като извадите тавата от фурната добавете 50 или 100 г шоколад настърган (в Холандия се оказа, че са големи фенове на филия хляб поръсена с шоколадови стърготини или пръчици) така че може да използвате и такива.
Ако ще използвате пюре от тиква или пюре от банани те се добавят в началото, заедно с меда и маслото.
Домашна гранола с кокосПредставям ви една рецепта за домашно приготвена гранола, идеална за закуска!