Хляб и диета
Добави към моето меню
Какъв хляб да изберем когато сме на диета
Учени провели анкета сред жени на възраст 25-26 години и установили, че почти половината (43%) се страхуват да ядат хляб за да не надебелеят.
Всеки пети от анкетираните е признал, че след няколко хапки хляб изпитва угризение на съвестта. Останалите анкетирани жени се отнасят спокойно към хляба и ядат колкото искат от него.
Интересно е, че отношението си към хляба жените предават и на децата си.
Според специалистите хлябът е действително необходим продукт за организма. Ако хлябът е направен от пълнозърнесто брашно то притежава полезни свойства. Във всеки случай филийката хляб остава незаменим източник на бързи въглехидрати.
Правилно приготвеният хляб нормализира процеса на храносмилане и не се отразява на качването на наднормени килограми.
Да се откажеш от хляб и тестени продукти си заслужава само при затлъстяване, защото тогава намаляването на количеството на бързите въглехидрати е необходима мярка за постигане на желания резултат.
Какъв хляб е подходящ за диета
– Ръжен хляб. Не съдържа пшеница. Има четири пъти повече фибри от белия хляб и 20% по-малко калории. Има и нисък гликемичен индекс. Това означава, че след консумация на ръжен хляб ще се чувствате по-дълго време сити и няма да се повиши нивото на кръвната ни захар.
– Хляб с оризово брашно – не съдържа пшеница и глутен. С него ще си осигурите повече енергия и много полезни хранителни вещества.
– Пълнозърнест хляб. Семената на пшеницата са съставени от трици, ендосперм и зародиш. За направата на стандартен бял хляб се използва само ендоспермът на зърното, което означава, че съдържа 25% по-малко протеини, отколкото ако бъдат използвани всички части на зърното. Освен това, по този начин се губят голяма част от основните хранителни вещества и фибри. Когато хлябът е пълнозърнест вие включвате в менюто си трите части на зърното и гликемичният индекс е по-нисък. Някои пълнозърнести хлябове са допълнително обогатени с други видове зърна, семена, ядки.
– Хляб с ленено семе. Към хляба може да се добавят различни семена – мак, суса, тиквени, слънчогледови. Особено полезно е лененото семе, богато на селен, калий и манган, с изключително високо съдържание на фибри и незаменими мастни киселини.
– Хляб с овесени ядки. Овесени ядки може да се добавят при приготвяне на сладкиши, бисквити, както и при хляб. Може да бъдат валцовани, фини и на овесено брашно, като в какъв вид ще се добавят в тестото оказва влияние на структурата му. Овесените ядки спомагат за запазване на ниски нива на гликемичния индекс. Овесените ядки са с високо съдържание на есенциални мастни киселини, които помагат за намаляването нивата на холестерола.
– Хляб от ечемик. Ечемикът доказано може да помогне за намаляване нивата на кръвната захар. Само една филийка хляб от ечемик може да осигури до 25% от дневния прием на фибри. Рядко може да намерите купешки хляб направен само от ечемик. Обикновено той е част от състава на някои видове хляб, но може да си приготвите домашен.