Защо е полезен хляба приготвен с квас
Добави към моето меню
Много от нас все по-често приготвят домашен хляб с квас. Да се захване квас и да се поддържа, да избереш по-добро и качествено брашно, да намериш време да замесиш, да го оставиш да втаса, да го изпечеш до звънлива и хрупкава коричка и да го поднесеш на масата. Заслужава си!
Рецепти за хляб с квас
Какво брашно да изберем? Най-често домашен хляб с квас се приготвя от пълнозърнесто брашно, от ръжено или от смес на бяло брашно и лимец. Това, което е необходимо е квас, брашно, малко мазнина за дооформяне на хляба, различни семена, ядки, сушени билки и подправки за по-богат вкус.
С какво е полезен хляба приготвен с квас?
Хлябът с квас съдържа бактерии, които подпомагат чревната флора и улесняват храносмилането, като всички останали продукти, получени чрез ферментация. Ферментацията на млечната киселина не само подпомага издръжливостта на храната, без да е необходимо добавяне на консерванти, но и я прави по-питателна. Бактериите и дрождите в кваса разграждат скорбялата, което я прави много по-лесно усвоима.
Яжте хляб с квас за добро храносмилане
Вкусът хляба с квас има леко кисела нишка, различен е от този на хляб с мая, но това е вкус с който си заслужава да се свикне. В квасения хляб има по-големи концентрации на витамин B1, който значително намалява при обработката и печене на другите видове тестени изделия. Чрез хидролизиране – разтваряне на фитатите от фитаза, в закваската се освобождават големи количества минерали като цинк, желязо, магнезий, мед и фосфор, които са в много по-малки количества при конвенционалните (тип заводски) типове хляб.
Хлябът с квас доказано понижава инсулиновия отговор и подобрява глюкозния толеранс. Освен това млечната киселина в него потиска растежа и развитието на плесен и мухъл, което го прави на практика негоден за развала.
Втасването на тестото за квасения хляб става по-бавно, млечната киселина има много повече време за създаването на идеална pH (киселинност) за фитаза, която разгражда около 62% от фитиновата киселина, докато при обикновеното тесто дрождите не позволяват повече от 38% от нейното разграждане. Колкото повече се разгражда тя по време на втасването, толкова повече полезни вещества стават достъпни за човешкия организъм в тестото.
Ръженото брашно е най-подходящо за приготвяне на хляб с квас, защото е с най-силно изразена фитазна активност – разграждането на фитати, комплексни захари и нишесте.
Има рецепти за квасен хляб с прясно мляко, което се добавя на даден етап от приготвянето на хляба, но това потиска втасването. Водата може да замести млякото.
Има различни варианти за хляб с квас и за всеки показателите са различни, като ориентир може да приемете, че 100 г хляб съдържа под 2 г мазнини и над 12 г белтъци, 512 мг калий и 2,4 г диетични фибри.