цветята у дома
Добави към моето меню
цветята у дома
Когато вървя по улиците на моя град аз скрито поглеждам към терасите – какви цветя отглежда домакинята в дома си, на терасата или в градината пред дома. Когато видя тераса с много цветя – мушкато, сакъзчета, петуния или вербена аз си представям един красив дом, усмихната жена и хубаво, голямо семейство, в което се случват хубави неща. Достатъчни ми е да видя терасата и тя продължава да рисува детайли. Когато съм в Италия, Гърция или Турция аз пак наблюдавам цветята – има разлика зад желюзите на прозорците се крият цветята, а в градинините има много Олеандър, зокум – бял, розов и червен.
На моята тераса има много цветя – мушката, сакъзчета, петунии, каскадна вербена, карамфили, гербери, калдаръмчета и билки и подправки – саксии с босилек, лавандула, магданоз, копър, мащерка – моята малка градина на терасата. И другата, голямата на вилата.
На прозорците са наредени саксии със зелените растения – имената им са толкова много, че им слагам малки етикетчета с имената сега започва времето на огнените хризантеми от жълто до тъмнооранжевите те греят като малки слънчица и променят светлината на деня.
Много пъти съм се питала какви цветя мога да отглеждам у дома и какви не? Не всички цветя могат да растат в апартамента, защото искат повече светлина, изложение. Но има някои правила, които е хубаво да се спазват при избора на цвете.
Първо са т.н. “гробищни цветя” – това са цветята, които се свързват с тъжни поводи като кипарис, тагетис и др. – самите те са красиви, тагетиса с неговите оранжево-жълти цветове в море от топла светлина, но не може да ни зареди с положителна енергия.
У дома не трябва да отглеждате теменужки – според едно поверие те виреят отлично на гробовете и общуват с мъртъвците.
Тук значение има и личното усещане. Затова тези цветя не е хубаво да се отглеждат у дома.
Не е хубаво да се отглеждат и виеши растения в стаята – то е предпоставка за поява на какви ли не заболявания. И още нещо, ако има пожар, по виещото цвете той ще тръгне, затова изнесете го навън – хем ще пази къщата ви от неприятности, хем ще радва очите с красотата си.
Преди години ми попадна книга за икебана на сухи цветя и зимни букети. От тогава събирам камъни, привлекли погледа ми, шишарки, жълъди, раковини, кестени, шушулки от дърветата (за съжаление такан и не научих името им – има ги в парковете и цъфтят с големи бели цветове) и ги аранжирам със сухи цветя.
Сухите, аранжирани във вид на красив букет цветя, привличат благополучието, здравето и бодростта, неутрализират негативната енергия и защитават обитателите на жилището от болести. В много селски домове ще видите снопчета изсъхнала трева или букетче цветя, загубили отдавна свежестта си.
Единственото сухо растение, което не бива да държите в дома си, е тръстиката. Тя “придърпва” отрицателната енергия и болестите.
Когато берем билки за Еньовден – оставам малко букетче билки във ваза. Когато ходя по планините и бера билки, отново оставям малко букетче, което пазя като спомен и цвете.
Синчеца, това красиво синьо, пролетно цвете според поверието може да направи нашия дом табу за демони и лоша магия.
Върбата зарежда с енергия – това е символа на Цветница, наричана още Връбница. Върбата е и красиво парково дърво.
Лилията може да прогонва злите сили.
Жълтият кантарион също има тази сила.
В дома е най-добре да се отглежда бегония, петуния, азалия и мушкато – те пречистват въздуха и стимулират добрия климат в семейното огнище.
obi4am mn cvetqta lubimi sa mi kaktysite no ne iskat the c1vtqt.
obi4am mn cvetqta lubimi sa mi kaktysite no ne iskat the c1vtqt.
obi4am mn cvetqta lubimi sa mi kaktysite no ne iskat the c1vtqt.
obi4am mn cvetqta lubimi sa mi kaktysite no ne iskat the c1vtqt.
obi4am mn cvetqta lubimi sa mi kaktysite no ne iskat the c1vtqt.