Храна за по-добра памет
Добави към моето меню
Не е тайна, че за доброто здраве на тялото и ума е необходимо да се храним балансирано, здравословно, разнообразно, с богато на пресни продукти меню.
Всяка една храна има свойства, които отговорят на специфични нужди или поддържат определени функции на тялото. Това са храни, които благодарение на полезните вещества, които съдържат, помагат по естествен начин за запазване на паметта и умствената яснота и служат като превантивна мярка срещу свързания с възрастта когнитивен упадък.
Риба
Това е най-добрият източник на омега-3 есенциални мастни киселини, които са от съществено значение за функционирането на нервните клетки. Ниските нива на омега-3 са свързани с по-висок риск от загуба на паметта и дори с болестта на Алцхаймер. Включвайте в менюто си сардини, скумрия, сьомга, аншоа, херинга, риба тон. Препоръката е за две порции риба. Имайте в предвид че рибата трябва да е прясна и кулинарната обработка е кратка за да се запазят ценните омега-3.
Горски плодове
Боровинки, къпини, малини, френско грозде, касис, арония, ягоди… това са суперхрани, които растат в нашите градини. Те съдържат флавоноиди (включително антоциани), антиоксиданти, полезни за правилното функциониране на мозъка, със способност да укрепват кръвоносните съдове и подобряват тяхната еластичност. Редица изследвания, доказват полезността за паметта и когнитивните функции. Консумирайте ги като лека закуска, винаги когато имате възможност. През лятото може да наберете при разходка сред природата или да купите на пазара, замразени те запазват полезните си качества и може да добавят към смути или различни десерти.
Извод от изследване в САЩ проведено с данни за 121 700 жени, които са проследени в продължение на десетилетия, показва че къпините, боровинките и ягодите намаляват упадъка на когнитивните способности, който настъпва с възрастта. Резултатите показват, че високият прием на изброените плодове е свързан с намаляване на когнитивното стареене, което се равнява на 2,5 години.
С други думи: горските плодове подмладяват мозъка с две години и половина.
Боровинките имат мощен ефект върху здравето на мозъка. Едно скорошно изследване изучава ефектите на концентрирания боровинков сок.
Възрастните хора, които пиели сок от боровинки, имали по-добро кръвообращение, по-добра мозъчна активност и по-силна работна памет. Това вероятно се дължи на високото съдържание на флавоноиди в боровинките.
Ягодите също имат доказан предпазващ ефект, както и орехите.
Орехи
Ядките известни като “храна за мозъка”, също съдържат омега-3 и витамин Е. Имат силно антиоксидантно действие и са от съществено значение за добрата функция на мозъка. Една шепа орехи дневно ще ви даде необходимата енергия и ще ускори метаболизма ви. Може да комбинирате и с други плодове, но по шепа на ден, т.е. 30-50 г ядки.
Броколи
Изследванията показват, че броколи, карфиол, зеле и брюкселското зеле са сред най-полезните зеленчуци. Подобряват паметта, нивото на концентрация и намаляват риска от болестта на Алцхаймер и други видове деменция. Съдържанието на фолиева киселина в тях, понижава нивата на хомоцистеин. Може да се приготвят много и различни салати и вкусни ястия с тях.
Яйца
Полезно е, ако на ден включвате по две яйца в храненето си – варени или на омлет те са вкусна закуска и ценна храна за ума. Жълтъкът съдържа витамин Е и е богат на холин, от който в тялото се образува ацетилхолин – невротрансмитер с решаващо значение за паметта.
Куркума
Много се говори за куркума. Преди години така беше и с джинджифил. Това са подправки, които носят познанието на Изтока и може да ги включваме в храненето си, като си направим чай или добавим към ястие. Активната съставка на куркумата е куркумин – естествен антиоксидант и антибиотик. Със забележителни противовъзпалителни свойства, изключително полезен за нервната система и истинска превенция на Алцхаймер. Спокойно можете да поръсите куркума върху храната, вместо сол.