Последни Рецепти
Последни Статии

Хранене при бременност

Добавено в Здравословно хранене

Добави към моето меню

Хранене при бременност
Народната мъдрост казва „яж бабе за двама“ или, че бременната жена трябва да яде това, които й се иска. Но така ли е? може ли бременната жена да следа своя апетит и да хапва всичко, което й се дояде? Или бременната жена носи отговорност не само за своето здраве, но и за здравето на своето дете.

Храненето по време на бременността е от огромно значение за правилното развитие на плода, така и за здравето на майката. Разнообразното и балансирано хранене осигурява необходимите нутриенти за плода, без това да оказва влияние на майчиния организъм, а също така намалява риска от натрупване на излишни килограми.

По време на бременността макронутриентите (въглехидрати, белтъци, мазнини) осигуряват необходимата енергия за изграждането на тъканите. Те са градивните блокове, които изграждат плацентата и осигуряват растежа на плода.

pregnant woman pix 1
Правилното хранене през бременността трябва да продължи и след раждането. Много важно е отношението към бъдещето дете да започне от момента в който разбрали за бременността и естествено да продължи след раждането.

Бъдещата майка се нуждае от хармонично, добре балансирано хранене. Неправилната, еднообразна диета може да доведе до сериозни нарушения в развитието на бъдещето дете и да застраши здравето на майката, защото натоварването на нейния организъм нараства в няколко пъти.
По време на бременността в организма на жената рязко се повишава потребността от елементи като желязо, калций, цинк, витамини от група В, А и Д. често бременната жена изпитва и недостатък на фолиева киселина – недостатъкът може да доведе до преждевременно раждане, вродени недостатъци на бебето и много други страшни последствия. В някои страни бременните жени приемат фолиева киселина под ръководство на личния лекар (Австрия, Германия)
Правилното хранене на бременната жена е първо място включване в менюто само на здрави и натурални продукти, отказ от консерванти, различни оцветители и някои хранителни добавки, на излишна захар и кофеин, трябва да се намали употребата на различни колбаси, сосове, както и продукти, които съдържат празни калории и нямат почти никаква хранителна стойност.
В първите три месеца на бременността рязко се повишава потребността на жената от фолиева киселина затова на масата трябва да присъстват
– Зелени листни продукти, спанак, коприва, зелена салата, рукола
– Орехи, както и лешници и бадеми
– Риба, богата на омега 3 мастни киселини – сьомга, херинга, риба тон
– Цитрусови плодове, особено портокали
– Моркови
По време на цялата бременност жената има необходимост от калций, който може да получи чрез мляко, извара и различни сирена.
Особено важно е в храненето да присъства риба, която не само доставя калций, но е и източник на незаменимите омега 3 мастни киселини, които играят важна роля за здравето и на майката и на бебето.

През първия триместър на бременността не се наблюдава повишена нужда от енергия. Т.е. през първите три месеца от бременността не необходимо да ядете повече, необходимо е да подбирате разнообразни и здравословни храни, които да осигурят необходимите за организма витамини и минерали. Така например пиенето на пресен портокалов сок е за предпочитане пред газирана напитка, суровите ядки са за предпочитане пред изпечените или други промишлено обработени продукти.

През втория и третия триместър дневният калориен прием следва да се увеличи с около 350 до 450 ккал/ден. За жени, чиято обичайна диета се равнява на около 2000 ккал дневно, допълнителни 400 ккал представляват само 20% увеличение на енергийният прием. Така например чаша прясно мляко с една филийка ръжен хляб, намазана с конфитюр са около 400 ккал. Едновременно с това нуждите от някои витамини и минерали нарастват с повече от 50%. За това не е важно количеството на приетата храна, а качеството й.

Протеини. По време на бременността приемът на протеини трябва да се увеличи с около 1-1,5 г за килограм телесна маса. За жена с тегло 65 кг, дневните нужди от протеин се увеличават с около 90 г. Един сандвич с пуешко месо и кашкавал биха осигурили допълнителното количество протеин за деня. Млечните продукти, месо, риба, яйца, боб, леща, ядки и семена и соеви продукти са богати източници на протеини.

Въглехидрати. На бременните жени се препоръчва да се стремят към прием на въглехидрати най-малко 175 г на ден. Всички бременни жени трябва да бъдат наясно с риска от нисковъглехидратната диета. Глюкозата е основно гориво за развиващия се плод. За това бъдещите майки трябва да си набавят достатъчно въглехидрати от здравословни източници през целия ден.
Допълнителните въглехидрати може да увеличат риска от повишаване на кръвната захар. Нормалният прием осигурява поддържане на нормалната физическа активност. По-голямата част от приеманите въглехидрати трябва да идват от пълнозърнести храни – пълнозърнест хляб, кафяв ориз, пресни плодове и зеленчуци и бобови култури. Освен, че са източник на въглехидрати, тези храни съдържат витамини от група B и фибри, които подпомагат дейността на стомаха и червата.

Мазнини. Изискванията на тялото към мазнините не се променят по време на бременността. Бъдещите майки трябва да бъдат наясно, че мазнините играят основна роля в изграждането на клетките и тъканите на плода. За това адекватната консумация на мазнини е от изключителна важност. Нещо повече, през третия триместър плодът започва да натрупва мазнини, които ще му послужат като основен източник на енергия през първите дни от живота. Без необходимите мазнини, новороденото не би могло адекватно да контролира телесната си температура.

Консумацията на правилното количество мазнини е изключително важно. Както при всички останали и бременните жени трябва да ограничават приема на наситени (мазнините от животински произход) и транс мазнини, заради негативното им влияние върху сърдечносъдовата система. Омега-3 полиненаситените киселини са от изключителна важност за развитието на нервната система и зрението на плода.

През третия триместър мозъкът на плода претърпява най-бурни растеж и развитие. През този период приемът на омега-3 мастни киселини е от изключителна важност. Богат източник на тези полезни мазнини са рибите като скумрия, сьомга, сардини. Наред с това бременните жени трябва да са наясно с проблема с живачното замърсяване при морските видове. Дори малки количества живак могат да увредят нервната система на плода. За това е необходимо да подбирате източниците, от където си набавяте рибата.

В последните три месеца ембрионът започва да нараства активно и майката се мъчи от жажда и запек, което означава, че трябва да се пие на често по малко вода. За да не се образува запек трябва да се включват храни богати на фибри – плодове и пълнозърнести култури.
Много често в последните три месеца майката страда и от нарушаване на съня. Заради нарастващия натиск върху пикочния мехур от плода се налага и често ходене до тоалетна, затова течности – вода – трябва да се пие на често по малко, като вечер може да се приема билков чай с мед.

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории