Непознатите вреди в познатите храни
Добави към моето меню
или Храни, които да премахнем от менюто си
От правилното хранене зависи здравословното ни състояние. За да бъдем по-точни при финансови възможности най-бързата и лесна инвестиция в здравето е като се храним правилно. Това разбира се зависи от още много фактори, като разбиране кое хранене е правене, защото то може да бъде различно за един вегетарианец и друго за един провържемик на високо мазнинно хранене, например. Общото е стремежа към здравословно хранене, което започва с избора на продукти.
Днес продажбите на вредни храни се увеличичават драстично и вече дори не ни правят впечатление или не знаем как като потребтели да разберем това – в магазина няма как да проверим дали сиренето съдържа палмово масло или колко са пестицидите в ябълките, котио сме сложили в количката си.
Веригите магазини за бързо хранене, полуфабрикатите, неизвестно как направените напитки обсебиха живота ни. Има няколко емперични правила, които да следваме:
– когато четем етикета, да не съдържа елементи, които не знаем какво са
– да купуваме колкото се може по-малко преработени храни.
това е есенното изобилие, което затваряме в буркани за дългата зима
Това са няколко храни, които трябва да изключом от храненето си:
Консервирани домати и доматен сос
Доматите са нискокалорични, богати на витамини и антиоксиданти и затова са много полезни. Купешкият доматен сос и консервираните домати обаче съдържат някои съставки, които имат негативни здравословни ефекти. В тях консервантите са най-масово прилагани, с цел удължаване срока на годност. Освен това се използва и подсладител във формата на царевичен високо-фруктозен сироп.
Лепилата в спойките на тенекиените консерви съдържат бисфенол А (BPA), изкуствен естроген, свързан с висок по-риск от репродуктивни проблеми, сърдечни заболявания, диабет, наднормено тегло и др. Изследванията показват, че този химикал в организма на много хора е в количество, което потиска производството на сперматозоиди и уврежда яйцеклетките. От една доматена консерва получавате 50 микрограма на литър, а това е достатъчно да повлияе върху хората, особено по-младите. Безопасната алтернатива са стъклените бутилки и буркани.
Ако искате да си направите паста с доматен сос, вземете си пресни домати и си направете сос, в който знаете какво точно слагате. А в края на лятото направете няколко буркана с домашна лютеница. Има толкова проверени и лесни рецепти, като Мързелива лютеница на фурна. Направете си сушени домати, доматен сок, домати в буркан и няколко консерви гювеч.
Газирани напитки
Това са захарни бомби, които могат да причинят сериозни здравословни проблеми. Те могат да вкарат в хаос нивата на хормоните и кръвната ви захар, защото съдържат и много оцветители и консерванти.
Подсладителите също не са безопасни Здравният експерт д-р Айзък Елиас споделя, че не консумира никакви напитки и храни с подсладители, защото данните за безопасността на много от тях (сукралоза, аспартам, ацесулфам К, неотам и др.) са обвити в противоречия и конфликти на интереси сред производителите. Независими изследвания предполагат, че преработени в тялото, тези вещества могат да причинят проблеми с метаболизма и теглото, неврологични заболявания, ставни болки, чревни възпаления и не на последно място, рак.
Ако все пак ви се допие нещо газирано, налейте си газирана вода и сложете няколко кръгчета лимон или лайм, добавете листа мента или маточина, ако имате дребни горски плодове и ще имате ароматна освежаваща напитка.
Храна от веригите за бързо хранене
Какво да се каже повече тук, след като е казано много за храната предлагана на такива места. Може да изглежда добре, може да е пристарстяващо вусна, но тя е резултат от усилия да ни накарат да харесваме определена храна като пържени картофи, пържено пиле полети обилно с голяма порция безалкохолно.
Джоел Салатин, специалист в областта на устойчивото земеделие, обяснява, че икономическият модел на международните вериги за бързо хранене разчита на земеделие, което не се грижи за развитието и трайната доходоносност на земята. Използва вредни химикали, които не само застрашават човешкото здраве, но и почвите
Маргарин
При производството на маргарин растителните мазнини се подлагат на т.нар. хидрогениране. Именно този процес е отговорен за по-голяма част от потенциалните вреди за здравето.
Може да намажете сандвичите с с прясно авокадо или просто да напръскате хляба със зехтин или олио. Опитайте да приготвите домашни брускете, като припечете филийки франзела, натъркани със скилидка чесън, поръсени със зехтин и малко подправки.
Пакетирани плодови сокове
Голяма част от тези сокове са минали термична пастьоризация, за да удължат срока им на годност, което убива витамините в тях. Купешките сокове използват високо-фруктозен сироп царевичен сироп и редица оцветители.
И остава тайна какво точно съдържат като плодове?
Добрият вариант е да ядете плодовете цели в сезона на тяхната зрялост. И понякога да приготвяте домашен сироп, домашна лимонада или смути, а защо не и комбинация във вариант на студена супа, минала през блендера.
Рафинирани бели въглехидрати
Бял хляб, ориз, чипс, крекери, бисквити, торти – всички съдържат в себе си бяло брашно, което пречи на правилното метаболизиране на храната и понижава нивата на енергията ви.
Кардиологът д-р Уилям Дейвис твърди в една от книгите си, че днешният хляб няма нищо общо с това, което майките и бабите ни са консумирали заради проведените масово през 60-те и 70-те години генетични изменения с цел увеличаване на добива. “Ако има храна, чието избягване води до екстравагантни, невероятни и неочаквани ползи, това е хлябът. И не говоря само за белия хляб, а за всякакъв хляб – пълнозърнест, био, френски, италиански, пресен, стар и т. н.”
Кълнове
В края на зимата и през всеки друг сезон кълновете са една евтина, достъпна, полезна, вкусна, пълна с витамини храна, но… ако си ги приготвите сами. Ако не сте го правили досега, достатъчни са сам буркан, парче марля и семена, които ще покълнат.
Или проверено място от където да ги купите. Дъг Пауъл, професор по хранителна безопасност в Държавния университет на Канзас обяснява, че кълновете са били в основата на 40 процента от случаите на бързо разпространение на хранителни инфекции през последните 20 години и толкова пъти са били причина за спиране на храни, че “просто не си струва риска”. Независимо дали соеви, бобени или пшенични, кълновете често се оказват заразени със саламонела, листерия или Е. coli. Податливи са на замърсяване, защото семената изискват влага и топлина, за да покълнат – условия, идеални за размножаване на бактерии.
Царевица
Обичате ли царевица? В края на лятото сварена или запечена на скарата?
А през зимата сигурно купувате замразена и я добавят за цвят вкус и полезност към различни салато? Аз лично много обичам млечна варена царевица. И не купувам от тази, която предлагат в моловете като “царевица на пара с подправки”, защото това е замразена царевица, която затоплят и овкусяват. Предпочитам да взема няколко пакета замразена и да имам във фризера. Но въпроса каква е царевицта остава.
“Днешните царевични растения са по-скоро малки фабрики за пестициди с корени,” пишат Мариам Хенайн и Дордж Ленгуърти в книгата си “Изчезването на пчелите”. Те обясняват, че повечето царевични растения в САЩ са генетично изменени, така че или сами да произвеждат собствените си пестициди, или да понасят обилно третиране с химикали, които са проблем не само за пчелите, но и за хората. “Винаги се стремя да избягвам храните, съдържащи фруктозен царевичен сироп.”
Риба замърсена с живак
Това е тема за която се говори малко у нас, много популярна в американските здравословни сайтове. Повечето риба, която купуваме в магазина е отгледана в специални рибарници – от развъдник за пъстърва до такъв, че се оказа, че на Витоша има развъдник за сьомга. Според педиатъра д-р Филип Ландриган предупреждение номер едно за жените, които са бременни или очакват да забременеят, е да избягват живака в рибата – а рибата меч съдържа голямо количество. Здравословни и незамърсени алтернативи, богати на Омега 3, са сьомга и обикновена скумрия. (за съжаление не знам как се проверява риба в домашни условия за съдържание на живак, когато купувам риба се надявам да е прясна и ако е била замраявана да е било само веднъж шоково замразяване)
Бял шоколад
Казват, че е полезно да се хапва по малко (20-30 г) качествен черен шоколад и то не всеки ден.
За млечния такива препоръки не се срещат. През 2017 г. се появи и екзотичния розов шоколад. А какво предсавлява белият шоколад?
Шоколадът е не само приятно лакомство, но и източник на полезни фитонутриенти, които увеличават притока на кръв в мозъка, защитават кръвоносните съдове, подобряват настроението и концентрацията.
Белият шоколад няма нито едно от тези свойства, обяснява д-р Дрю Рамзи от Колежа за лекари и хирурзи към Колумбийския университет.
Пуканки за микровълнова
Пуканките са вкусна и диетична храна, така както ги приготвят нашите баби. В тенджера, често с царевица от градината, като енергично я движат върху печката и се чува едно огладняващо пук-пук. Може и в микровълновата фурна в йена да станат вкусно. Или от машина за пуканки.
Но за пакетачета с надпис “с вкус на масло” често се използват вредни химикали, които не са отбелязани на опаковката, защото точното химично название на ароматизаторите се води фирмена тайна, обяснява Александра Скрантън, научен директор на екологичната организация WVE.
Сладолед
Когато купувате сладолед бъдете внимателни в избора си. От какво е направено сладоледа и какво точно съдържа. Всичко, от което имате нужда за един сладолед е мляко, захар и може би малко ванилия, но сладоледите в повечето големи вериги съдържат невероятно дълъг списък от овкусители, сгъстители, хидрогенирани растителни масла и какво ли още не.
Използвана е и статия на Rodale