Храни, които ни предпазват от рак на гърдата
Добави към моето меню
Ярките плодове и зеленчуци ни пазят от рак на гърдата
Американски учени отриха нов начин за понижаване на риска от развитие на рак на гърдата при жените. Според изследването, публикувано в специализираното академичното издание International Journal of Cancer, тези, които консумират пет или повече порции пресни плодове и зеленчуци на ден са с 11% по-малко застрашени от рак.
Оранжевите плодове и зеленчуци борят рак на гърдата
Особено полезни са оранжевите и жълтите плодове. Каротиноидите, на които сте дължат тези цветове, имат свойството да се натрупват в женския организъм, с което съдействат за усилване на имунната реакция и намаляват риска от рак.
Учените за изследвали влиянието на храненето за развитието на онкологични заболявания на млечните жлези при над 182 000 жени.
Според изследването най-полезни са ярките червени, оранжеви или жълти зеленчуци: моркови, тиква, чушки, брюкселско зеле и т.н.
Учените са установили, че рискът от развитие на тумор на млечните жлези нараства при жени, употребяващи храни с повишено съдържание на холестерол (червено месо, пълномаслени млечни продукти), както и при тези, консумиращи алкохолни напитки.
Здравословният начин на живот балансираното хранене може да защитят от развитие на рак на гърдата. За съжаление, 100% гаранция няма, защото има фактори, като генетика, околна среда и др. Ето какво е важното и може да се направи, за да се намали рискът от развитие на рак на гърдата.
– Да се поддържа здравословно тегло. Когато то е над нормата, рискът от развитие на опасното заболяване се повишава, а шансовете за оцеляване намаляват.
– Физическа активност. Целта е да се упражнявате в продължение на 45 – 60 мин. пет дни в седмицата. Редовните тренировки подсилват имунната система, предпазват от затлъстяване и понижават нивата на естрогена и инсулина.
– По-малко алкохол. Редица проучвания сочат, две питиета на ден могат да повишат риска от развитие на онкологичното заболяване с 21%. Много е казано за ползите от чаша червено вино (не всяка!) вечер. Опитайте да замените виното с прясно грозде, когато е в сезон. Ресвератролът е вещество, което се открива в обвивката на тъмните сортове грозде и може да помогне за понижаване нивата на естроген. По този начин се понижава рискът от развитие на онкологичното заболяване.
– Яжте повече зеленчуци. Хранителен режим, с ниско съдържание на мазнини, също понижава риска от развитие на заболяването. Когато се включат повече зеленчуци към него, като броколи, карфиол и зеле, може да си осигурите по-голяма степен на защита. Те съдържат сулфорафан, за който се смята, че помага за предотвратяване разпространяването на раковите клетки. Препоръчително е да се консумират в суров вид.
Провеждането на редовни профилактични прегледи на млечната жлеза е от голяма полза за ранното диагностициране на злокачественото заболяване. Доказано е, че ракът на гърдата е лечим, когато той е „уловен“ в ранен стадий.
Профилактика на рака на млечната жлеза – първа стъпка към борбата със заболяването
– Самоизследването на гърдите – Това става чрез оглед и опипване. Следи се за симетричност, промяна в цвета и структурата на гърдата, има ли секреция от зърното. Напипването на уплътнение или „бучка“ с различна големина е алармиращ симптом, който да ви подтикне към търсенето на лекарска помощ.
– Ехография на млечните жлези – е неинвазивен и безопасен метод за диагностика на промените в тяхната структурата. Препоръчително е ехографските прегледи на гърдата да започнат около 30-годишна възраст. До 35-годишна възраст прегледът на гърдата се извършва с ехограф, само при много сериозни показания се прави мамографията.
– Мамография – метод от образната диагностика, чрез който се прави скрининг на рака на гърдата. При него, използвайки относително ниска доза рентгеново лъчение, се визуализират структурите, изграждащи млечната жлеза.