Подходящи храни след тренировка
Добави към моето меню
Краят на зимата и началото на март е времето, когато много хора започват да тренират, за да се влязат във форма, да се отърват от натрупаните килограми през зимата и подготовка за очакваното лято и плаж. Преди малко (1 март 2018 г. видях един съсед в София да прави лицеви опори в снега и след това да тренира на уредите на площадката) Снегът може да ни ограничава от физическа активност, но трябва да намерим начин да останем активни. И да се подгитвим за времето на физическа активност.
Има ли връзка между хранене и движение? между тренироквите и храната? Определено има. И колкото по-добре я познаваме в по-добра форма ще бъдем и по-елегантни, нали това е целта да се чувстваме и да изглеждаме добре в своето тяло.
Сигурно знете, че тялото усвоява въглехидрати и протеини в рамките на 45 минути след тренировка. Поради тази причина е много важно с какво точно ще захраните организма след правенето на упражнения, тичане, фитнес или групови занимания.
Това са някои от най-добрите храни за прием след тренировка. Подборката е на личен опит и PR на Foodpanda. Избора на храна, като количеството зависи много от целта, която искате да постигнете.
Най- важното е да се пие вода. Организмът трябва да е хидратиран. Аз самата съм си научила уроците по трудния начин, затова в планината и на велопреход нося вода. Мога да се откажа от някои неща, но вода задължително.
1. Кисело мляко – истинското кисело мляко е чудесен източник на протеин и много добър пробиотик, които запазва функциите на стомашно- чревната флора. Освен това млякото помага и в борбата с мускулните болки.
2. Пълнозърнест сандвич – Пълнозърнестите храни са заредени с полезни въглехидрати. Сандвич от две тънки филийки пълнозърнест хляб, салата според сезона, месо (пилешко или шунка), яйца спомага за добрата обмяна на веществата и засищането на организма за по- дълго време. (ПС: аз самата не съм привърженик на сандвичите, но по време на велопрехода по Елба при който изминавахме почти по 100 км спасението беше в малките турски ресторанти, където се поръчвахме дюнери – храна, която в София не съм и опитвала – така, че зависи къде сте, с кого, и колко физически активни. Имаме дори шега, че тайната на качването на Вихрен и Кончето е в “носената баничка”, не в изядената преди изкачването, а в носената по време на изкачването и след това изядена)
3. Плодове – Класиката е банан след 5 км плуване или час в басейна. Плодовете съдържат лесно смилаеми въглехидрати, които действат добре на умореното тяло и мускули. Яжте цитруси, киви и ананас.
4. Яйца – Пригответе ги както ви харесва – бъркани, на очи, на омлет със зеленчуци, рохки, твърдо сварени. Те са с високо съдържание на протеин и хранителни вещества.
5. Спанак – Като си спомните за Попай моряк и ще ви се поиска да имате чаша смути от зеленолистни до вас. Спанакът е богат на хранителни вещества, витамини и минерали. Освен това съдържа витамин С и фолиева киселина. Най- важното е, че не съдържа мазнини и холестерол.
6. Хумус – Нахут става популрен у нас. А най-вкусно и бързо от него се приготвя хумус – паста богата на протеини с която може да намежете филийка пънозърнест хляб или да поднесете като гарнитура към печено месо. Това е храна за добра фигура, популярна в Близкия изток. Зарежда организма с нужната енергия за деня, минерали, витамини и протеини.