Последни Рецепти
Последни Статии

Кога е време за сутрешното кафе

Добавено в Здравословно хранене

Добави към моето меню

Вероятно и вие сте от хората, които сутрин първото нещо, с което започва деня им е да си направят кафе. Признавам, че и аз бях дълго време от тази група. Ставах, докато кафеварката станеше готова, оправях леглото, обличах се и се измъквах с кучето навън. И най лошото, не заради разходката, заради движението, а за да изпуша първата цигара за деня с кафето.

Трябваше време за да изпуша последната си цигара, да започна да пия вода, а денят ми да започва с движение, с йога, с усмивка… И не, че всяка сутрин ставам с желание и не, че и този ден няма да прилича на предишния с тичане между срокове, задачи и срещи. Явно с годините съм осъзнала, че движението и усмивката са необходими като витамините за да се чувствам добре в тялото си.
Време е да промените навиците си и да не започвате деня (веднага!) с кафе.

Добро време за първото кафе за деня е след 9.30 сутринта. Или казано по-точно – 2 часа след като сте станали.

coffee computer pix

Изследвания показват, че консумацията на кафе веднага след ставане е леко безсмислено. Ранното събуждане е стресиращо за организма, тъй като е придружено от освобождаване на кортизол (стероиден хормон, известен още като “хормон на стреса”). Ако веднага пиете кафе, ефектът на кофеина няма да е особено силен заради високите нива на кортизол в кръвта. Колкото повече време минава, толкова повече кофеин ще “изисква” тялото ви, за да се събуди.
Ето защо учените ни съветват да пием кафето си 2-3 часа след ставане.
Ставате в седем сутринта? В такъв случай идеалното време за топлата напитка е 9:30 ч. Тогава нивата на кортизол ще са спаднали и енергизиращият ефект ще е по-осезаем.

coffee buket pix

С какво да да заменим сутрешното кафе?

За да започнем деня свежи и заредени с енергия може да заменим сутрешното кафе с друга по-ободряваща и полезна напитка, като билков чай с лимон и мед или топла вода с лимон.

Добрата хидратация на организма осигурява поддържането на всички жизнени процеси в него. Кафето по принцип не е от напитките, които утоляват жаждата, напротив с диуретичните си свойства то дехидратира, което му носи негативен ефект особено сутрин след дългите часове, лишени от прием на течности и загуба на такива.
Консумацията на топла вода с лимон сок се препоръчва в Аюрведа дори като лечебно средство. Освен добрата хидратация, напитката стимулира чревната функция и подобрява храносмилането.

Лимонът е богат на витамин С, рибофлавин, калций, фосфор, магнезий. Съдържа полезни протеини и въглехидрати. Затова и водата с лимон е добър старт на деня – зарежда ни с антиоксиданти. Напитката има успокояващ ефект, както за ума, така и за тялото – намалява напрежението при психически стрес и депресия. Това я прави изключително подходяща за консумация след тежък работен ден.

Как се приготвя? Достатъчно е четвърт лимон да го изстискате в чаша с топла вода. Това, което правя аз – в кана слагам билки брани по високото в планината, заливам с топла вода, добавям лъжица домашен мед, парче лимон, според сезона може да има още портокал или мандарина или зелени билки – листа мента, маточина. Получава се 1 л лек, билков чай, който изпивам за около час време сутринта. И след това е ред на кафето.

Класика е да се пие зелен чай. Много е казано за ползите от чая.

Кафето може да бъде заменено и с напитка, която има подобен аромат и вкус на кафе. Не съм им голям фен, и ако баба ми не ги ползваше нямаше и да ги познавам. Такива са Inka, кафето от цикория, което може да си спомняте от детските години. Може да бъде леблебия, ръж, ечемик и днес баба добавя към смляното кафе, за да не й е силно. Оказва се, че може да се ползва и смес от смлени корени на глухарче или жълъди.

Може да пиете топло какао или горещ шоколад.
Обожавам горещ шоколад. Но това е напитка за следобед или вечер – така заменям кафетата вечер. Но трябва да се внимава да не се сложи много захар или сметана, защото това, което се предлага в кефенетата у нас си е енергийна бомба.

И още един заместител на кафето, който не съм опитвала – чай от гъба чага (Inonotus obliquus). Това е дървесна гъба, която расте по брезите и този чай се пие много в Сибир и Азия. У нас се предлага в био магазините. Приготвеният от нея чай не само действа ободряващо, но на цвят и вкус най-много се доближава до еспресо.

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории