Кои ядки за какво са най-полезни?
Добави към моето меню
„Голямата част от изследванията върху храненето са съсредоточени върху големите убийци като сърдечни заболявания, инсулт и рак, но сега започваме да виждаме данни и за други заболявания. – казва д-р Дагфин Оне, автор на изследването, публиквано в BMC Medicine. – Открихме трайно намаляване на риска при много различни заболявания, което е силен индикатор, че има реална връзка между консумацията на ядки и здравното ни състояние. Това е твърде съществен ефект за толкова малко количество храна.“
Преглед на 29 изследвания, проведени с 819 000 души по света, разкрива, че ако човек яде поне по 20 грама ядки дневно, може да намали риска от инфекциозни заболявания със 75%, заболявания на белите дробове – с 52% и диабет – с 40%.
Изследванията също показват, че 20 г ядки на ден (приблизително една шепа) намаляват риска от сърдечни заболявания с 30%, от всякакъв вид рак – с 15%, и от преждевременна смърт от всякакви заболявания – с 22%.
„Голямата част от изследванията върху храненето са съсредоточени върху големите убийци като сърдечни заболявания, инсулт и рак, но сега започваме да виждаме данни и за други заболявания. – казва д-р Дагфин Оне, първият автор на изследването. – Открихме трайно намаляване на риска при много различни заболявания, което е силен индикатор, че има реална връзка между консумацията на ядки и здравното ни състояние. Това е твърде съществен ефект за толкова малко количество храна.“
Изследването включва всякакъв вид ядки: орехи, лешници, бадеми, кашу, шам-фъстък, бразилски орех, фъстъци.
Това, което прави ядките толкова полезни, е високото съдържание на протеини, фибри, здравословни (полиненаситени) мазнини, магнезий, калий, витамин Е и антиоксиданти.
Хранителните вещества в ядките могат да помогнат за предотвратяване на раковите заболявания, като същевременно намалявят увреждането на ДНК, понижават възпалението и спомагат за регулирането на много процеси в човешкото тяло.
Хората, които консумират ядки всеки ден, имат по-малък риск да развият сърдечни заболявания, тъй като ядките понижават оксидативния стрес, намаляват холестерола, намаляват нивото на кръвната захар и така да подобрят инсулиновата резистентност. Освен това те съдържат вещества като ресвератрол, елагична киселина и инозитол фосфати, които влияят добре върху здравето.
Макар че ядките са с високо съдържание на мазнини, те съдържат и много фибри и протеини, и в последно време има доказателства, че те дори намаляват риска от затлъстяване в дългосрочен план, твърдят авторите на изследването.
Ядките полезни при метаболитен синдром
Кои ядки за какво здравословно състояние са най-полезни?
Орехи – за намаляване на холестерола
Преглед на 13 проучвания показва, че консумацията на 30 г орехи на ден в рамките на месец помага за намаляване нивото на “вредния” холестерол средно с 0,3 единици, например от 5,5 до 5,2 ммол/л.
Орехите са богат източник на антиоксиданти, фибри, протеини, витамини и минерали. Именно поради ценните си вещества, се нареждат на първо място сред ядките като здравословен природен продукт.
Кашу – срещу умора
Имат два пъти по-висока концентрация на желязо, отколкото мляното говеждо месо. Желязото е необходимо за стимулиране на активността на много ензими в организма. Участва в процеса на растеж и образуването на енергия, поддържа нормалното състояние на имунната система. Дефицитът му може да доведе до прекалена умора и слаба концентрация.
Орех “Пекан” помага в борбата с настинките и грипа
Само пет ядки пекан, (вид американски орех, който се предлага и у нас) съдържат около 1/6 от препоръчителната дневна доза цинк. Минералът е жизненоважен за функционирането на белите кръвни клетки, които се борят с бактериите и вирусите.
Фъстъци – за контролиране на теглото
Ежедневната консумация на фъстъци има положителен ефект върху храненето, потискането на апетита, енергийния разход и телесното тегло. Високото съдържание на протеини и фибри във фъстъците помага за преодоляването на глада и поддържането на формата.
Шам фъстък
Две шепи шам-фъстък без черупките съдържат повече калий и от банана. Това помага за контролиране на кръвното налягане, тъй като калият намалява действието на солта.
Бразилски орех – срещу рак
Te са най-богатият източник на селен сред ядките. Изследвания установяват, че високите нива на селен са свързани с намален риск от някои видове рак, например на пикочния мехур и простата.
Бадеми – за регулиране на кръвната захар
Консумацията на бадеми може да ограничи риска от развитието на диабет, показват изследвания. Те са високо съдържание на магнезий, който играе роля в регулирането на кръвната захар.
Учени установяват, че хранителен режим, богат на бадеми, помага за подобряване на инсулиновата чувствителност и намаляване на LDL-холестерола при пациенти с предиабет.
Използвана и публикация на Healthiestblog Nuts: Do You Really Need Them? This Will Help You Decide!