Коледен венец
Добави към моето меню
Как да направим коледен венец
Коледният венец е част от коледната украса, която влезе и в българския дом. Може да го поставим на входната врата, може да поставим върху масата, може да бъде част от украсата на празничната трапеза. В магазините може да намерим готови, приготвени от естествени материали, има и такива, които са от изкуствени. Цената им варира.
Но няма нищо по-хубаво от това, ако си го приготвим сами. Имах щастието да посетя кратък курс организиран в един от цветарските магазини в Будапеща, където предлагат венци, направени изцяло и само от естествени материали.
Започва се с подбор на материалите.
Хубаво е, ако през годината събирате различни елементи като шишарки, интересни малки плодове, шипки и ги събирате. Но и с една разходка в планината, парка, до пазара може да се снабдите с необходимите
– Лико, канап
– Пръчки от лоза за основа и клони от бреза, красиви са, бели и могат да послужат в композиция
– Клони от кипарис, бор, елха, смърч – може да изберете необходимите ви клони от пазара където продават коледни елхи. Не режете от дърветата в парка!
– Клони от бамбук – символ на успех и пари у дома, розмарин – символ на дълголетие и приятелство, незабравка – символ на любовта
– Подходящи изсушени треви, клонки от шипка и глог
– Шишарки, жълъди, кестени (при есенни мотиви)
– Червен вълнен конец, различни ленти и ширити, дантела
– Клонки дрян (без да съм специалист по въпроса на 1000 км от София нещата са различни – тук няма дрян – има имел)
– Всякакви малки играчки или фигурки, които могат да направят венеца завършен или да бъдат негов акцент
Когато правите коледен венец симетрията не е важна, може да се каже, че ако е асиметричен дори изглежда по-красив и стои по-стабилно.
Необходими са също тиксо, двустранен скоч и по възможност силиконов поялник.
следва
Заготовка и аранжиране на коледен венец