Лазаровден e
Добави към моето меню
Лазаровден е жизнерадостен и поетичен български народен обичай. Една седмица преди Великден момите слагат гиздави премени, завиват върбова клонка на венче и … обикалят къщите. И пеят! Виждали ли сте лазарки? Значи знаете колко са хубави!
Лазарки, лазарици в Бистрица (нашето село на 20 км от центъра на София). снимка bistrica-bg.com
Българската традиция свързва празника с плодородието и благоденствието.
Според българската народна традиция Лазаровден, или “Лазарица”, “Лазарова събота”, е денят, в който се ознаменува превръщането на подрастващите момичета в моми за женене.
Вярва се, че къщата, в която са влезли и пели лазарки, ще бъде честита през цялата година. Лазарките обхождат горите, реките и ливадите. С песен навлизат в нивите и пожелават богата реколта от раззеленилото се жито.
Лазаруването: Това е момински ритуал за плодородие и благоденствие на цялото село, на общността. Девойки на възраст 13-15-18 години – пременени и натъкмени, събрани на групички вървят от къща на къща. Всяка една къща в селото трябва да бъде посетена от тези хубави, млади девойки, които пеят весели, лазарски песни и съответно стопанките за този хубав песенен поздрав трябва да дарят лазарките с бели, несварени яйца.
И до днес традицията на лазаруването се поддържа от селските.
Вярва се, че къща, в която са влезли и пели лазарки, пременени в празнични дрехи или невестински костюми, ще бъде честита през цялата година.
В календара на християнската църква празникът е свързан с един от най-вълнуващите евангелски сюжети – с възкресението на Лазар. Според евангелието Христосвъзкресява Лазар на четвъртия ден от неговото погребение в знак на благодарност за проявеното от него гостоприемство. Отслужват се празнични литургии.
Имен ден празнуват Лазар, Лазарка, Лазарин, Лазаринка и Лъчезар