Цветница е!
Добави към моето меню
Цветница е празник на цветята и пролетта. Върбови клонки, осветени в църквите, се носят вкъщи, за да пазят и прочистват душите и домовете. Празникът е една седмица преди Великден, в неделята след Лазаровден. Нарича се още Връбница, Цветна или Палмова неделя.
На този ден християнската църква празнува влизането на Иисус Христос в Йерусалим в дните преди еврейската Пасха.
Според новозаветните евангелия, Христос пристига в града, яздейки магаре, а вярващите го посрещат, като разстилат пред него дрехите си и маслинови клонки
Благословените в църквата върбови клонки се раздават на вярващите и всеки ги отнася до дома си за здраве. Окичват с върбови клонки портите и се сплита венче от осветената в църквата върба.
Върбовите клонки символизират палмовите, с които е бил посрещнат в Йерусалим Иисус Христос.
На Цветница имен ден празнуват всички, които носят имена, произлизащи от названия на растения: Камелия, Върбан, Върбинка, Виолета, Здравко, Здравка, Лилия, Латинка, Маргарита, Теменуга, Теменужка, Цвета, Цветан, Цветанка, Цветелина, Ясен, Явор и други.
Честит празник!
На Цветница, която е през периода на постите, се разрешава риба.
Природата се възражда за нов живот
Обичаите на Лазаровден и Цветница са свързани с възраждането на природата и новия живот, а обредните действия на тези дни имат любовен и женитбен характер.
Сутринта на Цветница се отива на църква, взимат се върбови клонки, отнасят се вкъщи пред домашната икона или се поставят на портата, където остават до следващата година, за да предпазват от болести.
Освен върбата за китките на момите се използват характерни билки и цветя. Босилекът е познат като божи лек, здравецът символизира здравето, а невенът – красотата на моминските очи.
По традиция сутринта на Цветница се посещава празничната църковна служба, от която хората си тръгват с осветени върбови клонки, здравец и цветя, които поставят пред домашната икона и на входната врата.
Някога запазвали венчето от върба заради вярата в магическите сили на осветената клонка да предпазва от болести, уроки и стихийни бедствия. През пролетта и лятото, когато се задавала буря, изнасяли това венче на двора и поглеждали през него към градоносните облаци, за да се изчисти небето. Или запалвали част от клонката, за да предотвратят падането на гръмотевици. С върбова пръчка, взета от църквата на този ден, изкарвали животните на първата пролетна паша, за да са здрави и да има добър приплод.