мазолите
Добави към моето меню
Ако искате мазолите да изчезнат, смяняйте обувките
Мазолите се образуват в резултат на натиска на подметката върху кожата. Специалистите смятат, че благоприятни условия за възникване на мазолите има най-вече в случаите, когато ходилата оказват натиск върху обувката или костите се притискат, а между тях се притиска и кожата.
Специалните меки стелки могат да се окажат доста полезни както в профилактиката на мазолите, така и в борбата за премахването им. Типични места за образуването на мазоли са големият пръст и кутрето на краката. Освен това често загрубяване на кожата се развива на местата на максимален контакт и опора на ходилата. По-рядко мазоли могат да се образуват и между пръстите на краката.
За успешното лечение е необходимо на първо място да се намали натиска върху кожата. Най-лесно това може да стане чрез смяна на обувките – най-ефективният начин за борба с мазолите.
Специалните стелки също са полезни, но само при правилна употреба. Трябва да се отбележи, че именно отстраняването на причината, а не на следствието може да донесе лечебен ефект. Това означава, че изрязването на мазолите и тяхното намазване с кремове и мехлеми могат да бъдат ефективни, но само за кратък период от време.
Ако само се отстраняват мазолите, а не се сменят обувките е наивно да се очаква, че те ще изчезнат. Настина лечението трябва е максимално радикално, но профилактиката е задължително условие, за да не се появи отново проблемът
Ах, тези мазоли!
Край на сандалите – идват затворените обувки. Но ако са тесни и неудобни, по краката ви ще се появят мазоли.
Най-често мазолите по краката израстват на най-нежеланите и болезнени места – върху кожата между пръсти те и петите.
Протритите места са като широко отворени врати за инфекции, а освен това мазолите могат да бъдат пряко следствие от гьбична инфекция – микоза.
Не режете мазолите. Първо ще пренесете инфекцията, второ, на мястото на отстранения мазол бързо ще израсте нов.
Действайте по правилата – и след няколко седмици проблемът ще бъде забравен.
По-добре не пипайте малките протритости: бързо ще преминат и сами. Ако искате да им помогнете обаче, промийте болезнения участък с хладка вода и сапун (за по-голям ефект – антибактериален), а след това намажете с противовъзпалителен мехлем. Ако се е образувало мехурче, няколко пъти го намажете с лекарство с помощта на памуче и му дайте време да изсъхне.
Можете да използвате талк или детска пудра, но само не и нишесте, за да предотвратите появата на гъбички по стъпалата.
Може да направите също компреси:
* От средата на филия хляб, която да намачкате и напръскате малко с оцет. Сложете я върху мазола и превържете крака. Желателно е да направите тази процедура вечер и да останете с компреса до сутринта.
* Да залеете 1 супена лъжица цвят от невен с гореща вода, докато стане на кашичка. Тази кашичка разстелете върху парче плат и я прилепете към болното място. Завийте крака с вълнено парче и оставете така известно време. Скоро кожата ще почервенее и ще изчезне мазола.
Влажните мазоли (мехури със серозна течност) се нуждаят от сериозно внимание. Ако те не зарастват сами, има опасност от загнояване, заразяване с гъбична инфекция и поява на дълго незарастващи ранички.
* Обработете мехура със спирт или одеколон.
Дезинфекцирайте една игла за шиене като я подържите на огън.
* Продупчете мехура и притиснете мястото. Не срязвайте кожичката на отворения мазол: тя служи за допълнителна защита от инфекции.
* Наложете бактерициден пластир 5 дни.
* Носете обувка, която не травмира зарастващия мазол.
* Последвайте примера на американците, защитаващи болното място от травми и триене със специални правоъгълни вложки, които се поставят между пръстите.
Направете си ги сами или ги купете от аптеката.