Последни Рецепти
Последни Статии

Мулти култи китчън

Добавено в Други, Любопитно, Наши гости

Добави към моето меню

Мулти култи китчън
и кухнята на Перу

Една от инициативите на Сдружение „Мулти култи колектив” е
„Мулти култи китчън”.

мулти китчън

Повече от две години екипът от доброволци представя чуждестранни кухни и култури на българската публика. Домакини са самите чужденци – бежанци и мигранти, които имат свобода да представят страната си по най-адекватния според тях начин. Сближаването на участниците около трапезата става неусетно и „Мулти култи китчън” е отговорен за не едно и две приятелства и партньорства. Инициативата е обявена за „добра практика” от Европейския сайт за интеграция на Европейската комисия и е номинирана за Проект на годината 2012 на Фондация „Лале”.

Събитията се провеждат в София и обикновено са в неделя следобед. Започват с кратка презентация за страната-домакин и нейната кухня, следва дегустация на няколко традиционни ястия, а после – песни, танци, различни работилници (изработване на традиционни бижута, рисуване с къна), показване и пробване на национални носии и т.н. Домакини досега са били представители на Ирак, Сирия, Афганистан, САЩ, Доминиканската република, Пакистан, Конго-Бразавил, България, както и бежанци и кюрди. Последното събитие на „Мулти култи китчън” бе посветено на Перу.

Перуанецът Карлос Портен (1970, Лима) е четвърто поколение гастроном по майчина линия. Той идва в София, България в края на 2006 г. с една ясна цел – да отвори ресторант, след като е живял почти 18 г. в Германия. Butchers, предишното име на ресторанта, от октомври 2012 г. преименуван на LOMO, е предлагал международна кухня с недълго меню, различно всеки ден, опитвайки се да използва местни и сезонни продукти.

ломо

Тази идея продължава и в LOMO – с тази разлика, че мисията на сегашния ресторант е да разпространи вкусовете, характерни за перуанската кухня. Съставките, които най-често Карлос използва, са чесън, джинджифил, кориандър, соев сос, лимон и различни пикантни подправки. Неговите любими перуански ястия са севиче и ломо салтадо. Той бе така добър да сподели рецепта за традиционното за Перу и нестандартното за България севиче:

Севиче
За севиче може да се използва всеки вид морска риба, стига да е прясна и да не е замразявана. Най-често се използва рибата халибут.

За две порции
300 г прясна морска риба, нарязанa на кубчета
Сока на 4 лимона
5 скилидки чесън, ситно нарязани
2 с.л. ситно нарязано селъри
2 с.л. пресен джинджифил, нарязан на тънки ивици
1/2 глава червен лук, нарязан на кръгчета
Пресни люти чушки на вкус, нарязани на кръгчета
2 ч.л. ситно нарязан кориандър
Сол и черен пипер

1 варен сладък картоф
2 листa маруля
1-2 с.л. царевица

севиче

Мариновайте рибата в лимоновия сок, чесъна, селърито, джинджифила, кориандъра, лютите чушки, солта и черния пипер за 12-15 мин. Сервирайте суровата риба с маринатата върху зелена салата и две филийки сладки картофи, покрийте с лук, люти чушлета и малко царевица.

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории