Направете си чай при безсъние
Добави към моето меню
Безсънието е голям проблем за съвременния човек. Да си в леглото и да не идва сънят и така докато на хоризонта започне на просветлява. Тогава или ще станеш или ще се унесеш за кратко. Често безсънието е причинено от заседналия начин на живот, от прекомерна умора и стрес, от тревоги. Всичко това води до нарушения в съня и прибягване до медикаменти.
Но не бързайте до аптеката за сънотворни и транквиланти (успокоителни). Има прости, но ефективни рецепти в борбата срещу безсънието, които всеки може да си приготви у дома.
Такива като чаша чай, билков чай
Чай от лайка
Тази билка отпуска нервната система и се бори с безсънието. Тя съдържание в биофлавоноид, който има ясно изразени седативни свойства. В допълнение, чаят от лайка има много други полезни свойства като почистване на организма, предотвратяване на вирусни инфекции и много други.
Една от любимите ми комбинации от чай е от лайка и мента. От лайката мека и ароматна, от ментата – освежаваща. С добавка на парченце лимон и лъжичка мед е освежаваща, стопляща, а вечер действа и отпускащо.
Чай от мента
Ментата съдържа ментово масло, което включва флавоноиди, ментол, каротин. Чаят от мента има успокояващ ефект, нормализира съня.
Чай от валериана
До скоро свързвах валерианата само с валериаонови капки за успокоение. Наскоро се оказа, че тя е хит (поне във Франция) за салата. Оказва се, че валериана може да се пие и като чай при безсъние.
Валерианата отдавна се счита за билка, която може да успокои нервната система, да премахне тревожността. Проучванията показват, че валерианата е способна да увеличи производството на гама аминомаслена киселина – най-важният инхибиторен невротрансмитер на централната нервна система, благодарение на който умственото вълнение се елиминира.
Чай от пасифлора
Хубавото на такива статии, че човек научава нещо ново. Цветовете на пасофлората за пъви път видях на Санторини – голям храст с много цветове на оградата на една къща. Известно време стоях и го съзерцавах. Оказва, че освен красиво цвете, пасифлората има ясно изразени седативни свойства. Активните вещества пасифлора повишават нивото на гама аминомаслената киселина, намаляваща активността на мозъчните клетки, насърчавайки релаксация и по-добрия сън.
Чай от хмел
Хмелът се асоциира с бирата. Неговите седативни свойства също са широко известни. Това е отлично средство за лечение на безсъние и за успокояване на нервната система. С неговите свойства той е близо до валериана, но ефектът му е много по-мек.
Хмелът има има болкоуспокояващо, противоспастично, нервноуспокоително, диуретично, противовъзпалително и сънотворно действие.
Ето как да приготвите чай от хме вечере преди лягане: 1 с.л. билка се залива с чаша вряща вода. След изстиване запарката се прецежда и се изпива на глътки вечер. Тази отвара е полезна и при косопад се изплаква косата без отмиване.
В допълнение към горните рецепти трябва да се добави, че начинът на живот е важен за нормализирането на нощната почивка. Необходими са умерена физическа активност, отказ от телевизия и компютър преди лягане, подходящо вечерно хранене. И не се терзайте за нищо. Здравето е най-важно.
По идея на ABC Fact