Последни Рецепти
Последни Статии

Хляб на мира

Добавено в Любопитно

Добави към моето меню

На 2 юли 2018 г. Националната асоциация на зърнопроизводителите организира Тържествена церемония по зажънване на ръжта по проекта „Хляб на мира” край гр. Генерал Тошево. Домакин на тазгодишното ръжено поле е „Асоциацията на българските зърнопроизводители 2006” – Генерал Тошево.

Церемонията по зажънването е отбелязана в духа на българския празничен фолклорен обичай, а реколтата от ръж, заедно с тези от останалите 11 партньорски държави, ще бъде изпратена и използвана за приготвянето на тазгодишния „хляб на мира” на международната конференция „Мир и земеделие” през септември 2018 г.

Ето какво споделя Димитър Мачуганов, председател на Асоциацията на зърнопроизводителите, в чието стопанство тази година е отгледан българският дял от „общата“ ръж за “хляба на мира” поясни в ефира на БНР:
Събират се зърната и се произвежда хляб от всички заедно. Това е символиката – обединението. Всяка година има държава-партньор, която поема домакинството. В трудни времена хората не са имали лукса да се хранят с пшеничен хляб и ръженият хляб е символиката на трудните времена, които са изживели тези държави.

hlyab na mira

Проектът „Хляб на мира“ стартира през 2013 г., когато в 12 страни от Централна и Източна Европа е засята ръж с идеята чрез замесването на хляб от получената реколта да бъде символично отбелязана 25-ата годишнина от падането на Берлинската стена.
Разрушаването на Берлинската стена олицетворява премахването на политическите и икономическите граници, както и преодоляване на разделението на континента. Отпадането на границите между държавите и разширяването на ЕС на изток води до най-голямото постижение на Съюза – запазването на мира.

Проектът се реализира под патронажа на германския министър на прехраната и земеделието Кристиан Шмид и се превръща в ежегоден с приетата през есента на 2014 г. обща декларация между държавите-партньори за продължаване на инициативата.

През 2017 г. България бе официален домакин на Четвъртата международна конференция „Мир и земеделие”, като на форума бе поставено началото на международния дебат относно бъдещата Обща селскостопанска политика на ЕС след 2020 г. Събитието се проведе във Варна, като беше удостоено с присъствието на представители на всички 12 държави партньори по проекта – представени от министерства и неправителствени организации.

През м. септември 2018 г. домакинството на Петата международна конференция „Мир и земеделие” ще бъде споделено от Латвия и Естония.

Повече информация за проекта „Хляб на мира“ може да се намери на официалния сайт: www.friedensbrot.eu

Източник: БТА

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории