Последни Рецепти
Последни Статии

Да се преборим със зимната умора

Добавено в Здравословно хранене

Добави към моето меню

Да се преборим със зимната умора

Рязкото затопляне е почти толкова опасно за здравето, колкото и внезапният студ. Температурните разлики водят до стрес на организма и срив на имунитета. За да не повали спазвайте следните прости съвети –
– обличайте се по-леко, (както се казва като лукчо)
– прекарвайте част от времето си на чист въздух,
– увеличете консумацията на свежи и цитрусови плодове и на зеленчуци.

zima utro ivan 1

Антибиотиците не лекуват грип, по-скоро съсипват имунната система. Те се предписват само когато е налице и бактериална инфекция.

Как здравословното хранене ще ни помогне в борбата с грипа и зимната умора? Какво и как да ядем? Тези прости правила ще ни помогнат да бъдем здрави и работоспособни.

За да имаме добро самочувствие е необходимо да поемаме достатъчно течности. Изпиването на 1,5 литра вода дневно ще увеличава енергийните ни запаси през дългия работен. Топлите напитки са за предпочитане, стига да не прекаляваме с кофеина. Подходящи са билковите чайове – ментов, липов, от лайка, джинджифил, каркаде и всеки друг, по ваш вкус. Какво по-хубаво от чаша билков чай с лъжичка мед и парченце лимон в студения зимен ден.

Алкохолът на гладно, привечер, с приятелска компания поражда твърде краткотрайно и измамно повдигане на духа и настроението. Може да сте забелязали, че последвалото бързо “компенсиране” със сандвичи у дома, точно преди лягане води до неспокоен сън, а на сутринта резултатът ще се затвърди освен със стомашна неразположение и с махмурлук.

Ако ви предстои събиране с приятели или празнуване вечерта, непременно закусете, независимо дали го правите обикновено или не. Идеално ще ви дойдат няколко плода, пълнозърнест хляб или всичко, с което бихте могли да се самосклоните да хапнете, защото най-сигурният начин да избегнете махмурлука е да консумирате алкохол след ядене.
През зимата има толкова много празници, така че е хубаво да се съобразяваме с това правило – никога да не пием на гладно.

Регулирайте дневната доза кафе, кока кола и черен чай. След всяка изпита чаша чувстваме прилив на сили, но за съжаление не за дълго. Ефектът на кофеина може да се сравни с този на електрошока – мигновено мобилизира организма ни и го зарежда с енергия, но няколко часа след това ще имаме нужда от сериозна почивка. Свикнали сме да не го забелязваме, но с времето като че ли още от сутринта, всеки ден започваме да се чувстваме уморени. Ако усещате тази постоянна умора, откажете кофеина – едва ли ще ви е леко през първите 48 часа, но след това ще се почувствате нов човек.
По последни изледвания на учените организма не развива зависимост към кофеина (така както към Никотина) Нека не са оправдаваме, че чашката кафе сутри и изпушената цигара правят деня ни по-добри – просто трябва да опитаме, едно малко усилие, за което ще бъдем възнаградени с добро настроение и здравословен тен.

Сладостите” често влияят също така пагубно на организма, както и кофеина. Най-подходящото време да се поглезите с шоколад е след някое вегетарианско ястие, включващо плодове, зърнени, ориз или бобови. От една страна шоколадът ще се усвои по-добре, а от друга ще ви е трудно да се почувствате гузни, че сте “натоварили” тялото си с много калории. Веществата, съдържащи се в пшеничените зърна, спомагат да избегнете рязката промяна в нивото на кръвната захар и се явяват значим източник на енергия.

winter fruits pix 1

Плодовете съдържат най-лесно усвоимите въглехидрати. Фруктозата и витамините, които ще ви дадат ще се справят с умората ви не по-зле от кафето. Ако не е подходящо да изядете някой плод, изпийте чаша прясно изтискан сок.

Сигурно сте установили, че след всеки обилен обяд силите като че ли ни напускат, приспива ни се и не сме в състояние да се стегнем и да продължим с работата/ученето. Това е така, защото организмът ни е изпратил основния приток на кръв и кислород към стомашните мускули, за да се справи със смилането на храната и мозъкът ни чувства недостиг, изразен именно в тази умора. Ако няма възможност да починете 1-2 часа или ви чака още много работа, по-добре пропуснете едно – две от апетитните блюда, за да се чувствате и после енергични и радостни.

Идва ред на зеленчуците: със своята целулоза не само регулират храносмилането, но и спомагат за изхвърлянето на токсините от организма; съдържащите се в тях витамини, микроелементи и минерали ги правят особено ценни за имунитета ни през зимата; малкото калории с които ни снабдяват няма да ни напакостят, ако решим да си хапнем повече. Така че, за да си помогнем и да опазим здравето през зимата е хубаво да приберем замразени колкото се може повече и да не забравяме да си набавяме от свежите, които се намират на пазара през този сезон.

Много хора от собствен опит са установили, че консумирането на продукти, богати на протеини (нетлъсто месо, риба, пилешко) и такива, съдържащи по-малко нишесте (макароните и хляб) им носи повече сили. Не забравяйте да набавяте в хладилника си и различни видове зеле, спанак, яйца, зелен фасул от които можете да си направите вкусна вечеря, благодарение на която ще се заредите не само с енергия, но и с добро настроение.

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории