Празник на пестила в Етъра
Добави към моето меню
Какво: Празник на “габровския шоколад”
Къде: Етъра до Габрово
Кога: 22-23 септември 2018 г.
Програмата на Празник на “габровския шоколад” включва:
– Тематичен базар “От традицията към съвременните постижения в кулинарията”
– Демонстрации на сушене и пушене на сини сливи
– Приготвяне на пестил и мармалад от сини сливи
И е вкусен, и е сладък, и е евтин. „Габровският шоколад” е карал дори швейцарски сладкари да си облизват пръстите. Международното признание към този продукт идва и от участието му в Световното изложение на уникалните храни в Торино, Италия. Вписан е в Световната книга на уникалните храни „Арката на вкусовете”. „Габровският шоколад” има българско наименование, с което да бъде разпознат – пестил. Той се нарежда сред символите на региона ни, наред с котката без опашка и прочутата книжка с шеги.
Празник на пестила в Етъра
Четиридневен празник на пестила, известен като габровски “шоколад” в Етнографския музей на открито “Етър” от 22 до 25 септември 2016 г. Програмата включва демонстрации за приготвяне на пестил на открито, дегустации, кулинарно изложение и базар на биопродукти, произведени в балканския регион, както и изпълнения на групи за автентичен фолклор.
Пестилът е напълно чист природен продукт, без грам захар. За приготвянето му се подбират само здрави сливи. Най-използваните сортове са караджейки и маджаркини, които са много сладки, но не толкова воднисти.
Пестилът е зимна храна, за която се изисква майсторство. Напълно готов е около Нова година, когато вече е „габардясал”, покрит е с белезникав слой плодова захар. Ако е приготвен добре, може да трае повече от пет години, без да загуби вкусовите си качества.
Габровският шоколад е екологичен продукт, не само заради липсата на примеси при приготвянето му, а и защото технологичният процес е безотпаден. Варакът (плодовият сок, отделен в самото начало при варенето но сливите) се използва за ракия.
Пестилът е много полезен за организма и укрепва имунната система. По време на Празника на пестила в Етнографски музей на открито „Етър” (22-25 септември) всеки може да види как се приготвя този уникален роден продукт.
Преди години жителите на габровско са го приготвяли в домовете си. Във фондовете на Етъра са запазени много рецепти, продиктувани от представители на местното население. През април 1980 г. Иванка Лилова, уредник в „Етър” записва технологията, използвана от 72-годишната тогава Яна Дянкова от село Жълтеш.
Пестил се вари в голяма бакърена тава. Не всички стопани имат такива тави. Който има много имот със сливи, има и тава. Прави се оджак, който се замазва добре, за да не се пръска на огъня. В тавата се изсипват около 20 кг. сливи. Изпукват се на слаб огън. Тавата се пълни с варак – сокът на сливите, който се изгребва и се слага в кацата с каша за ракия. Сливите за пестила се бъркат с бакърена огрибка. Цедят се с бакърен дърмон, като се джуркат с голям джурук и се изцеждат в каче. Връщат се в тавата и се варят около 2-3 часа, докато се вчесне пестила и стане черен. Сместа се излива в средата на тънки букови дъски и се размазва към краищата. Съхне няколко дни, след което се отлепва с огрибка и се навива на руло. Изправя се на хамбара за проветрение, за да не мухлясва.
Източник: БТА, сайт на Етъра
Снимки Етнографския музей на открито „Етър”