Празник на сланината и греяната ракия
Добави към моето меню
Град Априлци се намира близо до магистралата София Варна, до Троян и прочутото село със занаятите Орешак. За хората влюбени в планината е една от точките за изкачване на връх Ботев – пътеката през хижа Плевен. Заслужава се да направите отклонението и да разгледате този край.
На 2-3 март 2019 за девета поредна година в град Априлци се провежда празник на сланината и греяната ракия.
Целта на празника е да показва и съхранява старите български традиции, чрез представяне на типичните за района печена сланина и греяна ракия. Само и единствено местни производители.
Какво: Празник на сланината и греяната ракия
Къде: град Априлци
Кога: 2-3 март 2019 г.
И през 2019 Най-привлекателен се оказа големият казан с бабината гозба. Снимка: БТА
Гостите на празника опитаха балканджийска сланина и разнообразни ястия, приготвени с нея
По време на празника ще бъдат организирани и различни конкурси: за най-вкусна и крехка сланинка, победителят в този конкурс печели живото прасенце, за най-ароматна и идеална на градус, чудесна на вкус ракия, за най-атрактивно подредено мезе и за най-оригинално ястие, приготвено отново със сланина.
Идеята за празник, посветен на алкохолната напитка, с която в Априлци посрещат и изпращат всеки гостенин, се родила преди години в местното читалище „Светлина 1895 г.“ Оттогава празникът става много популярен. Провежда се ден преди Месни Заговезни, в събота.
Празник на сланината и греяната ракия
На този празник хората не се събират за изпият големи количества ракия, а се събират заради настроението, заради удоволствието да се насладят на песните, на народните танци и на хубавото българско мезе и гостоприемството на местните жители. Разказва Дончо Пачников, председател на Народното читалище в Априлци
Всеки, който дойде на гости в Балкана, казва: „Няма ли да нарежеш парче сланина и да пием по една ракия?“ и оттам се роди идеята за празника. Ракията и сланината като мезе към нея са много почитани и обичани, и са с много високо качество в нашия край. Никъде другаде, освен високо в планината, осолената сланина не става така добре, а и тук запазва качествата си през цялата година. Ракия правим основно от сливи и ябълки. Отглеждаме предимно овощни дървета, за друг вид земеделие условия няма. Плодовете на дърветата оползотворяваме в максимална степен. Още в миналото хубавият плод се заделял за продажба. Останалите се слагали в каци, за да ферментират. Така правим и днес с голямо чувство на отговорност към вкусовите качества на ракията, която изваряваме. В Априлци живеят големи майстори и ценители на ракията. Има хора, които дори само да отпият от нея, могат да разпознаят кой е майсторът, който я е направил. За да стане приятна и пивка, вместо задължителните количества дестилирана вода, нашите хора добавят изворна, донесена от специална чешма в планината. В нашия край, когато се появи човек в къщата ти, първата работа е да сложиш на масата една салатка, а към нея и една ракия. Първо ще хапнем и след това ще питаме госта ни за какво е дошъл. Когато някой си тръгва от домовете ни, винаги му подаряваме парче сланина и шише ракия, за да си спомни за нас, когато се прибере вкъщи.
От нея в Априлци няма да се откажат никога, защото тя „стопля“ отношенията между хората, сближава ги и е повод за нови контакти и приятелство. Традицията я има в почти всеки дом в Априлци. Тя вече е станала символ на нашето гостоприемство, а и на желанието да съхраним местните български традиции – казва Деница Николова, организатор на народното веселие в родния й град:
Мотото на празника ни е да загърбим материалното време, в което живеем и да се потопим в духа на човечността, на българщината. Неслучайно и много гости бяха облечени в типичната за нашия край народна носия, а и от други области. Това създаде още по-весела атмосфера. Едва ли има област от страната, от която да не са присъствали хора на нашия празник. През последния месец „валяха“ запитвания от туристи и туроператори. Струпването на толкова много хора в нашия малък град малко ни изплаши в началото. Получихме разбиране от тях и никой не изрази разочарование.
„Атракцията на празника е приготвянето на „бабината гозба“ – ястие с 30 килограма сланина, 500 яйца и 30 килогама праз лук“, разказа Деница Николова от народно читалище „Светлина“ в града.
Бабината гозба
На форума да има изобилие от типичните за района печена сланинка на шиш, както и традиционната греяна ракия. Организатор на събитието е народно читалище „Светлина“, със съдействието на община Априлци.
използван архив на БНР