Тиквено семе – щит за простатата
Добави към моето меню
Когато дълбаете тиква за Хелоуин, не изхвърляйте сърцевината със семките – те са истински еликсир за вашето здраве.
Тиквените семки са богати на предпазващи клетките антиоксиданти, успокояващ нервите магнезий, подхранващо кръвта желязо, изграждащ мускулите протеин, усилващ имунитета цинк и подпомагащи сърцето полиненаситени мастни киселини. Богати са също така и на фитостероли – растителни вещества, които имат много добър ефект върху простатата.
Простатата обича тиква
Размерът на простатната жлеза често се сравнява с големината на орех – а пък тя самата често се оказва костелив орех за мъжете на средна възраст.
Четирима от петима мъже на и около 50-годишна възраст страдат от доброкачествена простатна хипертрофия (ДПХ) – т.нар. увеличена простата.
Най-неприятното е, че тя обгръща уретрата – каналчето, което изважда урината от пикочния мехур вън от тялото. Така до достигането на 60-годишна възраст половината от всички мъже вече имат уринарни смущения, причинени от увеличена простата. А тези смущения са изключително неприятни и както се изразяват учените, значително влошават „качеството на живот“. Налага се спешно и често посещаване на тоалетната, понякога по няколко пъти през нощта. Уринирането е затруднено и оскъдно – както в началото, така и в края, на слаба струйка и съпроводено с усещане за непълно изпразване.
Ако имате подобни проблеми, време е да почерпите простатата с малко тиквени семки.
Корейски изследователи давали на мъже с ДПХ по 320 милиграма масло от тиквено семе дневно. След една година общите им симптоми се били подобрили с 58% – „максималната скорост на уринния поток“ се била увеличила с 13%, а „качеството на живот“, според информацията, която споделили, се било подобрило с 41%.
„Маслото от тиквено семе може да бъде безопасно и ефективно средство за съпътстващо и основно лечение на ДПХ“, заключават изследователите в „Нютришън Рисърч енд Практис“.
В шведско проучване 53 мъже с ДПХ трябвало да приемат хранителна добавка, съдържаща комбинация от екстракт от тиквено семе и билки, богати на фитостероли. След 3 месеца симптомите им се били подобрили: позивите за уриниране не били толкова чести, уринният им поток бил по-интензивен, по-бърз и на по-гладка струя, а мъжете се чувствали значително по-добре.
Как действа тиквеното семе? По същия начин, по който действат и стандартните медикаменти, предписвани при ДПХ, поясняват корейските изследователи. Съдържащите се в семената фитостероли блокират действието на 5-алфа-редуктазата – ензим, който превръща хормона тестостерон в дихидротестостерон (ДХТ) – съединението, на което се дължи уголемяването на простатата при мъже на средна възраст.
Още за предпазното действие на тиквеното семе
Изследванията върху животни (и няколко изследвания върху хора) показват, че тиквеното семе може да помогне за предотвратяването и лечението и на други здравословни проблеми.
• Сърдечни болести. Храненето на опитни животни със смес от тиквено и ленено семе ги предпазило от повишаване на холестерола, когато били подложени на диета с високо съдържание на холестерол. Всъщност комбинацията от семена понижила вредния за сърцето общ холестерол, LDL холестерола и триглицеридите и повишила нивата на полезния за сърцето HDL холестерол. Изследователите смятат, че положителният ефект се дължи на фибрите и полиненаситените мастни киселини в семената.
В друго изследване учените установили, че даването на тиквено семе на животни с висок холестерол подсилва ефекта от антихолестеролното лекарство симвастатин (Zocor).
Когато на лабораторни животни с химически предизвикана менопауза било дадено масло от тиквено семе, изследователите установили, че тези животни имат по-ниско кръвно налягане, по-нисък общ холестерол, по-нисък LDL холестерол, по-ниски нива на триглицеридите и по-висок HDL холестерол в сравнение с други животни, които не били хранени с масло от тиквено семе. „Допускаме, че добавянето на масло от тиквено семе или на тиквени семки към диетата на жени в менопауза може да намали риска от сърдечносъдови усложнения, свързани с липсата на естроген“ – обобщават изследователите във „Фитотерапи Рисърч“.
• Желязодефицитна анемия. Включването на обогатена с желязо зърнена закуска, комбинирана с по 30 грама тиквени семки дневно, към диетата на жени, страдащи от желязодефицитна анемия, помогнало за преодоляването на проблема, според изследване в медицинското списание „Био Факторс“.
• Артрит. Когато изследователи дали масло от тиквено семе на животни с химически предизвикан ревматоиден артрит, забелязали „съществено“ намаляване на отоците. Находките са публикувани във „Фармаколоджикъл Рисърч“.
Запознайте се с тиквеното семе
Всички разновидности на тиквата произхождат от Северна и Централна Америка, а тиквеното семе е една от малкото подправки, които Новият свят е дал на Стария.
Коренните жители на Америка използвали сърцевината на тиквата за храна, а семената ценели като лечебно средство. Ядели тиквени семки за очистване от тения, глисти и всякакви видове стомашни паразити, а също и за лечение на проблеми с пикочния мехур и пикочните пътища. Правели лапи от тиквени семки и налагали с тях кожата при изгаряния, главоболие и артрит.
Навсякъде, където се отглеждат тикви, хората обичат да си хапват тиквени семки между другото, но като подправка ги употребяват в Западна Африка, Испания, Централна Америка и Мексико.
Тиквените семки пепитас са популярни семки за ядене в Мексико, но също така са и високо ценена подправка. Добавят се към салати, а в млян вид се ползват за сгъстяване на супи и сосове. Те са популярна съставка на мексиканските сосове моле – люти ядкови сосове, които се поднасят с пилешко месо или морска храна. Оригиналните рецепти за моле са времеотнемащи и трудоемки и се възприемат като характерни за регионалната мексиканска кухня. Най-известни са рецептите от Оахака, която понякога се нарича „земята на седемте молета“. Най-популярно сред тях е моле верде де пепитас – сос от тиквени семки, който традиционно се сервира с пилешко.
В Западна Африка, където тикви растат в изобилие, семките им се пекат, смилат се, оставят се да ферментират и се използват като подправка за подчертаване на вкуса на гъсти сосове и супи.
Маслото от тиквено семе е популярно в Индия, Германия и Австрия за подправяне на сосове, паста, салатни дресинги и зеленчуци.
Как да си купите тиквено семе
Един от вариантите е да си вземете семки, които се продават като обикновени ядки – сурови или печени, солени или безсолни. Предлагат се и белени, и небелени. Но ако смятате да ги използвате като подправка, трябва да ги закупите сурови. Има ги в много от добре снабдените супермаркети, а също и в специализираните магазини за здравословни храни.
Изберете семки, които са цели и здрави, и внимателно ги прегледайте, когато се приберете у дома. Махнете всички, които са натрошени или наранени по някакъв начин.
Ако ги купувате насипно, избирайте такива, които са плътни и заоблени, добре изсушени и неповредени от насекоми. Помиришете ги, за да се уверите, че не са гранясали или мухлясали.
Тиквеното семе може да помогне за предотвратяването и/или лечението на:
анемия, желязодефицитна
артрит, ревматоиден
доброкачествена простатна хипертрофия
проблеми с холестерола (висок общ, висок LDL, нисък HDL холестерол)
сърдечни болести
триглицериди, високи
уринарна инконтиненция (неволево изпускане на урина)
Тиквеното семе се комбинира добре със следните подправки:
какао, кардамон, кимион, кориандър, лук, мащерка, риган, сусамово семе, сушени домати, черен кимион (семена), чесън, чили
и е чудесно допълнение към рецепти за:
кейкове, курабии, мъфини, пилешко месо, салати, свинско месо, сосове, супи.
Тиквеното семе може да се съхранява в хладилник, в плътно затворен съд без достъп до въздух в продължение на около 2 месеца.
Масло от тиквено семе може да си закупите от специализираните магазини или онлайн. Четете внимателно етикета, за да сте сигурни, че купувате 100% масло от тиквени семки. (Това масло е скъпо и понякога се разрежда със слънчогледово олио, за да се намали цената.)
Маслото от тиквени семки е плътно, наситенозелено и може да има лек червеникав оттенък, ако го погледнете през бутилката на ярка светлина.
Австрия произвежда някои от най-добрите видове. Дръжте маслото на хладно и тъмно място.
Тиквеното семе в кухнята
Можете сами да си изсушите семките, които сте извадили от издълбаната тиква за Хелоуин. Ето как да го направите.
Остържете семената от сърцевината на тиквата със здрава метална лъжица и ги подсушете с хартиена салфетка. Разстелете семките на един слой върху чиста кухненска хартия и ги оставете да изсъхнат на въздух до другия ден. В една тиква може да има до 600 семки.
Сос от тиквени семки
Това е един лесен вариант на известното моле верде де пепитас от Оахака. Сервирайте го върху различни видове пилешко месо – задушено, печено, на скара.
1 чаша тиквени семки, белени
6 бр. червени чили чушки
1 чаша нарязан лук
2 скилидки чесън, нарязани на ситно
2 бр. листа от маруля
1/2 чаша нарязан кориандър
1 чаена лъжичка млян кимион
1 чаена лъжичка сушен риган, за предпочитане мексикански
1/4 чаена лъжичка сушена мащерка
1/2 чаена лъжичка сол
2 чаши пилешки бульон
2 супени лъжици зехтин
1/2 чаша нискомаслена сметана
1. Запечете тиквените семки без мазнина върху силно загрят метален тиган с дебело дъно, докато започнат да се разпукват. Разклатете тигана и продължете печенето при постоянно разклащане още 3 до 5 минути, докато семките станат златистокафяви. Прехвърлете ги в плоска чиния, за да се охладят. Смелете ги на фин прах в мелничка за подправки.
2. Сложете чили чушките, лука, чесъна, марулята, кориандъра, кимиона, ригана, мащерката, солта и млените тиквени семки в кухненски робот и смелете всичко на гладка каша. Добавете 1 чаша от пилешкия бульон през допълнителния отвор и продължете със смилането до гладкост.
3. Загрейте зехтина в дълбок тиган и прибавете соса и сметаната. Запържете сместа на средна температура за 5 минути, като разбърквате непрекъснато, докато сосът се сгъсти. Намалете температурата, долейте, ако е нужно, останалия бульон и оставете соса да къкри на тих огън под полуоткрехнат капак за още 10 минути. Може да приготвите този сос предварително и да го държите в плътно затворена купа, докато дойде моментът за поднасянето му. Преди да го сервирате, кипнете го за кратко в дълбок тиган и ако е нужно, отново го прекарайте през кухненския робот, за да придобие желаната гладкост.
Получават се 3 чаши сос.
Как да изпечете тиквените семки: разстелете семките на един слой върху хартия за печене, поръсете ги с мазнина и сол и ги печете във фурната на 150°С в продължение на 20–30 минути или докато станат златистокафяви.
Можете да ползвате тиквените семки цели или смлени, в сладки или в солени рецепти.
Ето още няколко предложения как да добавите тиквени семки към ежедневното си меню:
• Можете да ги смесите с всеки от описаните в тази книга миксове от сухи подправки, след което да ги поръсите с малко сос „Уорчестър“ и да ги изпечете според инструкциите по-горе. Приготвени така, семките са подходящи за подправяне на салати с пилешко или риба тон, а също и на зелени салати.
• С мелете семената и ги добавете към винегрет или към сметанови дресинги за салати.
• Добавяйте цели или млени тиквени семки към овесена каша или към други видове топли зърнени закуски.
• С мелете семената и ги използвайте за сгъстяване на сосове.
• Добавяйте млени семена към рецепти за мъфини или кейкове.
• Добавяйте цели семена към тестото за домашно приготвени хлябове.
• Добавяйте цели семена към рецепти за гранола.
Откъс от книгата „Лечебните подправки“ от д-р Бхарат Агарвал и Дебора Йост, е издадена на български език от издателство „Изток-Запад“