Люляк
Добави към моето меню
Когато цъфене люлякът така ухае, че април става още по-магично време. Люляк расте по паркове и градини като декоративно растение.В нашия квартал в центъра на София и в Борисовата има много люляк. Цветовете му се срещат в бяло, синьо, виолетово.
Обикновен люляк (Syrniga vulgaris) е многогодишно листопадно храстче или малко дръвче, което произхожда от южната част на Средна Европа и Балканите. Родът, който се причислява към семейство маслинови, се състои от 30 вида, разпространени в Средна Европа и Азия.
Студеноустойчив е и непретенциозен, лесно се размножава чрез присадки, семена, филизи.
Люлякът се радва на много почитатели – в цветарството, за направата на букети, в парфюмерията, заради неговия аромат. И в кулинарията – има десерти в които присъства като аромат, като цвят, като украса…
Рецепти с люляк
Съставките на люляка не са достатъчно добре проучени, поради което не се прилага в научната медицина, не е много популярен и в лечебната практика. В цветчетата му са открити съставки като етерично масло, фарнезол, сирингопикрин и горчивият гликозид сирингин, който е констатиран и в кората на клонките и листата на дървото.
Люлякът е символ на първата, най-чиста любов. Той е мощен генератор на позитивна енергия и по този начин държи злото далеч, внася спокойствие, хармония и креативност в душата.
Познато ли ви е Вазовото:
Из съседната градина
люлека ми замириса.
Ум далеч назад замина
и сърцето ми болно сви са:
върнах се в цветуща младост,
сетих трепети и сладост.
Люлека ми замириса.
В народната медицина люлякът пази своето място. От листните пъпки, както и от листата и цветовете му, се приготвя дрога. Цветовете на обикновения люляк се прилагат във вид на запарка при епилепсия, срещу бъбречни камъни. В смес с липов цвят, те се прилагат и като противомаларийно и потогонно средство. За лекуването на малария обаче по-голямо значение се отдава на люляковите листа. Пише в книгата „Лечебната сила на храсти и дървета“ на Кети Иванова, ИК „Колибри“
Люлякът e ценен най-вече заради изключително релаксиращото за сетивата действие и благотворния му ефект не само в психологически, но и в чисто физически аспект.
Консумиран умерено, той понижава температурата при треска и лекува удебеляване и срастване на кръвоносните съдове, както и малария. А в колониална Америка се използвал за лечение на глисти, тения и други стомашно-чревни паразити.
Маслото от люляк пък съдържа естествени вещества (предимно сложни химически съединения) с омекотяващо, заздравяващо и антибактериално действие, които галят кожата като нежна милувка и правят растението предпочитана съставка в козметичната и парфюмерийната индустрии. Освен това то е богато на антиоксиданти и по този начин осигурява:
– Защита на кожата от свободните радикали.
– Придава жизненост на уморената кожа
– Хидратира и възстановява влагата, включително при много суха кожа
– Регулира мастната секреция, намалява акне
– Облекчава възпаления, раздразнения, слънчеви изгаряния
– Подпомага зарастването на малки рани и ожулвания
Козметичните продукти, съдържащи люляк са най-лесният начин да се пренесете в света на чувствените изживявания. Дали ще е сапун, лосион, парфюм или масажно масло, подобна ароматерапевтична грижа за духа и тялото ще ви позволи да видите света по-цветен и по-красив.
От споделено в групите за билки научих за един лосион с люляк, който помага при дископатия и болки в кръста. Един буркан се напълва с люляк, притиска се леко и се долива със силна ракия. Престоява така 20 дена и се прецежда. Маже се болното място.
Дископатията е болезнено и неприятно усещане. Когато тялото е в хоризонтално положение, болката е минимална, но се проявява в изправено положение и при движение. Появява се и когато човек е седнал и дълго време не се движи. Най-често са засегнати лумбалната и шийната област.
При болки в кръста помагат упражнения от йога (проверени). Ще приготвя и този спортен извлек с люляк.
Лосион с люляк при дископатия
Продукти
Около 200 г цвят от люляк – бял, син – бран на чисто, еко
200 мл медицински спирт или домашна ракия
бутилка с капачка
Начин на приготвяне:
• Приготвя се така, както се прави спиртен извлек от билки. В бутилката се слага ронен цвят от люляк, натъпква се и се залива със спирт
• Бутилката се съхранява на тъмно и хладно. След 20-тия ден се прецежда. Ако има още люляк да цъфти със сместа може да се залее нов цвят.
• След като сместа се прецеди се съхранява бутиката на тъмно и хладно.
Това е рецепта на проф. Мермерски за спиртен извлек от люляк
Накъсайте пресен цвят, сложете в стъклен буркан до половината и напълнете догоре с водка или чист спирт. Затворете буркана и оставете за 14 дена на тъмно. Разклаща се през ден и като минат 2 седмици се прецежда течността. Отлично е при възпаления, рани външно, при ревматизъм, невралгия, а иначе се пият по 5-6 капки, разтворени във вода при грип, настинка, язва.
Чай от люляк при диабет
Може да пиете и чай от люляк при диабет и проблеми с червата. Чаят се прави от само цветовете.
Варикозни вени също се церят с люляк, казва проф Мермерски. Сложете цвят от люляк в съд и залейте с вода, след 1 месец с тази течност се правят компреси. За целта се прецежда водата и се съхранява в шише.
Но може и да си направите крем с люляк за болки в ставите. 2 супени лъжици цвят люляк се стриват и смесват със същото количество масло. С това се мажете.
Ползите от люляка са големи и при камъни в бъбреците.
Използва се за масаж при артрит и невралгия. Когато заболяването е ревматоиден артрит, тинктурата може да се прилага и като компреси по 4-5 пъти на ден.
Ако по някаква причина е противопоказно лечението с тинктура, то си направете мехлем с люляк.
За подготовката на такъв мехлем ви трябва пресен цвят цяла чаша. А за основа за мехлема ви трябва обезсолена свинска мас, 150 грама. Стрийте цветчетата и ги изсипете в разтопената основа на водна баня. Излейте в стъклен буркан и оставете да се стегне в хладилника. Втрийте в засегнатата става и завийте с шал.
След като сте направили тинктура, то може да си направите прекрасен лосион за кожата на лицето си. Разредете тинктурата с вода в пропорция 1:10 и разтръскайте течността.
Налейте в шише със спрей и пръскайте кожата на лицето. Течността се държи в хладилника.Помага при мазна кожа, акне и възпаления