Рецепти с липа
Добави към моето меню
Средата на юни е времето, когато цъфти липата. Онази, омайната, от която нашите баби са брали за да порастем с най-ароматния липов чай.
Сега аз бера липа. Редя я на тънко на вестник, суша и през зимата имам вкусен билков чай.
Живеем много близо до Борисовата градина в София и имаме няколко липи до кооперацията. Големи дървета. Ако знаете как ухае на липа, особено след дъжд. На чисто и ароматно. И около Ал Невски има липи.
Така ухае и в родния В. Търново пред театъра – на липи.
Сигурно и вие имате такива ароматни спомени и места.
Всяка трева, набрана на Еньовден е лековита, омайно време когато цъфти липата и има много зелени подправки
Липата е медоносно растение от което пчелите правя липов мед. Затова колко е полезен, вкусен и ароматен липовият мед всеки знае. И има поне едно бурканче в шкафа, защото това е истинска супер храна.
Въпросът е какво може да се приготви освен липов чай и липов мед от това това дърво?
Може би сте правили в късна пролет Сарми с липови листа?
Липови сармички с гъби и оризЕдни малко по-различни постни сармички, с листа от липа
Ние имаме 4 кошера липовият мед се вади веднага след акациевия и е на голяма почит. Но правенето на домашно сладко и сиропи у дома се свеждат до лъжичка пчелен мед на ден и понякога през лятото – домашен сироп от свирчовина с много лед, лимон и листа от мента и маточина в градината. И ако има добавени зрънца френско грозде, касис, горски ягоди или малини. Просто захарта е почти изключена от храненето ни.
Ако не сте ограничили захарта може да правите домашен сироп и сладка, които са вкусни и за предпочитане от промишлено приготвените.
Предлагаме ви две идеи – за сироп от липа и за сладко от мед.
Сироп от липа и лимонТолкова свежест има в този домашен сироп от липа и лимони, че гарантирано ще се превърне в любимата ви лятна напитка.
Начинът по който се приготвя в началото на лятото сироп от свирчовина, мента или маточина е един и същ. Защо да не направим и с липов цвят.
Мед от липов цвят
Рецептата за мед от глухарчетата се прави от няколко години през април. След това се приготвя и боров мед – от борови връхчета. Популярен стана и сиропа от листа на смокиня, който може да се сгъсти до течен мед. Много е ароматен. Дали е редно този гъст ароматен захарен сироп да се нарича мед? Не е, защото пчелен мед наричаме това, което събират пчелите. Но имената “мед от глухарчета” или “боров мед” са станали устойчиви. Затова може да приготвим и “липов мед”.
Рецептата е споделена от Росица Петрова “На Еньовден ви предлагам рецепта за един различен мед, а именно мед от липов цвят.”
Необходими ви са:
500 г липов цвят
1 кг захар
1 ч.л. лимонтозу
Приготвяне:
Набира се чист липов цвят. Слага се в голям съд и се залива с 2 л вода. Слага се в хладилник за една нощ.
На сутринта се сварява за 30 -40 мин, за да отпусне добре аромата си. Оставете да се охлади и прецедете.
Към отцедения сок се прибавя 1 кг захар и се вари на слаб огън до желаната гъстота.
Пет минути преди да свалите от котлона, сложете лимонената киселина.
Налива се меда от липов цвят в сухи бурканчета и се обръщат с капачката надолу, за да се запечатат.
Излизат три бурканчета по 370 г.