Спелта
Добави към моето меню
Спелта (Triticum spelta), в България наричана още шпелта и динкел, e вид древна пшеница. Спелтата генетично възниква (първоначално) преди 9 500 години в Близкия изток, като предхожда с малко появата на хлебната пшеница. Била е основна храна в части на Близкия изток и Европа от Бронзовата епоха до средата на 20-ти век, след което напълно е изместена от хлебната пшеница
Днес се възприема като здравословна храна, тъй като има по-висок процент на протеини от пшеницата, както и голямо количество влакнини, минерали и витамини. Има почти 2 пъти повече витамин А и витамини от група B, мазнини, фосфор и белтъчини.
Съдържа глутен, при това в големи количества, но той е различен от този в обикновената пшеница, както като съотношение на глиадин и глутенин, така и като матрица на протеините, която е по-лесно разтворима във вода и съответно по-лесно усвоима от храносмилателната система
Като култура Triticum spelta не подлежи на наторяване – добивът не се увеличава при добавяне на естествени или изкуствени торове; не поглъща тежки метали, дори и в по-замърсени почви и райони и не се излющва.
Една филия пълнозърнест хляб от спелта съдържа около 38 г брашно. Това количество предоставя на организма 2,5 г фибри или 7% от Ориентировъчния дневен прием (ОДП) за мъже и 9% от ОДП за жени. Хранителен режим, богат на фибри от пълнозърнести храни значително улеснява контрола над холестерола и понижава риска от сърдечносъдови заболявания и хипертонията. Пълнозърнестото брашно от спелта има и ниско мазнинно съдържание – само 1,26 г ненаситени мазнини и 0 г наситени.
Спелтата е и отличен източник на цинк. Една средна филия съдържат 1,3 мг цинк или 11,7% от ОДП за минерала за мъже и 16% за жени. Адекватният прием на цинк е ключов за поддържането на здрава нервна система, а дефицитът му се сочи за катализатор на неврологични проблеми, понижен паметов капацитет и дори синдром на хиперактивност с дефицит на вниманието.
Витамин от групата В – ниацин, известен още като В3 е необходим за добрата функция на нервната система. 38г пълнозърнесто спелтово брашно съдържат 3,2 мг ниацин или 23% от ОДП за жени и 20% за мъже.
Високият прием на рибофлавин – витамин В2, в комбинация с ниацина помага в защитата от катаракта. Една филия съдържа 0,87 мг рибофлавин, което е внушително количество: 72% от ОДП за мъже и 79% от ОДП за жени. Споменатият вече цинк също има важна роля в забавянето на макулната дегенерация.
Какво се приготвя от спелта:
Може да се използва за покълване, за приготвяне на здравословно брашно от покълнали семена, едро смляно брашно както и булгур към хляб, на паста, на мюсли (в смес с овес и ръж), на домашни бисквити, джин (Холандия), бира (Бавария), водка (Полша).
Как се консумира спелта?
Брашното, получено от спелта, е фино, а приготвените с него хляб, бисквити и макаронени изделия имат много приятен вкус. Хлябът, приготвен от брашно от спелта. Сварената спелта може да замести ориза и картофите. От спелта могат да се приготвят и макаронени изделия, мюсли. Накиснати за 8-12 часа, зърната могат да се консумират с кисело мляко или да бъдат прибавени към салати.
Римски хляб или хляб от спелта
Не се надига много при изпичането, но това е нормално – както при всички тъмни брашна. Хлябът е засищащ, питателен и полезен