Защо е полезна Средиземноморската диета
Добави към моето меню
Защо е полезна Средиземноморската диета
За Средиземноморската диета е казано много, това е по-скоро начин на хранене, който се следва в страните около Средиземно море, включва малко месо, повече риба и морски дарове, много зеленчуци и плодове, зърнени храни, маслини и зехтин, и вино. Маслините са навсякъде, неотменна част от пейзажа, растат на каменистата суха почва.
За Средиземноморската диета казват, че е най-полезна като начин на хранене.
Това са моите лични впечатления след като в началото на месец май минахме магистралата до Атина и посетихме Цикладските острови, Санторини (Тира). Климатът е различен от нашия, цялата растителност е съответно с този климат. Когато се върнахме оцених какво значи зелено, зелената свежест и сила на май у нас, в градината, в продуктите. Маслини и зехтин традиционно присъстват в нашето меню. През пролетта имаме много зелена свежест и на трапезата – коприва, спанак, лопуш, зелен лук и чесън, различните видове зелена салата, маруля, киселец, рукола…
Публикация в “Дейли експрес” за изследване на учени от Кралския колеж в Лондон казва защо Средиземноморската диета предпазва от сърдечносъдови заболявания и спомага за понижаване на кръвното налягане.
Някои от основните храни в Средиземноморската диета са маслини, зехтин, ядки и авокадо, които са богати на ненаситени мазнини. Други като целина, моркови и зелени листни зеленчуци изобилстват от нитрати и нитрити. Според изследването на тази комбинация се дължи понижаването на кръвното налягане
“Настоящото проучване помага да обясним защо Средиземноморската диета допринася за намаляването на случаите на сърдечносъдови проблеми”, казва професор Филип Итън от изследователския екип.
Отдавна е известно, че зехтинът, зеленчуците, плодовете и ядките предпазват от инсулт и инфаркт. Новото проучване разкрива механизма, на който се дължи благоприятният ефект. В експерименти с мишки изследователите са установили, че нитро мастните киселини, получени от реакция между ненаситените мастни киселини в зехтина и азота в зеленчуците, блокират ензим, наречен sEH, който повишава кръвното налягане.
Трябва да се подчертае, че между третирането на мишки с високи дози от едно съединение и храненето на хора със зеленчуци и мазнини (които в комбинация могат да доведат до формирането на въпросното съединение) има разлика. Ето защо резултатите от изследването следва да бъдат разглеждани като стъпка към откриването на истината, а не като предписание за здравословен начин на живот и окончателен отговор на въпроса “Защо средиземноморската диета е толкова полезна?”
Един от авторите на изследването е доста по-категоричен, казвайки в интервю, че “откритията на нашето изследване помагат да се обясни защо науката непрекъснато демонстрира, че средиземноморската диета, богата на студенопресован зехтин или ядки, може да намали инцидентността на сърдечносъдови проблеми като инсулт, сърдечна недостатъчност и инфаркт.”
Независимо от биохимичните им качества, зехтинът и ядките са висококалорични храни, които трябва да се консумират умерено. Прекаляването с тях може да доведе до напълняване, а наднорменото тегло е рисков фактор за високо кръвно налягане и заболявания на сърдечносъдовата система.