Съвети на П.Дънов за справяне с пролетната умора
Добави към моето меню
В края на зимата и в началото на пролетта (март, април и май) мнозина се оплакват от отмаляване, наречено пролетна умора.
Причини. Дължи се на недостатъчно и еднообразно хранене през изминалите зимни месеци с храна, бедна главно откъм витамини, особено А, различните В витамини и С, а също и на неприродосъобразния живот, който повечето хора водят през зимата: живеят в затворени стаи, не се движат много, не дишат чист въздух и не излагат кожата си на открито – обличат се с дебели долни и горни дрехи и не дават възможност на кожата си да диша.
Признаци. Изразяват се в променливо настроение, чувство на умора, отпадналост, сънливост, намалена умствена и физическа работоспособност, намалено тегло, склонност към кръвоизливи, особено от носа и венците, намалена противоустойчивост към заболяване и трудно понасяне и на най-малкия студ, който през зимата е понасян леко. У децата се появяват същите признаци – те са бледи, тъжни, отказват храната, не играят и изглеждат нервни и уморени.
Благоприятно – състоянието минава доста бързо.
Съвети на П.Дънов за справяне с пролетната умора
Предпазване. Налага се да се подобри храната в края на зимата, и то с повече зеленчуци (картофи, моркови, кромид лук, ряпа, гулия, кисело зеле, зелева чорба, доматено и пиперково пюре и др.), а също и плодове – ябълки, лимони, портокали, мандарини и шипков мармалад. Необходимо е често да се проветряват стаите и редовно седмично да се провеждат зимни излети – пеш, с шейни, кънки и ски.
Лечение
1. Сутрин 20 минути преди ядене да се изпива сокът на 1 настъргана глава целина, върху която се изстисква сокът на 1 лимон и 2 пълни супени лъжици захар — кисне захлупено цяла нощ и на сутринта се изстисква през кърпа и се изпива.
2. Десет минути преди обяд и вечеря и 2 часа след ядене да се изпива по 1 чашка от 75 г (за деца наполовина) отвара от бъз (цвят) 100 г, бреза (листа), обикновена коприва (листа) и трънка (цвят) по 50 г от всяка. От тази смес 2 пълни супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода и захлупено ври 5 минути. Като изстине, се прецежда. Пие се подсладено с мед и лимон по вкус.
Диета. Природосъобразна (безмесна) храна с повече пресни пролетни зеленчуци: коприва, лапад, киселец, спанак, зелен лук, зелен чесън, магданоз и други зелени листа. Суровите салати от маруля, зелен лук, млад спанак и радика, а също така прясното сирене или киселото мляко със зелен чесън са превъзходна храна, която премахва пролетната умора.
След ядене да се изпива по 1 чашка от 50 г от сока на моркови, червено цвекло и ябълки по равни части.
Вместо вода (ако дадените отвари са недостатъчни) да се пие запарка от шипки (30 шипки, счукани в дървен хаван на кашица, се изсипват върху 600 г вряща вода и като клокне 3 пъти, се снема от огъня, а като изстине, се прецежда през тънка кърпа). Пие се подсладено с мед и лимон по вкус.
3. Вечер преди лягане: при запек – топла клизма с 500 г вода, последвана от разтривка на гръбначния стълб от долу на горе с памуче, натопено в камфоров спирт (1–2 пъти), коремен компрес, натопен в хладка вода и оцет наполовина, отгоре хартия и вълнен пояс, а на малкия мозък (на тила) торбичка със сурови настъргани картофи, полети с 50 г прясно мляко – киснат 30 минути, изстискват се добре и леко се поръсват с царевично брашно – и отгоре шапка от чорап и така се спи.
4. Сутрин – сух четков масаж на тялото 3–5 минути, последван от фрикция с хладка вода на подмишниците, корема и половите органи и сухо изтриване, обличане и 10 дълбоки вдишвания с толкова издишвания.
Източник: http://www.dunov-knigi.com