Последни Рецепти
Последни Статии

Трапезата на Никулден

Добавено в Празници

Добави към моето меню

Трапезата на Никулден
празничната трапеза за Никулден включва ритуално ястие от риба, по традиция това е шаран, шаран пълнен с орехи или рибник.
Честити имен ден на Никола, Николай, Николина, Ненка, Нина!

nikulden

Народната традиция за Никулден повелява обредният Рибник и хлябовете да се освещават в църква или в къщи, а късове от тях да се раздават на съседите. По-голямата част от рибника и хлябовете задължително се изяжда на семейната вечеря. Трапезата на Никулден не се вдига през целия ден и е на разположение на гостите. Свети Никола е покровител не само на тези, които са кръстени на името му, той е личен и семеен покровител, на който се урежда семейно родов празник, канят се роднини, кумове и съседи, и се освещава голяма трапеза, която завършва с песни и веселба. Трапезата на Никулден се прикадява от най-възрастния, от главата на фамилията.
Костите на никулденския шаран не се изхвърлят, а се изгарят, закопават в земята или се пускат в реката – вярва се, че така ще се опази и умножи плодородието и семейното благополучие.
В деня на свети Никола на трапезата освен рибник и обредни хлябове, трябва да има и постни ястия: варена царевица, жито, постни сърми, чушки, боб.

Никулден е точно по средата на Коледния пост.
Рибата дори от религиозна гледна точка се смята за „по-чиста” храна от месото. Това не е случайно, тъй като тя натоварва храносмилателната система значително по-малко от месото, въпреки че белтъците й се усвояват почти както белтъците на телешкото и свинското. Освен това съдържа омега-3 мастни киселини с ярко изразен противосклеротичен ефект.
Морската риба в това отношение е още по-полезна, тъй като съдържа и фосфор.
Правилата на кулинарна обработка при речната и морската риба са различни. Докато главите на речните риби са по-малки и съдържат полезни и вкусни съставки, което ги прави подходящи за рибена чорба. В тежките и големи глави на морските риби се акумулират ред вредни вещества и те, както и перките, трябва да се изхвърлят. На съвременната трапеза шаранът би могъл да се замени и с някоя друга едра риба – сом, лефер, пъстърва и др

Празничен рибник
1кг шаран
4 -5 глави кромид лук
1 ч.ч. орехови ядки
2 -3 с.л. растително масло
магданоз и девесил

Шаранът се почиства, измива, посолява отвън и отвътре. Пълни се с плънка от задушен лук, смесен с ореховите ядки и подправките и отворът се зашива.
Пече се в намазана с масло тавичка, като отстрани може да се постави още нарязан лук, смесен с домати и подправки.
Пълненият шаран може да се увие в кора, разточена от обикновено тесто за обреден хляб.
Рибникът се пече в гореща фурна около 30 минути.

Никулденски шаран

1 шаран от около 1.5 кг
2 а.л. растителна мазнина
1/4 ч.ч. ориз
5-6 глави кромид лук
червен пипер

Ситно нарязаният кромид лук се запържва в мазнината до златисто оцветяване. Прибавя се оризът и също леко се запържва, след което се разбърква с червения пипер и със солта на вкус, залива се с топла вода и се изсипва в тавичка.
В средата на сместа се слага предварително изчистеният, измит и посолен шаран.
Пече се в немного гореща фурна.

Шаран на фурна
1 шаран (около 1,5 кг)
1 връзка пресен лук
4-5 домата или 4 с.л. доматено пюре
1 ч.ч. орехови ядки
1 ч.ч. гъби
2 с.л. масло,
100 мл червено вино
1 връзка магданоз
сол и черен пипер на вкус.

Шаранът се почиства от люспите и от вътрешностите. Измива се и се посолява и наръсва с черен пипер.
Отделно задушаваме ситно нарязаните лук и гъби с част от мазнината, след което прибавяме част от доматите, нарязани на ситно, смлените орехови ядки, ситно нарязания магданоз и виното. Посоляваме и наръсваме с черен пипер.
Със сместа се пълни шаранът. Зашива се и се поставя в намазана с мазнина тавичка. Покрива се с нарязаните на филийки домати. Полива се с останалото масло. Сипва се 1/2 чаена чаша вода и се пече на умерена фурна.

Никулденска пита
рецепта за содена питка, която да приготвим за Никулден
За никулденската празнична трапеза жените приготвят специални обредни колаци, познати с названията „Богов хляб”, „боговица”, „никулденски кравай”, „светец”. Хлябовете се украсяват пластично, като върху тях от тестото се моделират образът на светеца или неговият кораб.

1 кг брашно
2 яйца
250 г кисело мляко
1 ч.л. захар
1 ч.л. сода бикарбонат
щипка сол
2 лъжици олио или масло
1 ч.ч. хладна вода за замесваме
1 жълтък за намазване

Брашното се пресява два пъти и се размесва със содата. Прави се кладенче и в него се поставя солта.
В отделен съд се разбъркват киселото мляко и яйцата, слагат се мазнината и захарта. Сместа се размесва с брашното, като се прибавя и вода, докато се получи меко тесто.
Меси се, докато тестото се изглади и започнат да се появяват мехурчета.
Оформя се кръгла питка, украсява се отгоре с разнообразни фигури, намазва се с жълтък и се оставя да втасва около половин час.
Пече се в умерена фурна. След като се изпече, питката се поръсва с вода и се загъва в кърпа.

4.12.2006

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории