Рецепти за Великден по света
Добави към моето меню
Традиционни за българската трапеза на Великден са зелените салати с варени яйца, козунака и печеното агнешко бутче. Да видим обаче как хората отблизо и далеч нареждат интересни ястия на своята трапеза за този така почитан християнски празник.
Какво похапват на Великден по света и у нас
Великден е най-старият християнски празник. От средата на втори век християните по цял свят честват Разпването и Възкресението на Исус Христос, но по доста различен начин. Ще опитаме да представим някои от страните с един сладкиш, който традиционно се приготвя за Великден
– В Англия традиционни са великденските кифлички с кръстове, известни като “Hot Cross Buns”. Те се приготвят със стафиди. Вероятно става дума за стара британска традиция, зародила се по времето на кръстоносците.
Великденски специалитет в Южна Африка са също благоуханните сладкиши “Hot Cross Buns” с кръстчета от захар.
Hot cross buns
Класика – английско великденско печиво, за закуска, или за следобедния чай. С дъх на цитруси и сушени плодове, истинска наслада!
– В Русия на Великден по традиция се приготвя кулич – Руски сладък хляб за Великден – козунак, който се оформя малко по-различно, отколкото у нас.
Кулич
– В Германия търсят скрити великденски яйца из градината и ядат шоколадови зайчета. От векове те палят и великденски огньове.
– В Гърция през Страстната седмица в църквите се отслужват продължителни литургии. В полунощ в събота свещеникът оповестява: “Христос воскресе.” “Воистина воскресе”, отговарят вярващите. Запалват и голям огън. В неделя празнуват: Гърците пекат агне и пият червено вино, към агнешкото се сервират и така наречените “кокореци” – с други думи, дреболиите.
– Италианската великденска трапеза е украсена винаги с традиционния великденски сладкиш с плодове и ядки, полят с ликьор. В Милано се пече специален великденски гълъб, поръсен със захар и бадеми. В Италия се сервира и десертът “Colomba Pasquale“. Той се приготвя с мая, брашно, яйца, захар и масло и се покрива с глазура и парченца бадем. Често се прави във вид на гълъб – символ на Светия Дух.
В магазините се продават огромни шоколадови яйца, пълни с изненади и увити в ярка гланцова хартия. На Велики понеделник за закуска по изключение се яде и салам, баница с плънка, известна като “torta rustica” и се пие вермут.
Коломба – Великденски италиански козунакColomba pasquale classica
– В Бразилия се поднасят малки бонбони, известни като “Paçoca de Amendoim”. Те се приготвят от смлени ядки, брашно от маниока и захар.
– На Великден французите сервират агнешко, сърнешко или свинско месо.Плънката се прави от черен дроб, бекон и билки. По традиция се сервира и пълнено агне, като плънката се приготвя от смляно агнешко месо, сварени жълтъци, крутони и нарязани зелени подправки, а също така млян бял пипер, индийско орехче, джинджифил и канела. Сервира се със сос от трюфели.
За Франция са характерни и различни видове великденски десерти – това са лионският сладкиш от бутер тесто с канела и сладко, корсиканските кошнички със захарни яйца, в Югозападна Франция поднасят корона от тесто, а в Прованс – торта от бадеми и парченца захаросан портокал.
В Париж произвеждат традиционни шоколадови камбанки, които се правят на ръка. На пазара се предлагат и други скъпи шоколадови фигури. Има и великденски зайчета.
– В Полша на Великден се сервират студени месни ордьоври, като един от тях е прочутият полски бял салам от свинско месо с черен пипер, сол, индийско орехче, чесън и майорана. Той се поднася с хрян и цвекло.
Полска бабка за ВеликденТова е един малко по-различен козунак. Приготвя се по Великден в Полша.
– В Австрия в неделя семейството се събира традиционно за Великденска закуска (Osterjause). В зависимост от региона, на масата може да стоят различни ястия. Сред основните са: специален Великденски салам (Osterkrainer), шунка, пролетна салата с яйца и репички, картофена салата, бял и черен хляб. В понеделник се празнува също Възкресението (Ostermontag).
– В Испания Великден се отбелязва с многобройни процесии на религиозните ордени. Често участниците са с качулки, за да напомнят сцени от инквизицията. Огромни фигури на Исус и на светците се разнасят из градове и села. Някои каещи се християни дори влачат железни вериги.
В Испания се приготвят торихас – резени хляб се топят в смес от яйца и мляко, запържват се и се поливат с мед. В Испания се правят и специални шоколадови скулптури, известни като “Ла Мона”.
– В Холандия Великден е голям празник. Толкова голям, че прагматичните холандци празнуват цели четири дни – петък, събота, неделя и понеделник. Традицията е да се поднася luxe stol – това е щолен, с много стафиди, ядки, портокалови корички и плънка от марципан. По рекламните каталози дават как резен сладкиш се намазва с краве масло. В страна в която на закуска можеш да хапнеш филия намазана с масло и поръсена обилно с настърган шоколад. Интересното е, че за празника маслото може да бъде оформена като фигурка – на коте, на кокошка… И разбира се много шоколадови фигурки.
– В Австралия зайците не са сред любимите великденски животни, защото унищожават реколтата. В цяла Европа шоколадовите зайци са символ на Великден, дори у нас рекламите на Lindt успяха, но в Австралия великденските яйца се носят от торбестото животинче билби, което има голям нос и дълги уши. Много производители на шоколад предлагат продуктите си под формата на билби.
photo HuffPost